کاوشگری مبهم

بررسی تخصصی انیمیشن A Scanner Darkly

کاوشگری مبهم

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

17 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

در زمانی‌که مصرف مواد اعتیادآوری به نام مخدر دی تمام جهان را فرامی­گیرد، پلیس مخفی به نام رابرت آکتور نیز که به‌دنبال فروشندگان آن مواد است، درگیر مخدر دی می­شود و هویت واقعی­اش را فراموش می­کند. تأثیر و عوارض مصرف مواد اعتیادآور از پیام­های انیمیشن است. این انیمیشن به‌نوعی داستان علمیـ تخیلی دارد و تماشای آن به هیچ‌وجه برای کودکان و نوجوانان زیر شانزده‌سال توصیه نمی‌شود.

سال 88 دقیقه 2006 جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

با وجود کم‌بودن میزان خشونت در انیمیشن؛ اما در صحنه¬ایی، یکی از مصرف‌کنندگان مخدر دی که دچار اختلالات ذهنی شده است، تصور می¬کند پلیس به‌سمت مغز او تیراندازی می¬کند. صحنه‌هایی از تهدیدشدن ازسوی بیماران پارانوئید وجود دارد.

جزئیات
ترس

صحنه‌هایی از سقوط و تهدید‌های مختلف ازسوی مصرف‌کنندگان پارانوئید مواد مخدر وجود دارد. درباره‌ی‌ تأثیرات ماده‌ی مخدر بر مغز و ازبین‌رفتن مغز صحبت می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

داستان انیمیشن درباره‌ی‌ مواد اعتیادآوری به نام مخدر دی است که مصرف آن به‌صورت قرص¬هایی قرمزرنگ در جهان فراگیر شده است، تاجایی‌که پلیس مخفی به نام رابرت آکتور نیز (که به‌دنبال فروشندگان مخدر دی است) درگیر این مواد می¬شود. در برخی از صحنه¬های انیمیشن نوشیدن مشروب و استعمال سیگار نمایش داده می¬شود. از مواد مخدر دیگری مانند کوکائین نام برده می‌شود. در نسخه‌ی اصلی انیمیشن ناسزا‌ی جنسی و بد‌زبانی مکرر دیده می‌شود. هم‌چنین در نسخه‌ی اصلی، صحنه‌ای آشکار؛ اما کوتاه از فعالیت جنسی نمایش داده است و مردان درباره‌ی رابطه جنسی با یک زن صحبت می‌کنند. در نسخه‌ی مورد اعتماد کدومو، صحنه‌ی رابطه‌ی جنسی و نا‌سزا‌های جنسی حذف شده است و این مورد شدت ناهنجاری را کاهش می‌دهد؛ اما بد‌زبانی به قوت خود باقی است!

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مبارزه با مواد مخدر و نمایش عوارض استفاده از آن، از پیام¬های مثبت انیمیشن است. رابرت آکتور پلیس مخفی است که به دنبال فروشندگان مخدر دی است؛ اما در حین بررسی و تحقیق خودِ او هم به مخدر دی اعتیاد پیدا می¬کند و بعد از مصرف دچار توهم و اختلالات ذهنی می¬شود.

جزئیات
الگوی مثبت

رابرت آکتور پلیس مخفی است که برای بررسی و پیداکردن فروشندگان مخدر دی، وارد پرونده پیچیده¬ای می¬شود و مجبور به استفاده از آن مواد می¬شود. او به‌خاطر مصرف مخدر دی، دچار اختلالات ذهنی می¬شود و هویت واقعی¬اش را فراموش می¬کند.

با وجود اینکه رابرت آکتور یک پلیس مخفی بود، چرا از مخدر دی مصرف کرد؟

عوارض مصرف مخدر دی چست؟ چرا آکتور هویت واقعی خود را فراموش کرده بود؟

می‌توانید با فرزندان نوجوان خود درباره‌ی‌ معتادان گفت‌وگو کنید و برای مثال از این موضوع صحبت کنید که معتادان مجرم هستند یا بیمار؟

چه حسی می‌تواند افراد را به مصرف مواد مخدر ترغیب کند؟

خلاصه: با وجود اینکه رابرت آکتور یک پلیس مخفی بود، چرا از مخدر دی مصرف کرد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه