• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

چراغ‌سبز

بررسی تخصصی انیمیشن Green Light

چراغ‌سبز

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این کار یک انیمیشن کوتاه مفهومی است و داستان دختری به اسم ماری را روایت می‌کند که بعد از جنگ هسته‌ای که حیات در زمین از بین رفته، زنده مانده است. او یک ربات سرباز را تعمیر می‌کند تا با هم دوباره حیات را به زمین برگردانند. فضای کلی داستان کمی مرده و بی‌رنگ است و درگیری دو ربات و کشته‌شدن ماری در این انیمیشن برای کودکان حساس مناسب نیست. بااین‌حال انیمیشن پایان خوشی دارد. ممکن است به‌دلیل مفهومی‌بودن، فهم اثر برای سنین پایین‌تر سخت باشد؛ اما پیام نهایی داستان مثبت است.

سال 2017 14 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن بین ربات‌ها درگیری ایجاد می‌شود. در این درگیری‌ها از سلاح‌های سرد و گرم استفاده می‌شود و هربار باعث صدمه‌ای جدی به ربات‌ها وارد می‌شود. درنهایت شخصیت اصلی داستان (ماری) در این درگیری‌ها غیرمستقیم هدف گلوله قرار می‌گیرد و کشته می‌شود. البته در نسخه‌ی سانسورشده آسیب‌های جدی و صحنه‌ی تیرخوردن ماری حذف شده است تا خشونت انیمیشن کمتر شود؛ اما درنظر داشته باشید در این درگیری‌ها دست رباتی قطع و سینه‌اش شکافته می‌شود. درنهایت یکی از ربات‌ها خراب می‌شود. (می‌میرد)

ادامه متن
جزئیات
ترس

ماری رباتی را تعمیر می‌کند که با چشم‌های آبی، کاراکتر مثبتی است؛ ولی ممکن است چهره‌ی ربات‌ها در اوایل انیمیشن و قبل از شناخت کاراکتر مهربانِ ربات سرباز، ترسناک باشد. این انیمیشن بعد از جنگ هسته‌ای اتفاق افتاده است، کل فضای کویری و بی‌روح انیمیشن ممکن است دلهره‌آور باشد. در یک صحنه رباتِ دشمن با چشم‌های قرمز ظاهر می‌شود و با ربات سربازِ ماری درگیر می‌شود. وسط درگیری‌ها ربات چشم‌قرمز عربده‌ای می‌کشد و می‌خواهد به‌سمت ماری حمله کند که ممکن است ترسناک باشد.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن اهمیت تلاش برای بقای محیط‌زیست را نشان می‌دهد. ماری تلاش می‌کند گیاهان را در کره‌ی خاکی پرورش دهد و دستگاهی را با کمک رباتش اختراع می‌کند که آن گیاه را تکثیر کند. ماری برای محافظت از تنهاگیاهی که توانسته است رشد کند، جان خودش را از دست می‌دهد که فداکاری این شخصیت را نشان می‌دهد. همچنین او با مهربانی ربات سرباز را تعمیر می‌کند و تلاش می‌کند کارها را به او آموزش دهد. ربات سرباز پشتکار به خرج می‌دهد و برای یادگیری تلاش می‌کند و سعی می‌کند از طریق حل مسئله مشکلاتش را حل کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

ماری شخصیت مهربانی است و با اینکه بازمانده‌ا‌ی تنهاست، سرشار از شور زندگی است. او تلاش می‌کند ربات سرباز را تعمیر کند و بعد از تعمیر آن، با مهربانی به او آموزش می‌دهد. او تلاش می‌کند تا دوباره گیاهان را به چرخه‌ی حیات برگرداند و درنهایت برای محافظت از این گیاه کُشته می‌شود. ربات سرباز مهربان است و سعی می‌کند در کارها به ماری کمک کند. او برای یادگیری پشتکار دارد و از طریق حل مسئله مشکلاتش را حل می‌کند. او همه‌ی تلاشش را می‌کند از ماری محافظت کند و بعد از مرگ ماری راه او را ادامه می‌دهد و حیات را به زمین بازمی‌گرداند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

نکته‌ی مهم در این اثر، فضای مُرده‌ی حاکم بر کل انیمیشن است که حیات در زمین از بین رفته است. در صحنه‌های اکشن انیمیشن، خشونت وجود دارد و ربات‌ها باهم درگیر می‌شوند، درنهایت شخصیت اصلی انیمیشن کشته می‌شود. ازاین‌رو ممکن است برای سنین پایین ترسناک باشد. با توجه به کوتاه‌بودن انیمیشن چند صحنه‌ی اکشن، نمود بالایی دارد. داستان فیلم بعد از یک جنگ هسته‌ای بزرگ اتفاق می‌افتد که ماری (شخصیت اصلی) از بازماندگان این جنگ است. برای اینکه کودکان در سنین پایین، هدف اصلی داستان (اهمیت حیات‌بخشیدن به زمین) را کامل متوجه شوند، لازم است آن‌ها را در دیدن این انیمیشن همراهی کنید تا مطمئن شوید که هدف اصلی داستان را درک می‌کنند.

خلاصه: در این انیمیشن صحنه‌های اکشنی وجود دارد که ربات‌ها باهم درگیر می‌شوند و شخصیت اصلی کشته می‌شود. فضای اصلی داستان بعد از یک جنگ هسته‌ای است که باید مطمئن شد کودکان این فضا را درک می‌کنند

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی اهمیت محیط‌زیست و حیات زمین با کودک خود صحبت کنید.

شاید فضای مرده بعد از جنگ هسته‌ای برای کودکان ترسناک باشد. با کودک خود دراین‌باره صحبت کنید و مواظب باشید وحشتی در او ایجاد نشود.

در صحنه‌های اکشن و درگیری‌ها کودک خود را همراهی کنید. نظر کودک را درباره‌ی پایان داستان بپرسید.

خلاصه: درباره‌ی سیر داستان و درک کودک از پایان‌بندی داستان حرف بزنید.

داستان انیمیشن

«ماری» دختری است که تلاش می‌کند حیات را به زمین برگرداند. او «رباتی سرباز» را پیدا می‌کند که صدمه جدی دیده و از کار افتاده است. ماری آن را درست می‌کند و باهم دوست می‌شوند و تلاش می‌کند کارها را به این ربات آموزش دهد. یک روز بالاخره ماری گیاهی پیدا می‌کند که زنده است، آن را برمی‌دارد؛ اما وقتی به کارگاهشان برمی‌گردد، یک ربات «سرباز چشم‌قرمز» را می‌بیند که با ربات سرباز خودش می‌جنگد و یک دست ربات سرباز خودش کنده شده است. بعد از زدوخورد فراوان وقتی ربات سرباز دشمن به پشت سر ماری شلیک می‌کند، او کشته می‌شود؛ اما ربات سرباز ماری، ربات دشمن را شکست می‌دهد و گیاه را داخل اختراعشان می‌گذارد. سال‌ها می‌گذرد و ربات ماری از کار می‌افتد و انسانی به شکل ماری او را پیدا می‌کند. درنهایت خارج از کارگاه را نشان می‌دهد که حیات به زمین برگشته است و همه‌جای آن بیابان بی‌آب‌وعلف به جنگل‌های سرسبزی تبدیل شده‌اند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Seong Min Kim/ سئونگ مین کیم

نویسنده: Seong Min Kim, WooJin Chang/ سئونگ مین کیم، ووجین چانگ

نام تهیه‌کننده: Seong Min Kim / سئونگ مین کیم

نام شخصیت‌ها:

ماری: دختری که بازمانده‌ی یک جنگ هسته‌ای بزرگ است و برای حیات دوباره‌ی زمین تلاش می‌کند.

کشور سازنده: کره‌ی جنوبی

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه