• امروز : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

موآنا

موآنا

بررسی تخصصی انیمیشن Moana

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

11 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه

دیدگاه کدومو

8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«موآنا» دومین انیمیشن مهم «پیکسار» در سالی است که این استودیو انیمیشن «زوتوپیا» را منتشر کرده است. موآنا توانست در کنار آثار دیگری، مانند «در جستجوی دوری» و «زندگی مخفی حیوانات» خوش بدرخشد. موآنا دختری فهمیده است که جهان را نجات می‌دهد؛ در این راه سختی می‌کشد و از دیگران کمک می‌گیرد، اما درنهایت خود اوست که منجی دنیاست. عنصر «موسیقی» در این انیمیشن می‌تواند کمک کند تا شخصیت موآنا ماندگار شود و برای کودکان، جذاب باقی بماند.

سال 2016 107 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

بر اساس 1 رأی

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

«موآنا» به جنگ سیاهی می‌رود، پس در این ماجراجویی و جنگ باید انتظار صحنه‌های خشن را هم داشت. «موآوی»، فردی که قلب «تفیتی» را دزدیده و باعث سیطرۀ تاریکی بر جهان شده است، برای راحت‎شدن از دست موآنا او را در غاری زندانی می¬کند و چندبار او را از قایق به داخل آب پرت می‌کند که نمایش این صحنه‌ها جنبۀ طنز دارد. موآنا و موآوی با موجودات مختلفی درگیر می شوند. اغلب صحنه های درگیری فانتزی است و بدون جراحت یا آسیب جدی به نمایش درمی آید. در مسیری که موآنا و موآوی برای نجات جهان همراه شده‌اند، موجوداتی شبیه به نارگیل به طرف موآنا و موآوی تیراندازی می‌کنند و سعی دارند با کشاندن آن‌ها به سمت خود، قلب تفیتی را به دست بیاورند. موآنا و موآوی با آن‌ها درگیر شده و با ضربه‎زدن به این موجودات و پرت‎کردن آن‌ها به داخل آب، از خودشان دفاع می‌کنند. موآوی مجبور است برای به‎دست‎آوردن قلاب دستی‌اش که با آن می‌تواند تغییر شکل دهد، با یک خرچنگ بزرگ که اکنون قلاب در دستان اوست بجنگد. خرچنگ با خواندن شعر، موآوی را این‎طرف و آن‎طرف پرت می‌کند و به او ضربه می‌زند و درنهایت قصد کشتن موآوی را دارد، اما موآوی با کمک موآنا موفق می‌شود از دست او فرار کند. «ته‌کا» که همان تفینی است، موجودی آتشین است که به طرف موآوی و موآنا آتش پرت می‌کند و به موآوی ضربه می زند. درواقع او باعث سیاهی دنیا شده است. چهرۀ ته‌کا سیاه، آتشین و ترسناک است و قصد گرفتن جان موآوی را دارد. موآوی با قلاب جادویی‌اش دست آتشین او را قطع می‌کند و موآنا با بازگرداندن قلب تفینی به این مبارزه پایان می¬دهد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در چند صحنه، شخصیتها به‎صورت خنده داری دچار ترس میشوند، مانند ترس کودکان از داستان مادربزرگ دربارۀ هیولاهای دریایی و فراگیرشدن تاریکی، ظاهرشدن ناگهانی شخصیت ها و شوخی موآوی با موآنا دربارۀ قربانی‎کردن او. «ته‌کا» (شیطان زمین و آتش) چهرۀ ترسناکی دارد و قصد دارد موآنا و موآوی را نابود کند. در چند صحنه موآنا با موجوداتی به شکل نارگیل که دزد دریایی هستند روبه‌رو میشود. یک گیاه وحشی دریایی قصد دارد او را ببلعد. از دیدن خفاشها و هیولای دریایی وحشت میکند و یک خرچنگ بزرگ می‌خواهد او و موآوی را از بین ببرد. همچنین جان موآنا در بین امواج دریایی به خطر میافتد، اما از همۀ خطرات نجات مییابد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

موآنا با وجود مخالفت های خانواده اش، برای اولین بار بدون اطلاع آن‌ها و به‌تنهایی به دریا میرود. موآوی موآنا را فریب می دهد و او را در غاری زندانی می کند. همچنین او گاهی از الفاظ ناپسند استفاده میکند که اغلب جنبۀ طنز دارد.

جزئیات
پیام مثبت

موآنا می‌خواهد تصمیم بگیرد که رئیس جزیره باشد یا یک دریانورد. مادربزرگ موآنا به او می گوید که برای تصمیم‌گرفتن باید خودش را بشناسد و موآنا زمانی که متوجه می شود او و قبیله‎اش درحقیقت دریانورد هستند، می تواند تصمیمش را بگیرد و با شجاعت به اقیانوس برود. در صحنه های متعددی همکاری افراد جزیره و فعالیت های گروهی آن ها نمایش داده می شود و موآنا و موآوی در کنار هم و با همکاری هم می توانند در بازگرداندن قلب تفیتی موفق شوند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

بالاتر از سیاهی رنگی نیست؛ در دورانی که موآوی با دزدیدن قلب تفیتی باعث شده بود که جهان را سیاهی فرابگیرد، موآنا برمی‌خیزد و با کمک دریا این سیاهی را شکست می‌دهد. او همواره به فکر مردم جزیره‌اش بوده و احساس مسئولیت می‌کند تا مشکلات آن‌ها را برطرف کند. حالا برطرف‌کردن مشکلات مردم جزیره در گرو شکست ته‌کا (شیطان زمین و آتش) و از بین بردن سیاهی است. او دختر شجاعی است که به‎تنهایی سفری دریایی که همه از آن می ترسند را آغاز می کند؛ برای حفظ قلب تفیتی و بازگرداندن آن، با خطرات مواجه می شود و به مبارزه با موجودات ترسناک می رود؛ حاضر می شود خودش را طعمۀ خرچنگ بزرگی کند و از مواجه‎شدن با ته کا نمی ترسد. او با شجاعت و تلاش موفق می شود مردم جزیره را نجات دهد و باعث افتخار خانواده و مردمش شود.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

«موآنا»، تنها فرزند رئیس قبیله، در جایگاه قهرمان داستان، عاشق رفتن به اقیانوس است اما پدرش برای مراقبت از او و مردم جزیره دریانوردی را ممنوع کرده است. موآنا برای نجات جزیره از تاریکی، به­تنهایی به اقیانوس می­رود و باعث نجات مردم جزیره می­شود و آن­ها بار دیگر بدون ترس دریانوردی را آغاز می­کنند.

شجاعت و تلاش موآنا و احساس مسئولیتی که نسبت به مردم جزیره دارد قابل ستایش است. او سعی می‌کند با دانشی که از مادربزرگش فراگرفته است به جنگ تاریکی برود؛ در این مسیر سختی می‌کشد و با تلاش بسیار همۀ مشکلات را پشت سر می‌گذارد.

به دانش بزرگ و به همّت بلند *** به بازو دلیر و به دل هوشمند

این بیت را سعدی شیرازی در مدح محمد بن سعد گفته است اما شاید بتواند کمک کند تا به شما بگوییم موآنا از این جهت می­تواند الگوی مثبتی برای کودکان باشد. به­ویژه در سنینی که مواجهه با ویژگی­های همسالانشان آن‌ها را دچار کاهش اعتماد به نفس می­کند. اشاره به شجاعت و تلاش به عنوان عوامل اصلی موفقیت موآنا مؤثر خواهد بود.

والدین عزیز، شما فرزندان خود را بهتر می‌شناسید اما بهتر است به کودکان بگویید انجام کارهایی که والدین با آن‌ها مخالف هستند، الزاما باعث موفقیت نیست و صحبت و مشورت با خانواده راه بهتری است، در مهم‎ترین اتفاق داستان، زمانی که موآنا جزیره را ترک می­کند، مادرش او را همراهی می­کند اما مخالفت پدر موآنا آشکار است. می­توانید دربارۀ مثبت و منفی بودن این کار و زمان‌هایی که می‌شود به سنت‌ها عمل نکرد صحبت کنید.

افسانۀ مادربزرگ موآنا و نمایش قدرت­های جادویی، صحبت از نیمه‎خدایی و خدایان متعدد و نسبت‎دادن خلقت به موجودی به نام «تفیتی» از آموزه‌های نادرستی است که ممکن است کودکان را دربارۀ خلقت به اشتباه بیندازد. دربارۀ افسانه‎بودن این موارد و شرح آموزه­های درستی که در این زمینه برای کودکان خود لازم می­دانید، گفت‌وگو کرده و آن‌ها را راهنمایی کنید. موجوداتی که موآنا با آن‌ها مبارزه می­کند ممکن است چهره­های ترسناکی برای کودکان باشند و به دلیل محبوبیت شخصیت موآنا، احتمالا به خطر افتادن او در دریا کودکان را می­ترساند. درصورت ترس کودکان با آن­ها همدلی کنید و به آن­ها راه حل ارائه دهید. گفتگو با کودکان دربارۀ کنار هم بودنِ مردم جزیره و کمک موآوی و موآنا به یکدیگر برای رسیدن به موفقیت می‌تواند در درک فواید همکاری برای کودکان مؤثر باشد. برخی رفتار­های نادرست (ادرار کردن در دریا، توهین و ناسزا) به‎صورت طنز، از شخصیت موآوی دیده می­شود که می­توانید دربارۀ نادرستی آن­ها فرزندتان را راهنمایی کنید.

موآنا و سایر مردم قبیله پوشش­های نیمه‎برهنه دارند و صحنه­هایی از آوازخواندن موآنا و رقص‌های دسته‎جمعی مردم قبیله در این انیمیشن دیده می­شود که لازم است والدین از وجود آن در این اثر آگاه باشند.

خلاصه: نمایش مخالفت با خانواده، قدرت‌های نیمه‎خدایی و تأثیر مثبت شجاعت و همکاری.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آیا قدرت جادویی مثل قدرت تفیتی یا موآوی در دنیای واقعی وجود دارد؟

چه ویژگی­هایی در موآنا باعث موفقیت و محبوبیت او شد؟

اگر موآنا به نجات مردم اهمیت نمی­داد، چه اتفاقی می‌افتاد؟

اگر موآنا مثل بقیۀ مردم جزیره دریانوردی را کنار می­گذاشت، چه اتفاقی برای جزیره می­افتاد؟

فهمیدن گذشتۀ قبیله چه تأثیری بر تصمیم موآنا گذاشت؟

 اگر خانواده با تصمیمات ما مخالفت کنند بهترین راه چیست؟

فریب‎دادن دیگران یا گفتن ناسزا به دیگران چه تأثیری بر آنان دارد؟

خلاصه: چه ویژگی­هایی در موآنا باعث موفقیت او شد؟ دربرابر مخالفت­های خانواده بهترین راه چیست؟

داستان انیمیشن

«موآنا» تنها فرزند خانوادۀ رییس جزیره است. پس او باید تلاش کند آداب قبیله را یاد بگیرد تا روزی رئیس و فرمانده قبیله باشد. ساکنان امروز این جزیره سال‌ها پیش، دریانورد بوده‌اند اما حالا به دستور پدر موآنا در این جزیره ساکن شده‌اند و حق عبور از مرز ساحلی را ندارند. موآنا که تحت تأثیر آموزش‌های مادربزرگ پیر و باتجربه‌اش قرار گرفته است علاقۀ زیادی به دریانوردی دارد و سعی فراوانی برای گذر از مرز ساحلی می‌کند.

مادربزرگ خردمند موآنا روزی دربارۀ موجودی به نام «تفیتی» که با قلب قدرتمندش طبیعت را بوجود آورده است با او صحبت می‌کند. قلب تفینی به دلیل قدرتی که دارد آدم‌های زیادی را برای به دست آوردنش ترغیب کرده است. «موآوی» فردی است که با استفاده از قلابش می‌تواند به شکل‌های مختلف دربیاید؛ می‌تواند به شکل عقاب درآمده و پرواز کند یا به شکل یک خزنده روی زمین راه برود. او با استفاده از همین توانایی، قلب تفینی را به دست می‌آورد ولی از آن روز به بعد، سیاهی بر جهان چیره می‌شود.

دریا برای بازگرداندن قلب تفینی، موآنا را برمی‌گزیند. موآنا به کمک دریا برای نجات مردم جزیره‌اش از تاریکی، به‌تنهایی راهی اقیانوس می‌شود. او موآوی را پیدا می‎کند و همراه او با هیولاهای دریایی مواجه می‌شود و پس از شکست‎دادن آن‌ها به «ته‌کا» می‌رسد. در مبارزه با ته‌کا، موآنا متوجه می‌شود که ته‌کا همان تفیتی است که به‎خاطر از‌دست‌دادن قلبش به شیطان تبدیل شده است. موآنا قلب تفینی را سرجایش می‌گذارد و او به شکل اولش برمی‌گردد و تاریکی محو می‌شود. موآوی از اینکه قلب تفیتی را برداشته بود از او عذرخواهی می‌کند و تفیتی او را می‌بخشد. موآنا به قبیله‌اش برمی‌گردد و پدرش و مردم جزیره به او افتخار می‌کنند و دوباره مانند اجدادشان دریانوردی را آغاز می‌کنند. موآنا که در سفرش به اقیانوس، دریانوردی را از موآوی یاد گرفته است، حالا راهنمای مردم جزیره در دریانوردی می‌شود.

شرح کوتاه داستان: «موآنا» دومین انیمیشن مهم «پیکسار» در سالی است که این استودیو انیمیشن «زوتوپیا» را منتشر کرده است. موآنا توانست در کنار آثار دیگری، مانند «در جستجوی دوری» و «زندگی مخفی حیوانات» خوش بدرخشد. موآنا دختری فهمیده است که جهان را نجات می‌دهد؛ در این راه سختی می‌کشد و از دیگران کمک می‌گیرد، اما درنهایت خود اوست که منجی دنیاست. عنصر «موسیقی» در این انیمیشن می‌تواند کمک کند تا شخصیت موآنا ماندگار شود و برای کودکان، جذاب باقی بماند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: ران کلمنتس - جان ماسکر

نویسنده: ران کلمنتس  - جان ماسکر - جرد بوش

نام بازیگران:اولیل کاروالیو - دواین جانسون

ژانر اثر: ماجراجویی

کشور سازنده: آمریکا

شرکت سازنده: والت دیزنی

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09015****71

۷ مرداد ۱۳۹۹

مناسب سن 12+ گزارش نظر
مناسب

سلام. در چندین سال گذشته، کارتون های والت دیزنی، تمام ذهنیت دختران و پسران ما رو شکل داده. ذهنیت هایی در مورد اینکه دخترا، معمولا ضعیف هستن، همیشه باید منتظر قهرمان (که معمولا شوهر هست:/ !) بشینن و کسی غیر از خودشون، باید اونا از دست نامادری ها، مخمصه ها و مشکلات نجات بده. اما چند سالی هست که موضوع انیمیشن ها خوشبختانه از این محور خارج شده. این انیمیشن یکی از همین انواع هست. تو این کارتون، ما می بینیم که برای بار محدود، یک دختر ، خودش قهرمان خودشه و منتظر کسی نیست. البته در این راه، یک فرد ابر قدرت هم بهش کمک می کنه، اما باز هم به نظرم نقش اصلی، خودش بود و این برای خود باوری دختران ما، لازم و خوبه. در ضمن اینم بگم که من فمینیست یا یه همچین چیزی نیستم، اما به باور داشتن زنان ما به خودشون، خیلی تاکید دارم. در کل این انیمیشن رو برای دخترا، بسیار بسیار پیشنهادی می دونم.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه