• امروز : ۱۰ اسفند ۱۳۹۹

۱۰۱ سگ خالدار ۲، ماجراجویی پچ در لندن

بررسی تخصصی انیمیشن Dalmatians 2, Patch's London Adventure

۱۰۱ سگ خالدار ۲، ماجراجویی پچ در لندن

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

پس از موفقیت انیمیشن ۱۰۱ سگ خالدار، این انیمیشن به‌عنوان قسمت دوم و دنباله‌ی آن در سال ۲۰۰۳ ساخته شد. پچ یکی از سگ‌های خالدار برای متفاوت‌شدن تصمیم می‌گیرد با قهرمان تلویزیونی به‌ نام صاعقه همراه شود. این انیمیشن دارای شدت حداقلی در خشونت، ترس و ناهنجاری است.

سال 2003 71 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

اگرچه سگ‌های خالدار توسط کورلا دزدیده می‌شوند؛ اما با شجاعت پچ، همگی با سلامت کامل نجات پیدا می‌کنند.

جزئیات
ترس

صرفاً صحنه‌های دزدیدن سگ‌های خالدار و دوری آن‌ها از والدینشان ممکن است ترسناک به‌حساب بیاید و برخی از مخاطبان را آزار دهد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

کورلا به‌عنوان شخصیت منفی و شرور داستان دائماً در حال سیگارکشیدن دیده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

انیمیشن به‌خوبی شجاعت واقعی سگ کوچکی به نام پچ را نمایش می‌دهد. باوجود اینکه همه در ابتدا پچ را به‌خاطر رؤیاهایش مسخره می‌کنند و صاعقه را قهرمان واقعی می‌نامند؛ اما در پایان پچ با باور قدرتش، رفتارهای شجاعانه‌ای را مانند مبارزه با کورلا برای دفاع از خانواده‌اش به نمایش می‌گذارد.

جزئیات
الگوی مثبت

شخصیت پچ که در ابتدا شیفته‌ی شخصیت تلویزیونی صاعقه است، بامرور زمان متوجه می‌شود که شجاعت صاعقه تنها ساخته‌وپرداخته‌ی تلویزیون و سازندگان آن بوده است و او قدرت چندانی ندارد. بااین‌وجود پچ تصمیم می‌گیرد با اتکا به توان و هوش خود کورلا را شکست و خانواده‌اش را نجات دهد.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن قسمت دوم و دنباله‌ی انیمیشن 101 سگ خالدار است. پچ یکی از سگ‌های خالدار، برای متفاوت‌بودن و قهرمان‌شدن، با شخصیتی تلویزیونی به نام صاعقه همراه می‌شود. به جز دزدیده‌شدن سگ‌ها توسط شخصیت منفی داستان (کورلا) اتفاق خشن یا ترسناک دیگری در سریال رخ نمی‌دهد. البته این صحنه‌ها به دلیل فضای داستان و جزئی‌بودن آن‌ها دارای شدت بسیار پایینی است. کورلا در بیشتر لحظات درحال سیگارکشیدن دیده می‌شود که این مسئله تنها ناهنجاری موجود در انیمیشن است.

شخصیت پچ به مرور زمان با استفاده از توانایی خود و با شجاعت، از خانواده‌ی خود مقابل کورلا دفاع می‌کند. شجاعت پچ او را به شخصیتی دوست‌داشتنی و الگو تبدیل می‌کند. والدین می‌توانند پس از تماشای انیمیشن در گفت‌وگوهای خود با فرزندانشان به لزوم رعایت حقوق حیوانات و مذمت بدرفتاری با آنان اشاره کنند.

گفت‌وگو درباره‌ی ویژگی‌های کورلا به‌عنوان شخصیت منفی این انیمیشن برای شناخت بهتر کودکان، ضروری به‌نظر می‌رسد. والدین با ارجاع به وضعیت شخصیت صاعقه، درباره‌ی تفاوت تصویر ارائه‌شده از شخصیت‌های مشهور در رسانه‌ها با زندگی واقعی آن‌ها، با کودکان خود صحبت کنند.

خلاصه: انیمیشنی ماجراجویانه با حداقل خشونت، ترس و ناهنجاری که تلاش یک سگ کوچک برای قهرمان‌شدن و مبارزه با یک فرد تبهکار را نمایش می‌دهد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

تصور پچ از صاعقه چه تفاوتی با زندگی واقعی صاعقه داشت؟ به نظر تو دلیل این تفاوت چیست؟

چه ویژگی‌هایی کورلا را به شخصیت منفی تبدیل کرده است؟ رفتار صحیح با سگ‌های خالدار چگونه باید باشد؟

آیا پچ درباره‌ی نظر خانواده‌اش درباره‌ی خودش درست قضاوت کرده بود؟

خلاصه: چه ویژگی‌هایی کورلا را به شخصیتی منفی تبدیل کرده است؟

داستان انیمیشن

خانواده‌ی «رادکلیف» به دلیل زیادبودن سگ‌های خالدار و کوچک‌بودن خانه، تصمیم می‌گیرند به مزرعه‌ی بیرون شهر، نقل مکان کنند. در طول اسباب‌کشی، هیچ‌کس متوجه «پچ»، یکی از توله‌سگ‌ها، نشده است و او تنها در خانه می‌ماند. او طرفدار برنامه‌ی تلویزیونی است که در آن سگ قهرمانی با تبهکاران مبارزه می‌کند، ازاین‌رو به محل مسابقه‌ای که سازندگان برنامه با حضور «صاعقه» آن را برگزار می‌کنند، می‌رود. صاعقه به اشتباه تصور می‌کند که سازندگان برنامه، قصد دارند سگ جدیدی را جایگزین او کنند، ازاین‌رو تصمیم می‌گیرد توانایی‌های را خود در دنیای واقعی اثبات کند و اجازه می‌دهد پچ نیز او را همراهی کند. «کورلا» زن بدذات داستان، از نبود خانواده‌ی رادکلیف استفاده می‌کند و سگ‌های خالدار را می‌دزدد تا بتواند از پوست آن‌ها برای خودش لباس تولید کند. صاعقه و پچ که از درخطرافتادن سگ‌های خالدار باخبر می‌شوند، به سراغ کورلا می‌روند و آن‌ها را نجات می‌دهند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Jim Kammerud, Brian Smith / جیم کامرود، برایان اسمیت

نویسنده/ مترجم: Jim Kammerud, Brian Smith / جیم کامرود، برایان اسمیت

نام تهیه‌کننده: Carolyn Bates, Leslie Hough / کارولین باتسف، لزلی هاف

نام بازیگران: Kath Soucie, Bobby Lockwood,Barry Bostwick, Samuel West, /

باری باستویک، ساموئل وست، کیت سویسی، بابی لاکوود.

نام شخصیت‌ها:

پچ: او یکی از 101 سگ خالدار است که علاقه‌ی ویژه‌ای به قهرمان‌شدن دارد. او همراه با صاعقه موفق می‌شود خانواده‌اش را نجات دهد،

صاعقه: شخصیت اصلی یک برنامه‌ی تلویزیونی است که در آن با شجاعت با مجرمان و سارقان مبارزه می‌کند، صاعقه دوستی حسود و بدبین به نام آذرخش دارد که از طرف او صدمه می‌بیند. او در پایان به برنامه‌ی تلویزیونی خود بازمی‌گردد،

آذرخش: او به دلیل شهرت و موفقیت صاعقه به او حسادت می‌کند و با دروغ‌گویی او را از برنامه بیرون می‌کند،

کورلا: زن بدذاتی است که علاقه‌ی زیادی به تهیه لباس از پوست حیوانات دارد. او به افرادش دستور می‌دهد تا سگ‌های خالدار را بدزدند و از پوست آن‌ها لباس تهیه کنند. در پایان پلیس، کورلا را دستگیر می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی

ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه