• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

نومئو و ژولیت

نومئو و ژولیت

بررسی تخصصی انیمیشن Gnomei & Juliet

author-img

توسط : زهرا ربیعیان ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«نومئو و ژولیت» انیمیشنی برگرفته از داستان رومئو و ژولیت است اما این‌بار پایانی متفاوت دارد. میان اختلافات و دشمنی دو باغ همسایه، عشقی که ناممکن به نظر می‌رسد به وجود می‌آید و درنهایت از دل خرابه‌های دشمنی، صلح را رقم می‌زند. آبی‌ها و قرمزها به دلیل اختلاف صاحبان باغ، با یکدیگر درگیر می‌شوند و برای آسیب‌زدن به یکدیگر به کارهایی مانند اقدام به قتل و پرتاب اشیاء و... دست می‌زنند. در این بین نومئو و ژولیت که به یکدیگر علاقه‌مند شده‌اند، به فکر زندگیِ جدیدی با یکدیگر هستند که ناخواسته وارد جنگ و درگیری دو باغ می‌شوند.

سال 2011 84دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

شروع انیمیشن با جروبحث دو همسایه است. پس از آن در صحنه‌های متفاوتی شاهد جنگ و درگیری اعضای باغ هستیم. از پرتاب‌کردن سنگ و اشیاء باغ‌ها تا درگیری درحین رانندگی. پدر ژولیت به توانایی‌های دخترش اعتماد ندارد و او را تحقیر می‌کند. در قسمتی می‌بینیم که هنگام مسابقه با ماشین چمن‌زنی، تیبالت به ماشین نومئو حمله می‌کند و باعث خرابی ماشین و شکسته‌شدن نومئو می‌شود. در صحنه‌ای تیبالت به بنی حمله می‌کند و با بیل [حالتی شبیه ضربه‌زدن با شمشیر] کلاه او را می‌شکند. نومئو و تیبالت با یکدیگر دعوا می‌کنند و تیبالت سعی در کشتن و خفه‌کردن نومئو دارد اما تیبالت به دیوار برخورد می‌کند و می‌شکند و می‌میرد. اکثر درگیری‌های انیمیشن به شکل فانتزی و بدون خونریزی هستند. درنهایت شاهد آتش‌بس و صلح میان این دو باغ نیز هستیم.

ادامه متن
جزئیات
ترس

اکثر صحنه‌های ترس در این انیمیشن شکلی فانتزی و غیرواقعی دارد. دفعات افتادن از بلندی کم نیست و شاید باعث دلهره شود. در صحنه‌ای زمانی‌که ژولیت از دست نومئو درحال فرار است ناگهان با سگی روبه‌رو می‌شود که ایجاد ترس می‌کند. پس از مرگ تیبالت، زمانی‌که نومئو از دست قرمز‌ها درحال فرار است به وسط خیابان رفته و نگهان به زیر کامیون می‌رود؛ همه تصوّر می‌کنند نومئو کشته شده و ژولیت به‌شدّت ناراحت و افسرده می‌شود و به کمک او می‌رود. زمانی‌که ماشین چمن‌زنی غول‌پیکر باعث ترس و فرار همگی می‌شود، تاجایی‌که از کنترل بنی هم خارج شده و ژولیت را هدف قرار می‌دهد و به سمت او پرتاب می‌شود؛ باعث خراب‌شدن جایی که ژولیت ایستاده بود می‌شود و همگی تصور می‌کنند ژولیت و نومئو مرده‌اند اما پس از دقایقی پای یکی روی کلید آبنمای مخروبه می‌رود و از میان آن نومئو و ژولیت زنده بیرون می‌آیند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

از مهم‌ترین ناهنجاری‌های این اثر می‌توان به تلافی‌کردن و نبخشیدن یکدیگر اشاره کرد. آن‌ها در این راه از هیچ کاری ازجمله تمسخر، استفاده از کلماتی مانند «خرفت»، «لات‌ولوت» و...، دعوا و جروبحث و کل‌کل صرف‌نظر نمی‌کنند. ژولیت در اوایل انیمیشن به پدرش دروغ می‌گوید و نانت دروغ او را ادامه می‌دهد. در صحنه‌ای نومئو از ژولیت می‌خواهد تا با یکدیگر زندگیِ جدا تشکیل دهند و دیگر به باغ برنگردند. نومئو و ژولیت که به یکدیگر علاقه‌مند شده‌اند در چند صحنه یکدیگر را می‌بوسند. در دو صحنه‌ی گذرا نیز برهنگی و پوشش مایو را نیز می‌بینیم.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

تشویق و حمایت‌های نومئو، برای ژولیت بسیار خوشایند است و باعث ایجاد اعتمادبه‌نفس در او می‌شود. ژولیت در تلاش است تا خود را به دیگران ثابت کند. نومئو نیز رابطه‌ی احترام‌آمیزی با مادرش دارد اما مادرش او را به تلافی‌کردن و پیروزی بر قرمزها ترغیب می‌کند. زمانی‌که همه از زنده‌بودن نومئو ناامید شدند، قورچ و پرسنگی برای نجات جان نومئو تلاش می‌کنند و نسبت به او خیرخواهی و دوستی دارند. رابطه‌ی محبت‌آمیز نومئو و ژولیت و فداکاری در حق یکدیگر نیز از مواردی است که در این انیمیشن نمایش داده شده است. در آخر نشان داده می‌شود که از عشق، صلح پدید می‌آید و باوجود خراب‌شدن باغ‌ها، آبی‌ها و قرمزها دست از دشمنی برمی‌دارند و با یکدیگر صلح می‌کنند. دشمنی دو باغ و کارهای تلافی‌جویانه، خودبرتربینی هرکدام از اعضای باغ‌ها نسبت به افراد باغِ رقیب و کل‌کل بین این دو گروه از پیام‌های منفی انیمیشن است که در انتهای داستان حل می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

نومئو به‌عنوان شخصی که در باغ آبی مقبولیت و قدرت دارد، پس از علاقه‌مندی به ژولیت، دست از دشمنی برمی‌دارد و برای جنگ و آسیب‌رساندن به باغ قرمزها کراهت داد. نومئو در شرایط سخت کنار ژولیت می‌ماند و برای نجات ژولیت جان خود را به خطر می‌اندازد. ژولیت برای رسیدن به هدفش مثل به‌دست‌آوردن گلِ گلخانه و دوست‌داشتن نومئو بسیار جدّی و مصمّم است. بااینکه پدر ژولیت او را تحقیر می‌کند، ژولیت برای اثبات خودش به دیگران تلاش می‌کند. پرسنگی و قورچ نشان دوستی هستند؛ پرسنگی عشق را می‌شناسد و برای رسیدن نومئو و ژولیت تلاش می‌کند. تیبالت به عنوان فرد خبیث و متکبّر و ازخودراضی نشان‌دهنده‌ی انتقام و خشونت است؛ او به‌خاطر اخموبودنش در میان افراد باغ قرمز نیز محبوب نیست و درنهایت به‌خاطر متکبّربودنش به نومئو گوش نمی‌دهد و کشته می‌شود. نانت شخصیتی است که همواره با ژولیت حرف می‌زند و گاهی شاید به نادرست به او مشورت بدهد اما او را رها نمی‌کند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «نومئو و ژولیت» داستان دو باغ با اختلافات و درگیری است که در دلش یک عشق به وجود می‌آید. در اختلافات و دشمنی میان دو گروه قرمزها و آبی‌ها، صحنه‌هایی از جنگ و مبارزه با سلاح‌های تیز، تفنگ سم‌پاشی، ماشین چمن‌زنی غول‌پیکر و نابودگر، پرتاب‌کردن اشیاء، نمایش داده می‌شود. هرچند این درگیری‌ها فانتزی و بدون خونریزی هستند اما جایی می‌بینیم که باتوجه به مجسمه‌بودن و از جنسِ سنگ‌بودنِ آن‌ها، شخصیت‌ها شکسته می‌شوند و منجر به مرگ آن‌ها می‌شود.

نکته‌ی قابل‌توجه دیگر شاخصه‌های رمانتیک این اثر است. نگاه‌های عاشقانه‌ی نومئو و ژولیت، نمایش بوسه که البته در نسخه‌ی پیشنهادی کدومو حذف شده است، قرار عاشقانه و نمایش آرایش‌کردن و اصلاح موهای بدن شخصیت‌ها اتفاق‌هایی است که در این انیمیشن نشان داده می‌شود. حس انتقام و تلافی بین اعضای باغِ آبی و قرمز نیز به شکل واضح چه در گفتار و چه در عمل نمایان است که سرانجامِ ناگواری را برای باغ‌ها رقم می‌زند.

در جایی نومئو از ژولیت می‌خواهد که پیش او بماند و دیگر به باغ برنگردند. ژولیت به‌خاطر پدر و اعضای باغ ابتدا ناراضی است اما نومئو او را راضی می‌کند که دیگر برنگردند. هرچند که این اتفاق نمی‌افتد اما این مسئله در بیان نمایش داده می‌شود. در جایی تصور می‌شود که نومئو به زیر ماشین رفته و شکسته که غم حاصل از این اتفاق در ژولیت نمایان است و بهتر است به فرزند خود امیدواری بدهید و از او بخواهید تا انتها انیمیشن را تماشا کند.

درنهایت توصیه می‌شود که در زمان پخش این اثر برای کودکان و نوجوانانی که در سن بلوغ هستند و داستان‌های عاشقانه برایشان جذّاب است، آن‌ها را تنها نگذارید و با نظارت خودتان این اثر را تماشا کنند.

خلاصه: این اثر شامل صحنه‌های عاشقانه‌ی فانتزی و همچنین جنگ و درگیری است. خوب است کنترل‌شده سراغ این انیمیشن بروید و آن را طبق شیوه‌ی تربیتی و ارزش‌های خود برای فرزندانتان پخش کنید.

ادامه متن

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

از فرزند خود بپرسید آیا درگیری و دشمنی این دو باغ سرانجام عاقبت خوبی داشت؟ پیام این انیمیشن چه بود؟ می‌توانی داستان انیمیشن را برایم تعریف کنی؟ توجه کنید که کدام بخش از انیمیشن برای فرزندتان برجسته‌تر بوده و درباره آن با او صحبت کنید.

بپرسید به نظر تو کدام شخصیت از همه بدجنس‌تر بود؟ آیا عاقبت خوبی نصیبش شد؟ پیام‌های مثبت این انیمیشن چیست؟ پیام‌های منفی‌اش چیست؟ چه چیزی باعث شد تا دشمنی این دو باغ تمام شود؟

 

خلاصه: داستان انیمیشن را از او بپرسید و توجه کنید که کدام وجه از انیمیشن برای او برجسته‌تر بوده و دراین‌باره با او گفت‌وگو کنید.

داستان انیمیشن

این انیمیشن با الهام از داستان «رومئو و ژولیت» شکسپیر و نام شخصیت‌های آن ساخته شده. داستان این انیمیشن درباره‌ی اختلاف و نزاع بین دو مزرعه با نام‌های «مونتاگ» و «کپالت» است که با رنگ‌های قرمز و آبی قابل‌تشخیص‌اند. غیر از صاحبان باغ که یک زن و یک مرد پیر هستند و هرروز صبح با یکدیگر درگیری لفظی دارند، مجسمه‌ها و اشیاء تزئینی باغ‌ها نیز باهم در جنگ هستند و سعی در نابودی و شکست یکدیگر دارند.

مجسمه‌های باغ‌ها زمانی‌که انسان‌ها نیستند، زنده می‌شوند و زمانی‌که انسانی به آن‌ها نزدیک می‌شود به شکلِ مجسمه‌ایِ خود برمی‌گردند. گره داستان جایی اتفاق می‌افتد که نومئو (از باغ آبی‌ها) عاشق ژولیت (از باغ قرمزها) می‌شود. عشقی که باوجود اختلاف این دو باغ ناممکن است. اختلاف میان این دو باغ سبب جدایی و به‌خطرافتادن جان نومئو و ژولیت می‌شود.

این انیمیشن داستانی عاشقانه را درکنار یک اختلاف قبیله‌ای نشان می‌دهد که رگه‌هایی از طنز نیز دارد. این اختلافات تا جایی پیش می‌رود که هر دو باغ نابود می‌شوند اما درنهایت «عشق» پیروز می‌شود و لباس صلح بر تن باغ آبی و قرمز می‌پوشاند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Kelly Asbury

نویسنده: Johnny Smith/ Rob Sprackling

تهیه‌کننده: Baker Bloodworth

بازیگران: James McAvoy, Emily Blunt, Michael Caine, Maggie Smith, Kelly Asbury

شخصیت‌ها:

نومئو: جوانی مجسمه‌ای از مزرعه‌ی آبی است و اعضای مزرعه برای پیروزی بر قرمزها به او متّکی هستند و به‌عنوان سردمدارِ آبی‌ها با قرمزها وارد مبارزه می‌شود. در خلال همین درگیری‌ها ژولیت را می‌بیند و عاشق او می‌شود.

ژولیت: دختری مجسمه‌ای در مزرعه‌ی قرمز که بالای یک قلعه ایستاده و گلی به‌دست دارد. روزی یک گل روی سقف یک گلخانه می‌بیند و برای اینکه خود را به پدر و اعضای مزرعه ثابت کند، برای آوردن آن به گلخانه می‌رود. در آنجا با نومئو برخورد می‌کند و به او علاقه‌مند می‌شود.

تیبالت: شخصیت منفی باغ قرمزها که پیوسته درحال ایجاد درگیری و انتقام‌جویی است. او در اواخر داستان در حین درگیری با نومئو از روی ماشین چمن‌زنی به سمت دیوار پرتاب می‌شود و می‌میرد.

پرسنگی: مجسمه‌ی فلامینگوی یک باغ متروکه است که سال‌ها پیش، زمانی‌که صاحبانش از یکدیگر جدا می‌شوند، جفتش توسط یکی از آن‌ها برده می‌شود و پس از آن صاحبش، او را به انبار می‌اندازد تااینکه نومئو و ژولیت، زمانی‌که با یکدیگر قرار گذاشته بودند، با او روبه‌رو می‌شوند و با آن‌ها دوست می‌شود.

کشور سازنده: آمریکا/ بریتانیا

کمپانی سازنده: Rocket picture / Walt disney

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد