کنت‌مونت کریستو

بررسی تخصصی انیمیشن The Count Of Monte Cristo

کنت‌مونت کریستو

author-img

توسط : نرگس شفیعی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«کنت‌مونت کریستو» محصول «استرالیا» در سال ۱۹۹۱ است و براساس رمان معروفی از «اکساندر دوما»، به همین نام ساخته شده است. این داستان ماجراجویانه است و مخاطبان به‌ویژه نوجوانان می‌توانند از دنبال‌کردن ماجراهای آن لذت ببرند. این محصول داستان مردی را روایت می‌کند که با تهمت دوستانش به زندان می‌افتد و در تمام داستان با هویتی ساختگی به‌دنبال انتقام‌گرفتن است. هرچند طمع‌کاری، خیانت و گرفتن حق دیگران در این داستان تقبیح شده است و عاقبت آن نمایش داده می‌شود؛ اما مصمم‌بودن قهرمان داستان برای انتقام‌گرفتن می‌تواند اثری منفی داشته باشد.

سال 11991 42 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

دانگلارز و فردیناند، دوستان خیانت‌کار و خبیث ادموند دانتس، وارد درگیری با یکدیگر می‌شوند و در این درگیری می‌میرند. دانگلارز دختر فردیناند را می‌دزدد و با شلیک گلوله، جلوی چشم دخترک، فردیناند را می‌کشد. مرد دیگری که از همدستان دانگلارز بوده است، با ضرب چاقو او را می‌کشد و چاقوی او به خون دانگلارز آمیخته می‌شود. سپس اسب‌های کالاسکه به‌طور اتفاقی از روی خود این مرد رد می‌شوند و او نیز می‌میرد. هرچند صحنه‌ی مستقیمی از برخورد اسب‌ها به مرد دیده نمی‌شود؛ اما مرگ او مشخص است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

برخی اتفاقات باعث رنجش شخصیت‌ها می‌شود. والنتین دختر نوجوانی است که پدرش جلوی چشمان او با گلوله کشته می‌شود. ادموند دانتس، کشیشی با رفتارهای عجیب و غریب را در زندان ملاقات می‌کند که پس از دوستی با او، مرگ او را در زندان می‌بیند و از این اتفاق متأثر می‌شود. نمایش شب‌های طوفانی همراه با رعدوبرق‌ها و همزمان با اتفاقات سؤال‌برانگیز می‌تواند ترسناک جلوه کند؛ مانند ورود مرد ناشناس به یک مغازه و سؤالات او درباره‌ی دوستان ادموند دانتس. همچنین شبی که کشیش می‌میرد و سربازان می‌خواهند جسد او را که درون کیسه است به آب بیندازند، ترسناک است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فردیناند و دانگلارز افراد طمع‌کار و خبیثی هستند که برای تصاحب داشته‌های دوستشان، ادموند، به او تهمت می‌زنند و باعث می‌شوند مدتی طولانی در زندان بماند. سپس فردیناند با نامزد ادموند ازدواج می‌کند و دانگلارز کشتی او را تصاحب می‌کند. دانگلارز به کنت‌مونت کریستو به این دلیل که نجیب‌زاده است، احترام زیادی می‌گذارد و پول‌دوستی او در صحنه‌های مختلف نمایش داده می‌شود. او با وجود سن زیاد، برای ازدواج با دختر نوجوان فردیناند طمع می‌کند و او را به زور با خودش می‌برد. دانگلارز جلوی چشمان دخترک، فردیناند را می‌کشد؛ اما درنهایت به‌سزای اعمالش می‌رسد. ادموند که قهرمان داستان است، در تمام طول ماجرا در فکر انتقام از دوستان خیانت‌کارش است. هرچند او نمی‌خواهد دوستانش را بکشد؛ اما از اینکه آن دو به دست یکدیگر کشته می‌شوند، احساس رضایت می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

دوستان ادموند دانتس با تهمت او را به زندان می‌فرستند و سال‌ها با داشته‌های او خوش می‌گذرانند؛ درحالی که ادموند از اینکه بی‌گناه در زندان است رنج می‌برد. یک کشیش به ادموند دانتس گوشزد می‌کند که امیدوار و منتظر باشد. درنهایت دوستان خیانت‌کار او به دست یکدیگر کشته می‌شوند و به سزای اعمالشان می‌رسند. ادموند نیز به نامزد سابق و اموال تصاحب‌شده‌اش می‌رسد. هرچند ادموند دانتس برای انتقام از خیانت دوستانش، کار خشونت‌آمیزی انجام نمی‌دهد و حتی با تشویق‌های نامزد سابقش به فکر بخشیدن یکی از آن‌ها می‌افتد؛ اما مصمم‌بودن او برای گرفتن انتقام در طول داستان و رضایت او از مرگ آن‌ها، می‌تواند انتقام را امری پسندیده برای مخاطبان جلوه دهد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

دانگلارز و فردیناند شخصیت‌های پلیدی هستند که پول‌دوستی، طمع و خیانت آن‌ها عاقبت بدی برایشان به‌وجود می‌آورد. ادموند دانتس، قهرمان داستان، برای انتقام‌گرفتن از دوستان خیانت‌کارش مصمم است و از هوش خود در این راه استفاده می‌کند.

درباره‌ی رفتارهای نادرست شخصیت‌های پلید داستان و عاقبت این رفتارها با کودکان خود صحبت کنید.

دانگلارز چه ویژگی‌هایی داشت؟ چرا شخصیت منفوری بود؟

طمع‌کاری دانگلارز چگونه باعث شکست او شد؟

فردیناند در طول داستان چه خطایی مرتکب شد و چگونه تاوان آن را پرداخت کرد؟

آیا انسان‌ها با خیانت به دیگران و تهمت‌زدن می‌توانند به موفقیت برسند؟

به‌نظر تو انتقام‌گرفتن هدف درستی است؟ اگر جای ادموند دانتس بودی، راه او را انتخاب می‌کردی؟

چه راه‌های دیگری جز راه انتقام برای ادموند وجود داشت؟

گرفتن حق با انتقام‌گرفتن چه تفاوتی دارد؟

خلاصه: درباره‌ی‌ رفتارهای نادرستی که در این اثر نمایش داده شده است و عاقبت هرکدام با کودکان خود صحبت کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه