کتاب جنگل

بررسی تخصصی انیمیشن The Jungle Book

کتاب جنگل

author-img

توسط : امیرحسین کهوندی فاضل ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

6 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

با ورود شیرخان، جنگل محلی خطرناک برای پسربچه‌ای به نام موگلی می‌شود که سال‌ها زندگی شیرینی در آن داشته است. حیوانات دست‌به‌دست هم می‌دهند تا موگلی را از دست شیرخان نجات دهند. انیمیشن قدیمی«کتاب جنگل» هم‌چنان جذاب و دوست‌داشتنی است.

 

سال 1967 74 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

تنها صحنه‌ی خشن این مجموعه مربوط به نبرد بالو، دوست و محافظ موگلی، با شخصیت منفی انیمشین؛ یعنی شیرخان است. در این صحنه خون‌ریزی یا جراحت دیده نمی‌شود و با فرار شیرخان و سالم‌ماندن بالو به پایان می‌رسد.

جزئیات
پیام مثبت

دوستی، صمیمیت و مسئولیت‌پذیری مهم‌ترین پیام‌های این انیمیشن هستند. حیوانات رفتار دوستانه‌ای با یک انسان (موگلی) دارند و نجات‌دادن او را مسئولیت خود می‌دانند. صمیمت بین حیوانات و موگلی نیز به‌خوبی در این اثر نمایش داده شده است. گرگ‌ها، فیل‌ها و کرکس‌ها بدون ترس از شیرخان، به حمایت از موگلی می‌پردازند.

جزئیات
الگوی مثبت

باگیرا با مسئولیت‌پذیری زیاد موگلی را که در جنگل گم شده است، به گرگ‌ها می‌سپارد و همیشه از او محافظت می‌کند. باگیرا و بالو برای نجات موگلی حاضر به انجام کارهای خطرناکی مانند مبارزه با شیرخان می‌شوند. موگلی نیز انسانی مهربان و دوست‌داشتنی است.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

فرزند شما چه حسی نسبت به این اثر دارد؟ در طول گفت‌وگو درباره‌ی این سؤال، درباره‌ی کلیت داستان با فرزند خود صحبت کنید.

دوستی موگلی با باگیرا و بالو چگونه است؟ درباره‌ی اهمیت مفهوم دوستی با کودک خود سخن بگویید.

فرزند شما به کدام شخصیت بیشتر علاقه‌مند است؟ به ویژگی‌های آن شخصیت بیشتر اشاره کنید.

خلاصه: دوستی موگلی با باگیرا و بالو چگونه است؟

آنچه لازم است والدین بدانند

«کتاب جنگل» انیمیشنی جذاب و مهیج برای کودکان است. داستان مربوط به کودکی است که در جنگل بزرگ شده است و اکنون باید جنگل را ترک و همراه با انسان‌ها در دهکده زندگی کند. به جز یک صحنه که مربوط به نبرد دو شخصیت بالو و شیرخان است، صحنه‌ی خشن دیگری در این اثر دیده نمی‌شود. در دوبله‌ی این اثر از برخی کلمات نامناسب برای کودکان هم‌چون «احمق» استفاده شده که لازم است والدین آن‌ها را به روش خود برای کودکشان اصلاح کنند. والدین لازم است بدانند این اثر دارای پیام‌های مثبتی همچون دوستی، صمیمیت و مسئولیت‌پذیری است که با داستانی شیرین و ساده برای کودکان روایت شده است. والدین می‌توانند درباره‌ی ویژگی‌های مثبت «بالو» و «باگیرا» با کودکان خود صحبت کنند و نظر فرزندشان را درباره‌ی کلیت داستان و شخصیت‌ها بپرسند. اشاره به دوستی و صمیمیت بین شخصیت‌ها و گفت‌وگو درباره‌ی آن‌ها به والدین توصیه می‌شود.

خلاصه: این اثر دارای پیام‌های مثبتی هم‌چون دوستی، صمیمیت و مسئولیت‌پذیری است که با داستانی شیرین و ساده برای کودکان روایت شده است.

داستان انیمیشن

«موگلی» پسربچه‌ای که در جنگل توسط «باگیرا» (ببر) پیدا شده است و توسط گرگ‌ها بزرگ می‌شود و با بسیاری از حیوانات نیز دوست می‌شود. با ورود پلنگی به نام «شیرخان» که از انسان‌ها متنفر است، حیوانات تصمیم می‌گیرند برای نجات موگلی، او را را به دهکده‌ی انسان‌ها ببرند؛ اما او علاقه‌ای به ترک‌کردن جنگل نشان نمی‌دهد. موگلی مدتی را با باگیرا و پس از آن با خرسی به نام «بالو» زندگی می‌کند و هربار به نحوی از ترکِ جنگل و رفتن به دهکده ممانعت می‌کند. درنهایت شیرخان موگلی را پیدا و به قصد کشتن، به او حمله می‌کند؛ اما با دخالت بالو و کرکس‌ها، شیرخان شکست می‌خورد و فراری می‌شود. موگلی در پایان متوجه می‌شود باید در کنار هم‌نوعان خود زندگی کند و به دهکده‌ی انسان‌ها می‌رود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Wolfgang Reitherman / ولفگانگ ریترمن

نویسنده/ مترجم: Larry Clemmons, Ralph Wright, Ken Anderson/ لری کلمونس، رالف رایت، کن اندرسون

نام تهیه‌کننده: والت دیزنی

نام بازیگران: Phil Harris, Sebastian Cabot, George Sanders, Sterling Holloway/ فیل هریس، سباستین کابوت، جرج سندرز، استرلینگ هالووی

نام شخصیت‌ها:

موگلی: پسربچه‌ای یتیم که در جنگل توسط گرگ‌ها بزرگ شده است. او عاشق حیوانات و زندگی در جنگل است و رفتاری دوستانه با حیوانات است. موگلی درنهایت متوجه می‌شود که باید جنگل را رها کند و همراه با هم‌نوعانش زندگی کند،

باگیرا: ببری مهربان است که موگلی را نخستین‌بار در جنگل پیدا می‌کند و او را به گرگ‌ها تحویل می‌دهد تا آن‌ها او را بزرگ کنند. او نگران موگلی است و تلاش می‌کند او را به دهکده و نزد انسان‌ها ببرد،

بالو: او یک خرس تنبل و درعین‌حال شاد و مهربان است که علاقه‌ی زیادی به موگلی دارد. او برای نجات موگلی با شجاعت فراوان با شیرخان مبارزه می‌کند،

شیرخان: پلنگی بدذات است که همه‌ی حیوانات جنگل از او می‌ترسند. شیرخان از انسان‌ها نفرت دارد و می‌خواهد موگلی را از بین ببرد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: والت دیزنی

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه