• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

میکی، دونالد، گوفی: سه تفنگدار

میکی، دونالد، گوفی: سه تفنگدار

بررسی تخصصی انیمیشن Mickey,donald,goofy: the three musketeers

author-img

توسط : معصومه جویباری ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «سه تفنگدار» داستان سه دوست از محله‌ای فقرنشین است که می‌خواهند عضو شمشیرداران سلطنتی شوند تا از دیگران مراقبت کنند. اما آن‌ها توانمندی‌های لازم را ندارند و تلاش می‌کنند با تکیه بر کار گروهی و شجاعت، از پرنسس دربرابر افراد خبیث محافظت کنند. در جریان داستان، درگیری‌هایی اتفاق می‌افتد که خشونت ملایمی دارد.

سال 2004 97 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

سرهنگ پیت فرد زورگویی است که به‌صورت مکرّر درحال توطئه و تهدید است. او در تمام داستان، به‌دنبال زندانی‌کردن پرنسس است و مدام با محافظان او درگیر می‌شود. افراد او پرنسس را در قفس می‌گذارند و میکی را نیز زندانی می‌کنند. در صحنه‌ای، گردن دونالد را زیر گیوتین می‌گذارند، اما نجات پیدا می‌کند. یکی از افراد پیت گوفی را به دریا می‌برد تا او را در آب خفه کند. در پایان نیز میکی با آزادکردن پرنسس، سرهنگ پیت را کتک می‌زند. هیچ‌کدام از صحنه‌های درگیری، به‌جز صحنه‌ی آخر، منجر به آسیب و جرح نمی‌شود. موسیقی در صحنه‌های درگیری ریتم تندی دارد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در این اثر، حوادثی به‌صورت ناگهانی ظاهر می‌شود که جنبه‌ی طنز دارد، اما پخش موسیقی با ریتم تند می‌تواند باعث ترس شود. به‌عنوان‌مثال، زمانی‌که میکی و دوستانش درحال تمیزکاری هستند، ناخواسته خرابکاری‌هایی به وجود می‌آورند که هم جنبه‌ی طنز دارد و هم ریتم تند و هیجان‌آوری دارد. در صحنه‌ای، گوفی از پله‌های یک برج به‌سرعت بالا می‌رود و از بالای برج به پایین پرتاب می‌شود و با اجسام متعدد برخورد می‌کند. این اتفاق چندبار تکرار می‌شود. زمانی‌که میکی زندانی می‌شود، آب دریا به داخل زندان نفوذ می‌کند و او را تا حد غرق‌شدن پیش می‌برد، اما دوستانش او را نجات می‌دهند. در صحنه‌ای، به‌صورت ناگهانی سنگی از بالا به قایق دونالد برخورد می‌کند و قایق را می‌شکند. در تمامی درگیری‌ها، فرارکردنِ عده‌ای نمایش داده شده است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

سرهنگ پیت از کلمات «احمق»، «بی‌عرضه» و «بی‌شعور» برای زیردستانش استفاده می‌کند. در چند صحنه، بوسه‌ی عاشقانه میان شخصیت‌ها (مینی و میکی، دونالد و دیزی، گوفی و معشوقه‌اش) ردوبدل می‌شود، اما صحنه‌‌ی مستقیمی به نمایش گذاشته نشده است.

جزئیات
پیام مثبت

میکی و دوستانش بااینکه نقاط ضعفی دارند که مانع از رسیدن به شمشیرداری می‌شود، ولی تلاش می‌کنند تا بهترینِ خود را نمایش دهند و یکدیگر را به شجاع‌بودن و وظیفه‌شناسی دعوت می‌کنند. دونالد که شخصیت ترسویی دارد به‌خاطر ترس از افراد خبیث، میکی را تنها می‌گذارد. میکی تلاش می‌کند تا با تمجید از او، صفت ترسوبودنش را نادیده بگیرد، اما او نمی‌پذیرد. درنهایت نیز به حرف میکی می‌رسد و با شجاعت به کمک دوستش می‌رود. تمام این داستان از آنجایی شروع می‌شود که شمشیرداران سلطنتی برای دفاع از کودکان مستضعف، با زورگویان مبارزه می‌کنند و میکی نیز به‌همین‌دلیل، رؤیای شمشیرداری در سر دارد. آن‌ها با کمک یکدیگر بر نقاط ضعف خود و با کار گروهی بر مشکلات غلبه می‌کنند و درنهایت هم به رؤیایشان می‌رسند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

میکی شخصیت تماماً مثبت داستان است. او بااینکه جثه‌‌ی کوچکی دارد، زیرک است و به وظیفه‌ی خود پایبند است. او بر کار گروهی تأکید می‌کند و سعی می‌کند دوستانش را مجاب کند که آن‌ها نیز می‌توانند بهترینِ خود باشند. شخصیت دونالد بااینکه ترسو است، اما درنهایت تغییر می‌کند و برای نجات دوستش اقدام می‌کند. پیت، به‌عنوان شخصیت منفی داستان، با زورگویی و طمع نمی‌تواند به هدفش دست پیدا کند و درنهایت گرفتار می‌شود. شخصیت‌های مؤنث داستان تنها می‌خواهند هرچه‌زودتر ازدواج کنند! هر سه زن داستان در نگاه اول عاشق می‌شوند و در خلال داستان، به توانمندی دیگری از آن‌ها اشاره‌ای نمی‌شود.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

این اثر به تلاش و موفقیت در راه انجام وظیفه می‌پردازد و درنهایت افراد زورگو به سزای اعمال خود می‌رسند. «سه تفنگدار» یک اثر موزیکال است که در صحنه‌هایی از آن، موسیقی انگلیسی خوانده می‌شود. در این اثر، شخصیت‌های مؤنث تنها به فکر ازدواج هستند و هدف دیگری را دنبال نمی‌کنند و همگی درنهایت ازدواج می‌کنند. این باور ممکن است در ناخودآگاه فرزند شما تأثیر خوبی نداشته باشد. البته نکته‌ی مثبت این موضوع در این است که پرنسس مینی به‌دنبال ازدواج با فردی از نجیب‌زادگان نیست و با میکی که شمشیردار است و از خدمه‌ی او محسوب می‌شود ازدواج می‌کند.

خلاصه: «سه تفنگدار» یک اثر موزیکال است که در صحنه‌هایی از آن، موسیقی انگلیسی خوانده می‌شود. در این اثر شخصیت‌های مؤنث تنها به فکر ازدواج هستند و هدف دیگری ندارند!

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

می‌توانید درمورد شعار «همه برای یکی؛ یکی برای همه» با فرزند خود صحبت کنید و بپرسید چه برداشتی از آن دارد و آیا این شعار درست است؟ چه مصداق دیگری برای آن می‌تواند وجود داشته باشد. از فرزند خود بپرسید چرا شخصیت دونالد پس از ترک دوستانش بازگشت؟ این شخصیت در خلال داستان چه تغییری کرد؟

خلاصه: درمورد معنای شعار «همه برای یکی؛ یکی برای همه» از فرزند خود بپرسید.

داستان انیمیشن

دونالد، میکی و گوفی در محله‌ای فقیرنشین به دنیا آمدند که در آنجا مورد زورگویی افراد خبیث واقع می‌شدند. شمشیرداران سلطنتی به آن‌ها کمک کردند و کلاه مخصوص شمشیرداران را به آن‌ها هدیه دادند. این حادثه موجب شد میکی همواره آرزو داشته باشد که شمشیردار شود و از دیگران محافظت کند.

او و دوستانش به‌عنوان پیش‌خدمت در دربار فرانسه مشغول به کار شدند. سرهنگ پیت شخصیت شرور داستان است که رئیس آن‌هاست و به رؤیای آن‌ها درباره‌ی شمشیردارشدن می‌خندد. او میکی را بسیار کوچک، گوفی را ابله و دونالد را ترسو خطاب می‌کند. بااین‌وجود، میکی دوستانش را تشویق می‌کند که توانایی‌های خود را به پیت ثابت کنند و با شجاعت و شعار «همه برای یکی؛ یکی برای همه» به رؤیای شمشیردارشدن تحقق بخشند.

پیت که قصد دارد پرنسس را بدزدد تا صاحب تاج‌وتخت از آنِ او شود زمانی‌که نقشه‌اش علیه پرنسس شکست می‌خورد و پرنسس از او می‌خواهد که برایش محافظ سلطنتی قرار دهد، میکی، دونالد و گوفی را به سمت شمشیرداری فرامی‌خواند. چون مطمئن است که آن‌ها توانایی و کفایت لازم برای محافظت از پرنسس را ندارند و او به‌راحتی خواهد توانست پرنسس را بدزد.

این سه قهرمان نیز با شعار «همه برای یکی؛ یکی برای همه» نهایت تلاش خود را می‌کنند تا از پرنسس محافظت کنند. پرنسس مینی‌موس که به فکر ازدواج است در اولین دیدارش با میکی، عاشق او می‌شود. خدمتکار پرنسس نیز در انتها عاشق دونالد می‌شود. در جریان داستان، پیت چندین بار برای دزدن پرنسس با محافظان وارد درگیری می‌شوند و هربار نیز با شکست مواجه می‌شود.

در ادامه‌ی توطئه‌های سرهنگ پیت، دونالد داک می‌ترسد و باوجود حمایت میکی، تصمیم می‌گیرد آن‌ها را ترک کند. گوفی در جریان درگیری ناپدید می‌شود و میکی که حالا تنها شده توسط سرهنگ پیت زندانی می‌شود. یکی از افراد پیت گوفی را نیز به دریا می‌برد تا او را غرق کند و در همین حین گوفی عاشق می‌شود.

گوفی دونالد را مجاب می‌کند که به نجات میکی بشتابند. بعد از آن، هرسه برای نجات پرنسس به راه می‌افتند و بعد از درگیری با پیت و افرادش، ملکه را نجات می‌دهند و توطئه‌گران را به سزای اعمالشان می‌رسانند. از آن پس، لقب محافظان ویژه‌ی ملکه را دریافت می‌کنند و رؤیایشان محقّق می‌گردد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: دونان کوک Donovan cook

نویسنده: ایوان اسپیلوتوپولوس، دیوید ام.اوانس

Evan spiliotopoulos, David.m.evans

بازیگران: وین آلوین، تونی آنسلمو، بیل فارمر، راسی تیلور، ترس مک نیل

شخصیت‌ها:

میکی موس: بچه‌ای از محله‌ی فقیرنشین است که در کودکی مورد زورگویی واقع شده و شمشیرداران دربار به او کمک کرده‌اند. او به‌عنوان خدمت‌گزار وارد دربار فرانسه می‌شود و می‌خواهد شمشیردار شود. او موفق می‌شود همراه با دوستانش محافظ پرنسس شود.

گوفی: شخصیت ساده و کمی ابله داستان است که به‌سبب دوستی با میکی، شجاعانه به کمک دوستانش می‌رود.

دونالد داک: شخصیت ترسویی دارد، اما برای حمایت از دوستانش، بر ترس خود غلبه می‌کند.

مینی موس:  پرنسسی است که به‌دنبال عشق و ازدواج است و درنهایت عاشق محافظ خود، میکی می‌شود.

سرهنگ پیت: شخصیت شرور داستان که برای به‌دست‌آوردن پادشاهی، علیه پرنسس نقشه می‌کشد.

 

کشور سازنده: ایالات متحده امریکا

کمپانی سازنده:  والت دیزنی

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد