گلابی بزرگ

بررسی تخصصی انیمیشن The Giant Pear

گلابی بزرگ

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «گلابی بزرگ» انیمیشنی ماجراجویانه و فانتزی است که درباره‌ی ماجراجویی سباستین و میتچو برای نجات جی‌بی، شهردار شهر آفتابی و نجات مردم شهر آفتابی از دست معاونِ جی‌بی است. سباستین و میتچو در راه جزیره‌ی اسرارآمیز با موانع دزدان دریایی، دریای سیاه، اشباح آن و اژدهای دریا مواجه می‌شوند که موفق می‌شوند از آن عبور کنند و در راه بازگشت به شهر آفتابی نیز با آن‌ها دوست شوند و از آن‌ها برای موفق‌شدن کمک بگیرند.

سال 2017 72 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

سباستین، فیل کوچکی که برای نجات جی‌بی (شهردار شهر آفتابی) به همراه دوستانش به‌دنبال ماجراجویی رفته‌اند. او بعد از اینکه به جزیره‌ی اسرارآمیز می‌رسند و قایق گلابی‌شان از بین می‌رود، متوجه می‌شود به‌سادگی و خیلی سریع نمی‌توانند به شهر آفتابی بازگردند و همین اتفاق باعث می‌شود عصبانی شود و با دوستانش با عصبانیت صحبت کند. او بلد نیست شنا کند و نزدیک شهر آفتابی نزدیک است که غرق شود، البته میتچو (دوستش) او را نجات می‌دهد. نکته قابل توجه دیگر، حمله دزدان دریایی به ماجراجویان داستان است که با شلیک ادوات جنگی پیشرفته، انفجار درپی دارد. «توییک»، معاون شهردار نیز، برای متوقف‌کردن گلابی، با تانک به‌سمت آن شلیک می‌کند که این کار سرزنش می‌شود. دیگرمصادیق خشونت در این انیمیشن، به‌شکل فانتزی یا طنز است، همچون تهدید دزدان دریایی.

ادامه متن
جزئیات
ترس

سباستین و میتچو (دو دوستی که برای نجات جی‌بی تلاش می‌کنند) بارها دچار سقوط ناگهانی می‌شوند، اصلی‌ترین آن زمانی است که به زیرزمین جزیره‌ی اسرارآمیز سقوط می‌کنند و متوجه می‌شوند جزیره یک کشتی است. آن‌ها موانعی را پشت سر می‌گذارند تا به جزیره‌ی اسرارآمیز برسند؛ مثل ارواح دریای سیاه و اژدهای دریا که می‌تواند برای مخاطب ترسناک باشد. صحنه‌هایی از نمایش آتش، انفجار و پرت‌شدن وجود دارد که کوتاه و گذراست.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری موجود در این انیمیشن، نمایش مشروبات الکلی و چندمورد بدزبانی است. مواردی چون، «بلمبون دُکی» و «مردک احمق بادکنکی.»

جزئیات
پیام مثبت

نجات جان دیگران و همراهی در سختی‌ها، مهم‌ترین ویژگی این انیمیشن است. میتچو و سباستین، برای نجات شهردار شهر آفتابی به ماجراجویی می‌پردازند و میتچو بارها جان سباستین را نجات می‌دهد و او را در مواقع سخت تنها نمی‌گذارد؛ مثل نجات او از غرق‌شدن، نجات او هنگامی‌که به زیرزمین جزیره‌ی اسرارآمیز افتاد و... . نمایش ماجراجویی و همکاری در مواقع سخت نیز از ویژگی‌های مثبت «گلابی بزرگ» است. ناامیدی در شرایط سخت و اعتمادنداشتن به توانایی‌های خود از ویژگی‌های سباستین بود که دوستانش در رفع این مشکلات به او کمک کردند و با تشویق او به انجام کارهایی که بر آن‌ها تواناست، او را در رسیدن به موفقیت یاری نمودند. اصلی‌ترین آن، ترس سباستین از ماجراجویی و تلاش برای نجات جان جی‌بی بود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

میتچو، گربه‌ای که دوست سباستین است و باهم برای نجات جان جی‌بی (شهردار شهر آفتابی) به ماجراجویی می‌پردازند، بارها به سباستین در ناامیدی‌هایش کمک می‌کند، او را از غرق‌شدن نجات می‌دهد و همواره تشویقش می‌کند تا کارهایی را که می‌تواند انجام دهد؛ اما اعتمادبه‌نفسش را ندارد، انجام دهد. هنگامی‌که سباستین به زیرزمین جزیره‌ی اسرارآمیز می‌افتد، برای نجات جان او و تنهانگذاشتن او به زیرزمین می‌رود. میتچو، شجاعت و توانایی دارد تا از دیگران محافظت کند و هم با تلاش به نتیجه‌ی دلخواهش برسد؛ اما سباستین اعتمادبه‌نفس انجام هرکاری را ندارد. او احساس ناتوانی می‌کند و از انجام کارهای بزرگ می‌ترسد؛ اما دوستانش همواره به او کمک می‌کنند تا به موفقیت برسد و انگیزه پیدا کند. سباستین زمانی‌که با مسائل سخت مواجه می‌شود، به‌سرعت ناامید می‌شود و با عصبانیت با دیگران برخورد می‌کند؛ اما دوستانش در مقابل او صبوری و سعی می‌کنند تا او را آرام کنند. پروفسور گلوکز نیز بارها با استفاده از خلاقیت و دانش، آن‌ها را از موقعیت‌های سختی که در آن قرار می‌گیرند، نجات می‌دهد.

ادامه متن

درباره‌ی ویژگی‌های شخصیتی میتچو و سباستین با فرزند خود صحبت کنید و از او بخواهید درباره‌ی ویژگی‌های مثبت و منفی هرکدام، نظرش را برایتان شرح دهد و با علت بگوید که چرا این ویژگی خوب یا بد است.

از فرزندتان بخواهید باردیگر داستان را از زبان خودش برایتان بازگو کند و در تکمیل داستان به او کمک کنید. از او بپرسید به‌نظرش زندگی در یک گلابی بزرگ چگونه می‌تواند باشد؟

خلاصه: درباره‌ی ویژگی‌های شخصیتی شخصیت‌های داستان با او صحبت کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه