موآنا

بررسی تخصصی انیمیشن Moana

موآنا

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

6 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 7 دقیقه
8 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«موآنا» دومین انیمیشن مهم «پیکسار» در سالی است که این استودیو انیمیشن «زوتوپیا» را منتشر کرده است. موآنا توانست در کنار آثار دیگری، مانند «در جستجوی دوری» و «زندگی مخفی حیوانات» خوش بدرخشد. موآنا دختری فهمیده است که جهان را نجات می‌دهد؛ در این راه سختی می‌کشد و از دیگران کمک می‌گیرد، اما درنهایت خود اوست که منجی دنیاست. عنصر «موسیقی» در این انیمیشن می‌تواند کمک کند تا شخصیت موآنا ماندگار شود و برای کودکان، جذاب باقی بماند.

سال 2016 107 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

«موآنا» به جنگ سیاهی می‌رود، پس در این ماجراجویی و جنگ باید انتظار صحنه‌های خشن را هم داشت. «موآوی»، فردی که قلب «تفیتی» را دزدیده و باعث سیطرۀ تاریکی بر جهان شده است، برای راحت‎شدن از دست موآنا او را در غاری زندانی می¬کند و چندبار او را از قایق به داخل آب پرت می‌کند که نمایش این صحنه‌ها جنبۀ طنز دارد. موآنا و موآوی با موجودات مختلفی درگیر می شوند. اغلب صحنه های درگیری فانتزی است و بدون جراحت یا آسیب جدی به نمایش درمی آید. در مسیری که موآنا و موآوی برای نجات جهان همراه شده‌اند، موجوداتی شبیه به نارگیل به طرف موآنا و موآوی تیراندازی می‌کنند و سعی دارند با کشاندن آن‌ها به سمت خود، قلب تفیتی را به دست بیاورند. موآنا و موآوی با آن‌ها درگیر شده و با ضربه‎زدن به این موجودات و پرت‎کردن آن‌ها به داخل آب، از خودشان دفاع می‌کنند. موآوی مجبور است برای به‎دست‎آوردن قلاب دستی‌اش که با آن می‌تواند تغییر شکل دهد، با یک خرچنگ بزرگ که اکنون قلاب در دستان اوست بجنگد. خرچنگ با خواندن شعر، موآوی را این‎طرف و آن‎طرف پرت می‌کند و به او ضربه می‌زند و درنهایت قصد کشتن موآوی را دارد، اما موآوی با کمک موآنا موفق می‌شود از دست او فرار کند. «ته‌کا» که همان تفینی است، موجودی آتشین است که به طرف موآوی و موآنا آتش پرت می‌کند و به موآوی ضربه می زند. درواقع او باعث سیاهی دنیا شده است. چهرۀ ته‌کا سیاه، آتشین و ترسناک است و قصد گرفتن جان موآوی را دارد. موآوی با قلاب جادویی‌اش دست آتشین او را قطع می‌کند و موآنا با بازگرداندن قلب تفینی به این مبارزه پایان می¬دهد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در چند صحنه، شخصیتها به‎صورت خنده داری دچار ترس میشوند، مانند ترس کودکان از داستان مادربزرگ دربارۀ هیولاهای دریایی و فراگیرشدن تاریکی، ظاهرشدن ناگهانی شخصیت ها و شوخی موآوی با موآنا دربارۀ قربانی‎کردن او. «ته‌کا» (شیطان زمین و آتش) چهرۀ ترسناکی دارد و قصد دارد موآنا و موآوی را نابود کند. در چند صحنه موآنا با موجوداتی به شکل نارگیل که دزد دریایی هستند روبه‌رو میشود. یک گیاه وحشی دریایی قصد دارد او را ببلعد. از دیدن خفاشها و هیولای دریایی وحشت میکند و یک خرچنگ بزرگ می‌خواهد او و موآوی را از بین ببرد. همچنین جان موآنا در بین امواج دریایی به خطر میافتد، اما از همۀ خطرات نجات مییابد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

موآنا با وجود مخالفت های خانواده اش، برای اولین بار بدون اطلاع آن‌ها و به‌تنهایی به دریا میرود. موآوی موآنا را فریب می دهد و او را در غاری زندانی می کند. همچنین او گاهی از الفاظ ناپسند استفاده میکند که اغلب جنبۀ طنز دارد.

جزئیات
پیام مثبت

موآنا می‌خواهد تصمیم بگیرد که رئیس جزیره باشد یا یک دریانورد. مادربزرگ موآنا به او می گوید که برای تصمیم‌گرفتن باید خودش را بشناسد و موآنا زمانی که متوجه می شود او و قبیله‎اش درحقیقت دریانورد هستند، می تواند تصمیمش را بگیرد و با شجاعت به اقیانوس برود. در صحنه های متعددی همکاری افراد جزیره و فعالیت های گروهی آن ها نمایش داده می شود و موآنا و موآوی در کنار هم و با همکاری هم می توانند در بازگرداندن قلب تفیتی موفق شوند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

بالاتر از سیاهی رنگی نیست؛ در دورانی که موآوی با دزدیدن قلب تفیتی باعث شده بود که جهان را سیاهی فرابگیرد، موآنا برمی‌خیزد و با کمک دریا این سیاهی را شکست می‌دهد. او همواره به فکر مردم جزیره‌اش بوده و احساس مسئولیت می‌کند تا مشکلات آن‌ها را برطرف کند. حالا برطرف‌کردن مشکلات مردم جزیره در گرو شکست ته‌کا (شیطان زمین و آتش) و از بین بردن سیاهی است. او دختر شجاعی است که به‎تنهایی سفری دریایی که همه از آن می ترسند را آغاز می کند؛ برای حفظ قلب تفیتی و بازگرداندن آن، با خطرات مواجه می شود و به مبارزه با موجودات ترسناک می رود؛ حاضر می شود خودش را طعمۀ خرچنگ بزرگی کند و از مواجه‎شدن با ته کا نمی ترسد. او با شجاعت و تلاش موفق می شود مردم جزیره را نجات دهد و باعث افتخار خانواده و مردمش شود.

ادامه متن

آیا قدرت جادویی مثل قدرت تفیتی یا موآوی در دنیای واقعی وجود دارد؟

چه ویژگی­هایی در موآنا باعث موفقیت و محبوبیت او شد؟

اگر موآنا به نجات مردم اهمیت نمی­داد، چه اتفاقی می‌افتاد؟

اگر موآنا مثل بقیۀ مردم جزیره دریانوردی را کنار می­گذاشت، چه اتفاقی برای جزیره می­افتاد؟

فهمیدن گذشتۀ قبیله چه تأثیری بر تصمیم موآنا گذاشت؟

 اگر خانواده با تصمیمات ما مخالفت کنند بهترین راه چیست؟

فریب‎دادن دیگران یا گفتن ناسزا به دیگران چه تأثیری بر آنان دارد؟

خلاصه: چه ویژگی­هایی در موآنا باعث موفقیت او شد؟ دربرابر مخالفت­های خانواده بهترین راه چیست؟

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : 09015****71

۷ مرداد ۱۳۹۹

مناسب سن 12+ گزارش نظر
مناسب

سلام. در چندین سال گذشته، کارتون های والت دیزنی، تمام ذهنیت دختران و پسران ما رو شکل داده. ذهنیت هایی در مورد اینکه دخترا، معمولا ضعیف هستن، همیشه باید منتظر قهرمان (که معمولا شوهر هست:/ !) بشینن و کسی غیر از خودشون، باید اونا از دست نامادری ها، مخمصه ها و مشکلات نجات بده. اما چند سالی هست که موضوع انیمیشن ها خوشبختانه از این محور خارج شده. این انیمیشن یکی از همین انواع هست. تو این کارتون، ما می بینیم که برای بار محدود، یک دختر ، خودش قهرمان خودشه و منتظر کسی نیست. البته در این راه، یک فرد ابر قدرت هم بهش کمک می کنه، اما باز هم به نظرم نقش اصلی، خودش بود و این برای خود باوری دختران ما، لازم و خوبه. در ضمن اینم بگم که من فمینیست یا یه همچین چیزی نیستم، اما به باور داشتن زنان ما به خودشون، خیلی تاکید دارم. در کل این انیمیشن رو برای دخترا، بسیار بسیار پیشنهادی می دونم.

مشاهده کامل

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه