• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

وکسیل

وکسیل

بررسی تخصصی انیمیشن Vexille

author-img

توسط : فاطمه سادات حجتی ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«وکسیل» انیمیشنی با ژانر اکشن، محصول کشور ژاپن در سال 2007 است. این انیمیشن داستان مبارزه‌‌ی گروهی از سازمان ملل به نام گروه شمشیر، با شخص قدرت‌طلبی به نام کیساراگی است که از پیشرفت تکنولوژی و صعنت ربات‌سازی علیه بشر استفاده می‌کند و با تبدیل‌کردن انسان‌ها به ربات، به‌دنبال حکومت بر جهان است. این انیمیشن صحنه‌های خشونت‌آمیز و پرهیجانی از درگیری گروه شمشیر و کیساراگی را به نمایش می‌گذارد.

سال 2007 106 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این انیمیشن در بسیاری از صحنه‌ها خشونت در سطوح مختلف دیده می‌شود. از خشونت‌های فیزیکی ناشی از درگیری و جنگ بین ربات‌ها و دندانه‌ها با گروه شمشیر تا خشونت‌های مشمئزکننده مانند قطع‌کردن پا. همچنین استفاده از اسلحه، درگیری‌های تن‌به‌تن، پرت‌شدن، خفه‌کردن با دست از شیوه‌های اعمال خشونت در این انیمیشن است. چنانچه وکسیل برای کشتن سایتو یا ماریا برای کشتن کیساراگی اقدام به خفه‌کردن کردند. همچنین در این انیمیشن صحنه‌های خونریزی و جراحت به‌وفور دیده می‌شود. به‌عنوانِ‌مثال، سایتو برای نجات جان خودش از دست وکسیل که به او متّصل شده بود، پای خودش را با چاقو قطع می‌کند. می‌توان گفت این انیمیشن پر از صحنه‌های خشونت‌آمیز است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

ترسناک‌ترین صحنه‌ای که در اوایل فیلم به نمایش در می‌آید، بریده‌شدن پای سایتو با چاقو توسط خودش است. زیرا مخاطب ابتدا احتمال می‌دهد که قصد کشتن وکسیل را دارد و این به ذهن نزدیک است اما اینکه سایتو پای خودش را قطع می‌کند بسیار ترسناک و مشمئزکننده است. همچنین تعقیب وکسیل توسط سایتو و همراهانش که درنهایت به محاصره و دستگیری او می‌انجامد همراه با موسیقی رعب‌آور، ترس شدیدی را به مخاطب القا می‌کند. ازسویی‌دیگر، دندانه‌ها به‌عنوان موجودات ناشناخته‌ای که توانایی تخریب همه‌چیز را داشتند برای مخاطب ترسناک می‌باشند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ازجمله ناهنجاری‌های اجتماعی که از سوی شخصیت‌های مثبت و مبارز در این انیمیشن دیده می‌شود می‌توان به سیگارکشیدن ماریا و مجبورشدن وکسیل به دروغ‌گفتن به لئون برای انجام مأموریت اشاره کرد. از دیگر ناهنجاری‌های انیمیشن بی‌ادبی و بدزبانی کیساراگی به ماریا است که برای نوجوان بدآموزی دارد.

جزئیات
پیام مثبت

استفاده از علم علیه بشریت در این انیمیشن به نمایش گذاشته شده است. درحقیقت انحصارطلبی و قدرت‌طلبی باعث شده است که کیساراگی حقوق سایر انسان‌ها را نادیده بگیرد و اقدام به تبدیل‌کردن انسان‌ها به ربات کند تا بر انسان و جهان حکومت کند. ازاین‌رو مبارزه با این قدرت‌طلبی از سوی گروه شمشمیر و تلاش پیوسته و ناامیدنشدن آن‌ها برای توقف کیساراگی، روحیه‌ی ظلم‌ستیزی را به مخاطب نشان می‌دهد.

جزئیات
الگوی مثبت

تلاش ماریا و دوستانش و مبارزه‌ی وکسیل و گروه شمشمیر برای نابودی شرکت دایوا که هدفش تسلّط بر انسان‌هاست، آن‌ها را به شخصیت‌های محبوب این انیمیشن تبدیل کرده است و درنهایت با فداکاری ماریا و ازجان‌گذشتگی‌اش، کیساراگی، مدیر عامل شرکت دایوا، از بین می‌رود.

آنچه لازم است والدین بدانند

در انیمیشن «وکسیل» میزان خشونت به فراخور موضوع و ژانر اکشن، بسیار زیاد است و صحنه‌های اکشن مثل به‌کاربردن انواع سلاح‌ها برای کشتن انسان‌ها را شاهد هستیم. بنابراین، می‌تواند کمی روحیه‌ی پرخاشگری را در فرزند شما افزایش دهد.

نکته قابل توجه این انیمیشن برای والدین این است که با انتشار ویروسی مسری در بین مردم و به بهانه‌ی ساخت واکسن، نوعی ژن را به بدن انسان منتقل می‌کنند و آن‌ها را به ربات انسان‌نما که احساس ندارند و به آب و غذا و خواب نیاز ندارند تبدیل می‌کنند. لذا ممکن است این انیمیشن نوعی از بدبینی را در فرزند شما به وجود آورد. بنابراین، والدین باید با فرزندان وارد گفت‌وگو شوند و درمورد غیرواقعی‌بودن این انیمیشن به آن‌­ها توضیح دهند و با ابراز حمایت خود به آن‌­ها اطمینان دهند که در شرایط سخت مراقب آن‌­ها هستند.

ازسویی‌دیگر، صحبت‌های کیساراگی درباره‌ی جاودانگی ممکن است برای فرزندتان ابهام ایجاد کند؛ لذا بهتر است به او توضیح دهید که جاودانه‌بودن در دنیا عملی نخواهد بود.

خلاصه: با فرزند خود درباره‌ی موضوعاتی مثل وضعیت جوامع در عصر صنعتی‌شدن و رویکرد دانشمندان و افراد صاحب‌نفوذ در علم و سیاست صحبت کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

با فرزند خود درمورد شخصیت‌های مثبت مانند وکسیل و ماریا و شخصیت‌های منفی مانند کیساراگی و سایتو صحبت کنید. از او بپرسید چه ویژگی‌هایی آن‌ها را به شخصیت‌های مثبت و منفی تبدیل کرده؟ از فرزندتان بپرسید با توجه به شرایط قرن بیست‌ویکم و پیشرفت تکنولوژی و جنگ سرد و... نقش دانشمندان در این دوران چه بوده و غلبه با چه رویکردی بوده است؟ رویکرد کمک به بشریت یا نابودی آن؟

خلاصه: با فرزند خود درمورد انحصارطلبی و قدرت‌طلبی صحبت کنید و از او بخواهید نتایج و آثار این ویژگی‌های اخلاقی را بیان کند.

داستان انیمیشن

انیمیشین «وکسیل» روایت استفاده از علم علیه بشریت و مبارزه با آن است. کیساراگی، مدیرعامل شرکت دایوا و تولیدکننده‌ی ربات‌های پیشرفته، شخصیت سیاه انیمیشن است که با استفاده از پیشرفت تکونولوژی و تبدیل انسان‌ها به ربات‌های انسان‌نما قصد تسلّط بر آن‌ها و حکومت بر دنیا را دارد، اما سازمان ملل متوجه هدف او می‌شود و گروه شمشیر (متشکّل از 7نفر: زک، لئون، وکسیل و...) را به مأموریت مبارزه و توقیف کارهای کیساراگی اعزام می‌کند.

در این مبارزه که با صحنه‌های بسیار خشن و اکشن همراه است، بسیاری از اعضای گروه شمشمیر مانند زک، لئون و... کشته می‌شوند و تنها وکسیل است که زنده می‌ماند. او پس از تعقیب‌وگریزهای پی‌درپی، با دوست قدیمی خود، ماریا، ملاقات می‌کند و به آن‌ها که مدت‌ها درحال آماده‌سازی ابزارهایی برای حمله و مبارزه با کیساراگی بودند کمک می‌کند و درنهایت با تلاش فراوان وکسیل و فداکاری ماریا موفق می‌شوند که شرکت دایوا و کیساراگی را از بین ببرند و توکیو و جهان را از نابودی نسل بشر نجات دهند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Fumihiko Sori

نویسنده: Fumihiko Sori, Haruka Handa

تهیه‌کننده: Kazuya Hamana

بازیگران: Meisa Kuroki, Shôsuke Tanihara, Yasuko Matsuyuki

شخصیت‌ها:

گروه شمشیر: گروهی متشکّل از 7 نفر با نام‌های وکسیل، زک، لئون و... که مأمور مبارزه با کمپانی ساخت ربات‌های آدم‌نما هستند.

وکسیل: دختری از گروه شمشیر که ربات‌ها را دوست ندارد و با کیساراگی مبارزه می‌کند.

کیساراگی: مدیر شرکت دایوا که قصد تسلّط بر انسان‌ها را با تبدیل‌کردن آن‌ها به ربات دارد.

ماریا: دوست وکسیل که با تزریق واکسنی از شرکت دایوا به ربات انسان‌نما تبدیل شد اما با همکاری دوستانش قصد حمله به شرکت دایوا را دارد تا شهر توکیو را با کشتن کیساراگی نجات دهد.

سایتو: ربات انسان‌نما و معاون کیساراگی که با دستور او به‌دنبال دستگیرکردن گروه شمشیر است و درنهایت با فهمیدن هدف کیساراگی که تسلّط بر همه‌ی انسان‌ها و دست‌یافتن به جاودانگی است، قصد کشتن او را دارد اما خودش کشته می‌شود.

تاکاشی: پسر بچه‌ای ژاپنی که با تزریق دارو از شرکت دایوا به ربات انسان‌نما تبدیل شده. او دوست ماریا است و به شرکت در مأموریت آن‌ها علاقه دارد، اما با تاثیر دارو به ربات تبدیل می‌شود و توسط ماریا کشته می‌شود.

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده: Avex Entertainment, CCRE, Oxybot

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد