• امروز : ۶ مرداد ۱۴۰۰

گلابی بزرگ

گلابی بزرگ

بررسی تخصصی انیمیشن The Giant Pear

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «گلابی بزرگ» انیمیشنی ماجراجویانه و فانتزی است که درباره‌ی ماجراجویی سباستین و میتچو برای نجات جی‌بی، شهردار شهر آفتابی و نجات مردم شهر آفتابی از دست معاونِ جی‌بی است. سباستین و میتچو در راه جزیره‌ی اسرارآمیز با موانع دزدان دریایی، دریای سیاه، اشباح آن و اژدهای دریا مواجه می‌شوند که موفق می‌شوند از آن عبور کنند و در راه بازگشت به شهر آفتابی نیز با آن‌ها دوست شوند و از آن‌ها برای موفق‌شدن کمک بگیرند.

سال 2017 72 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

سباستین، فیل کوچکی که برای نجات جی‌بی (شهردار شهر آفتابی) به همراه دوستانش به‌دنبال ماجراجویی رفته‌اند. او بعد از اینکه به جزیره‌ی اسرارآمیز می‌رسند و قایق گلابی‌شان از بین می‌رود، متوجه می‌شود به‌سادگی و خیلی سریع نمی‌توانند به شهر آفتابی بازگردند و همین اتفاق باعث می‌شود عصبانی شود و با دوستانش با عصبانیت صحبت کند. او بلد نیست شنا کند و نزدیک شهر آفتابی نزدیک است که غرق شود، البته میتچو (دوستش) او را نجات می‌دهد. نکته قابل توجه دیگر، حمله دزدان دریایی به ماجراجویان داستان است که با شلیک ادوات جنگی پیشرفته، انفجار درپی دارد. «توییک»، معاون شهردار نیز، برای متوقف‌کردن گلابی، با تانک به‌سمت آن شلیک می‌کند که این کار سرزنش می‌شود. دیگرمصادیق خشونت در این انیمیشن، به‌شکل فانتزی یا طنز است، همچون تهدید دزدان دریایی.

ادامه متن
جزئیات
ترس

سباستین و میتچو (دو دوستی که برای نجات جی‌بی تلاش می‌کنند) بارها دچار سقوط ناگهانی می‌شوند، اصلی‌ترین آن زمانی است که به زیرزمین جزیره‌ی اسرارآمیز سقوط می‌کنند و متوجه می‌شوند جزیره یک کشتی است. آن‌ها موانعی را پشت سر می‌گذارند تا به جزیره‌ی اسرارآمیز برسند؛ مثل ارواح دریای سیاه و اژدهای دریا که می‌تواند برای مخاطب ترسناک باشد. صحنه‌هایی از نمایش آتش، انفجار و پرت‌شدن وجود دارد که کوتاه و گذراست.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری موجود در این انیمیشن، نمایش مشروبات الکلی و چندمورد بدزبانی است. مواردی چون، «بلمبون دُکی» و «مردک احمق بادکنکی.»

جزئیات
پیام مثبت

نجات جان دیگران و همراهی در سختی‌ها، مهم‌ترین ویژگی این انیمیشن است. میتچو و سباستین، برای نجات شهردار شهر آفتابی به ماجراجویی می‌پردازند و میتچو بارها جان سباستین را نجات می‌دهد و او را در مواقع سخت تنها نمی‌گذارد؛ مثل نجات او از غرق‌شدن، نجات او هنگامی‌که به زیرزمین جزیره‌ی اسرارآمیز افتاد و... . نمایش ماجراجویی و همکاری در مواقع سخت نیز از ویژگی‌های مثبت «گلابی بزرگ» است. ناامیدی در شرایط سخت و اعتمادنداشتن به توانایی‌های خود از ویژگی‌های سباستین بود که دوستانش در رفع این مشکلات به او کمک کردند و با تشویق او به انجام کارهایی که بر آن‌ها تواناست، او را در رسیدن به موفقیت یاری نمودند. اصلی‌ترین آن، ترس سباستین از ماجراجویی و تلاش برای نجات جان جی‌بی بود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

میتچو، گربه‌ای که دوست سباستین است و باهم برای نجات جان جی‌بی (شهردار شهر آفتابی) به ماجراجویی می‌پردازند، بارها به سباستین در ناامیدی‌هایش کمک می‌کند، او را از غرق‌شدن نجات می‌دهد و همواره تشویقش می‌کند تا کارهایی را که می‌تواند انجام دهد؛ اما اعتمادبه‌نفسش را ندارد، انجام دهد. هنگامی‌که سباستین به زیرزمین جزیره‌ی اسرارآمیز می‌افتد، برای نجات جان او و تنهانگذاشتن او به زیرزمین می‌رود. میتچو، شجاعت و توانایی دارد تا از دیگران محافظت کند و هم با تلاش به نتیجه‌ی دلخواهش برسد؛ اما سباستین اعتمادبه‌نفس انجام هرکاری را ندارد. او احساس ناتوانی می‌کند و از انجام کارهای بزرگ می‌ترسد؛ اما دوستانش همواره به او کمک می‌کنند تا به موفقیت برسد و انگیزه پیدا کند. سباستین زمانی‌که با مسائل سخت مواجه می‌شود، به‌سرعت ناامید می‌شود و با عصبانیت با دیگران برخورد می‌کند؛ اما دوستانش در مقابل او صبوری و سعی می‌کنند تا او را آرام کنند. پروفسور گلوکز نیز بارها با استفاده از خلاقیت و دانش، آن‌ها را از موقعیت‌های سختی که در آن قرار می‌گیرند، نجات می‌دهد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«گلابی بزرگ» ماجراجویی‌های سباستین و میتچوست که برای نجات جان شهردار شهر آفتابی، به جزیره‌ی اسرارآمیز می‌روند و در راه از موانع متعددی می‌گذرند. یکی از موانع، حمله‌ی دزدان دریایی است که با ادوات جنگی به‌سمت گلابی، که قایق میتچو و سباستین بود، شلیک می‌کنند.

مانع دوم، اژدهای دریایی است که ابتدا ممکن است مخاطب را بترساند؛ اما در ادامه مشخص می‌شود اژدهای دریایی صرفاً یک زیردریایی است و یک‌نفر نیز در آنجا زندگی می‌کند.

مانع سوم دریای سیاه است که وقتی وارد آن می‌شوند، ارواح کسانی را که تاکنون سعی کرده بودند به جزیره‌ی اسرارآمیز برسند؛ اما موفق نشده بودند و در راه از دنیا رفته بودند، می‌بینند. یکی از آن‌ها پدربزرگ سباستین است که می‌آید تا با او صحبت کند. توصیه می‌شود اگر والدین، متوجه ترس فرزندشان از این صحنه‌ها شدند، او را آرام کنند و از او بخواهند تا پایان انیمیشن را تماشا کند تا ترسش از آن‌ها کم شود؛ چون ارواح به‌گونه‌ای فانتزی هستند و دزدان دریایی و اژدهای دریا، در انتهای داستان با سباستین و میتچو دوست می‌شوند و به آن‌ها کمک می‌کنند.

توجه به این نکته خالی از لطف نیست که ویژگی هریک از شخصیت‌های داستان چگونه است. میتچو، شخصیتی مستقل، ماجراجو و شجاع دارد که برای رسیدن به اهدافشان، تمام تلاشش را می‌کند و با حمایتی که از دوستانش به‌ویژه سباستین دارد، در موفق‌شدن همگی‌شان اثرگذار است؛ اما سباستین، شخصیتی ناامید و ترسو دارد که از ماجراجویی، انجام کارهای بزرگ و مهم و... می‌ترسد و در مواجهه با مشکلات، سریع عقب‌نشینی می‌کند و می‌ترسد. او هنگامی‌که متوجه می‌شود قایقی ندارند و نمی‌توانند به‌زودی به شهر آفتابی بازگردند، به شدت عصبانی می‌شود و با دوستان خودش نیز با عصبانیت برخورد می‌کند. داستان به‌گونه‌ای روایت می‌شود که گویی قهرمان اصلی، سباستین است و توجهی به اثرگذاری میتچو در داستان و موفقیت‌هایشان نمی‌شود. بهتر است والدین، نقش میتچو و ویژگی‌های مثبت او را برای فرزند خود پررنگ‌تر کنند و درباره‌ی ویژگی هرکدام از شخصیت‌ها با او صحبت کنند.

خلاصه: روایت انیمیشن «گلابی بزرگ» به شکلی است که انگار همه‌ی موفقیت‌ها را سباستین کسب کرده است، درحالی‌که میتچو نقش مؤثرتری در این اتفاق دارد و ویژگی‌های شخصیتی بهتری را نسبت به سباستین داراست. توصیه می‌شود والدین درباره‌ی ویژگی‌های شخصیت‌ها و پررنگ‌ترکردن نقش میتچو در موفقیت‌ها به فرزندشان کمک کنند.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی ویژگی‌های شخصیتی میتچو و سباستین با فرزند خود صحبت کنید و از او بخواهید درباره‌ی ویژگی‌های مثبت و منفی هرکدام، نظرش را برایتان شرح دهد و با علت بگوید که چرا این ویژگی خوب یا بد است.

از فرزندتان بخواهید باردیگر داستان را از زبان خودش برایتان بازگو کند و در تکمیل داستان به او کمک کنید. از او بپرسید به‌نظرش زندگی در یک گلابی بزرگ چگونه می‌تواند باشد؟

خلاصه: درباره‌ی ویژگی‌های شخصیتی شخصیت‌های داستان با او صحبت کنید.

داستان انیمیشن

«سباستین» و «میتچو»، برای نجات «جی‌بی»، شهردار «شهرِ آفتابی» و بازگرداندن او به شهر، ماجراجویی می‌کنند. آن‌ها «گلابیِ» بزرگی را که بذرش را جی‌بی برایشان فرستاده بود، به خانه‌شان تبدیل کردند و توانستند با آن به دریا بروند، خانه‌شان را قایقی کنند که به جی‌بی برسند و او را نجات دهند. در راه رسیدن به جزیره‌ی اسرارآمیز با «دزدان دریایی»، «اژدهای دریا» و «ارواح دریای سیاه» مواجه می‌شوند که با کمک هم می‌توانند از همه‌ی مراحل عبور کنند. بعد از اینکه به جزیره‌ی اسرارآمیز رسیدند، دیگر قایقی نداشتند تا به شهر آفتابی برگردند، ناگهان متوجه می‌شوند جزیره‌ی اسرارآمیز خودش یک کشتی بزرگ است. بنابراین به‌وسیله جزیره‌ی اسرارآمیز به شهر آفتابی بازمی‌گردند و باز زندگی در شهر آفتابی، شاد و زیبا می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Amalie Næsby Fick, Jørgen Lerdam / امیلی نازبی فیک، یورگن لردام

نویسنده: Jakob Martin Strid, Bo Hr. Hansen / جاکوب مارتین استرید، بو هانسن

نام تهیه‌کننده: Trine Heidegaard, Thomas Heinesen / ترین هایدگارد، توماس هاینسن

نام شخصیت‌ها:

سباستین: فیل جوانی که پدربزرگش یک دریانورد بوده و توانسته است به جزیره‌ی اسرارآمیز سفر کند. حالا سباستین نیز به همراه میتچو و پروفسور گلوکز می‌خواهند به جزیره‌ی اسرارآمیز بروند تا جی‌بی، شهردار شهر را، به شهرِ آفتابی بازگردانند،

میتچو: گربه‌ای که دوست سباستین است و باهم زندگی می‌کنند. او به همراه سباستین برای پیداکردن جی‌بی ماجراجویی را شروع می‌کند و با کمک هم می‌توانند در این مسیر موفق شوند،

جی‌بی: شهردار مهربان و خوب شهر آفتابی که طی یک اتفاق در جزیره‌ی اسرارآمیز گیر می‌افتد و سباستین و میتچو برای نجاتِ جان او و برگرداندنش به شهر آفتابی به او کمک می‌کنند،

گلوکز: پروفسور گلوکز، یکی از دانشمندان مؤسسه‌ی اتمیک است که گلابی بزرگ را برای میتچو و سباستین به خانه تبدیل می‌کند و برای رسیدن آن‌ها به جزیره‌ی اسرارآمیز، بارها با استفاده از علم به آن‌ها کمک می‌کند.

کشور سازنده: دانمارک

کمپانی سازنده: Nordisk Film, Einstein Film Dr

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد