• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

هوآ مولان

بررسی تخصصی انیمیشن Hua Mulan

هوآ مولان

author-img

توسط : طیبه فرج زاده ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«هوآ مولان» داستان دختر دلیری است که به‌خاطر محافظت از پدر آسیب‌دیده‌اش، خودش را با شمایل مردانه به ارتش ملحق می‌کند و به‌جای پدرش می‌جنگد. این فیلم یکی از چندین اقتباس سینمایی‌ای است که از افسانه‌ی چینی «مولان» ساخته شده است.

سال ۱۹۹۷ 86 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

هما‌ن‌طور که از ژانر اثر مشخص است، این انیمیشن دارای صحنه‌هایی از خشونت است. صحنه‌هایی از درگیری مولان و دشمنان، گرگ‌هایی که به گله‌ی مولان حمله می‌کنند و ببری که در راه خانه به او و پدرش حمله می‌کند. مولان برای نجات جان دوست و هم‌رزمش به دل دشمن می‌زند و آنجا آتش‌سوزی به راه می‌اندازد، بعد که سپاه دشمن متوجه حضورش می‌شوند و او را دنبال می‌کنند، درگیری بین آن‌ها رخ می‌دهد و مولان در این درگیری زخمی می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

صحنه‌هایی مانند تنهایی «مولان» در برف یا صحنه سقوط «مولان» از ترسِ اسیرشدن، می‌تواند صحنه‌هایی ترسناک باشد؛ اما روند کند انیمیشن و آرام‌بودن صحنه‌ی نمایش باعث می‌شود این صحنه‌ها تنها برای مخاطبان حساس ترسناک باشد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

«مولان» شخصیت اصلی و مثبت داستان معرفی می‌شود؛ اما او بدون اجازه‌ی پدر و مادرش خانه را ترک می‌کند تا برخلاف میل آن‌ها به ارتش ملحق شود. در واقع او برای هدفی درست که فداکاری برای خانواده‌اش است، از راه اشتباهی که فرار از خانه است، اقدام می‌کند. مولان در صحنه‌ای برای فرار از اسارت تصمیم می‌گیرد خودش را از صخره‌ی بلندی به پایین پرت کند و می‌گوید: «مرگ بهتر از اسارت است»؛ اما می‌دانیم مرگ، راه فرار از مشکلات نیست.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

مولان به حیوانات اهمیت می‌دهد و با آن‌ها مهربان است و از آن‌ها نگهداری می‌کند. کل قصه نیز درباره‌ی فداکاری مولان برای پدر آسیب‌دیده‌اش، روایت می‌شود. البته سرپیچی از حرف پدر و مادرش و اینکه بدون اجازه از خانه خارج می‌شود، نادرست است. همچنین او درباره‌ی هویت خودش به همه دروغ گفته بود.

جزئیات
الگوی مثبت

«مولان» دختر شجاعی است. فداکاری می‌کند و از توانایی‌هایش به‌درستی استفاده می‌کند. با اینکه گاه بیش‌ازحد جسارت به‌خرج می‌دهد؛ اما وقتی دچار مشکل می‌شود می‌تواند مسائلش را حل کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

«مولان» دختری است که با دخترهای هم‌سن‌وسال خودش در دهکده‌ی کوچکشان تفاوت دارد و مادرش نیز چندبار در طول داستان این نکته را مطرح می‌کند. توجه به این تفاوت و صحبت درباره‌ی آن با فرزندان، می‌تواند به درک پیام  ازسوی فرزندانتان کمک کند و شما را نیز قادر می‌سازد تا نظرتان را درباره‌ی این مسئله با آن‌ها درمیان بگذارید. در انیمیشن صحنه‌های اضافی که در آن دیالوگی ردوبدل نمی‌شود، زیاد وجود دارد و روند داستان بسیار کُند پیش می‌رود و ممکن است از حوصله فرزندتان خارج باشد؛ اما این نکته قابل توجه است که خشونت در این نسخه از داستانِ «مولان»، کمتر از باقی نسخه‌هاست.

«مولان» می‌خواهد به‌خاطر پدرش که آسیب دیده است و امکان شرکت در جنگ را ندارد، به‌جای او به ارتش ملحق شود؛ ولی این تصمیم مورد تأیید خانواده‌اش نیست و او خودسرانه و بدون اطلاع والدینش از خانه خارج می‌شود و به‌سمت قرارگاه ارتش می‌رود. این سرپیچی و خودسری «مولان» باید ازسوی شما والدین عزیز مورد توجه قرار بگیرد. برای فرزند دلبندتان مرز میان نیت خوب و عمل نادرست را تعیین کنید. نکته‌ی دیگری که باید برای والدین اهمیت داشته باشد، این است که در آخر داستان به محبت شکل‌گرفته بین مولان و «شائوپنگ»، که یک سرباز غریبه است و در جنگ با مولان همراه شده است، اشاره می‌شود. این انیمیشن برای کودکان بالای ده‌سال پیشنهاد شده است و فرزندان شما در این بازه‌ی سنی در مرحله ورود به دوره‌ی نوجوانی و یافتن هویت خود هستند. آن‌ها به‌دنبال الگوگیری از شخصیت‌هایی هستند که می‌بینند. پس بهتر است درباره‌ی الگوهای شخصیتی ارائه‌شده در داستان، با آن‌ها سخن بگویید.

خلاصه: با توجه به اینکه نوجوانان در این سنین بیش از هر‌چیز به‌دنبال الگوگیری و ساختن هویتشان هستند، درباره‌ی الگوهای شخصیتی ارائه‌شده در داستان با آن‌ها سخن بگویید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

درباره‌ی تصمیمات مولان با فرزند خود صحبت کنید.

از او بخواهید خودش را جای «مولان» بگذارد و در موقعیت‌هایی که پیش می‌آید، تصمیم‌گیری کند.

داستان انیمیشن

«مولان» دختری شجاع و جسور است. او از اینکه وظیفه‌اش چراندن گوسفندان در صحراست، خوشش نمی‌آید. او به‌دنبال راه‌هایی است که مهارت‌های رزمی‌اش را به‌نمایش بگذارد و از آن‌ها استفاده کند. یک‌روز که «مولان» از خانه بیرون رفته بود، برف شدیدی می‌بارد و پدرش، «ژنرال هوآ»، به‌دنبالش می‌رود تا او را به خانه برگرداند؛ اما در راه از دره‌ای سقوط می‌کند و پایش آسیب شدیدی می‌بیند. مولان پدرش را پیدا می‌کند و باهم به خانه برمی‌گردند. چندروز بعد از مقر فرماندهی به «ژنرال هوآ» دستور می‌رسد باید برای مقابله با دشمن، به ارتش ملحق شود؛ اما «مولان» برای محافظت از پدرش که پای آسیب‌دیده‌ای دارد، داوطلب می‌شود که به‌جای او به ارتش ملحق شود و باوجود مخالفت‌های خانواده‌اش این‌کار را می‌کند و با شمایلی شبیه مردان به‌سوی قرارگاه نیروهای ارتش راه می‌افتد. با رشادت‌هایی که مولان به‌خرج می‌دهد، جنگ به پایان می‌رسد و او می‌تواند با سربلندی به خانه برگردد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Orlando Corradi / ارلاندو کورادی

نویسنده / مترجم: Clelia Castaldo, Loris Peota / سلیا کاستالدو، لوریس پوتا

نام تهیه‌کننده: Orlando Corradi / ارلاندو کورادی

نام شخصیت‌ها:

مولان: دختری که با خانواده‌اش در دهکده‌ای زندگی می‌کند. او جنگنده‌ی خوبی است و روحیه‌ای قهرمانانه و شجاع دارد،

ژنرال هوآ: پدر مولان که به او هنرهای رزمی را آموزش داده است،

شائوپنگ: پسری که در راه، با مولان همراه می‌شود و به او کمک می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Mondo

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه