• امروز : ۸ اسفند ۱۳۹۹

ماداگاسکار: فرار به آفریقا ۲

بررسی تخصصی انیمیشن Madagascar: escape 2 Africa

ماداگاسکار: فرار به آفریقا ۲

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
ماداگاسکار

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

الکس (شیر)، مارتی (گورخر)، ملمن (زرافه) و گلوریا (اسب آبی) چهار‌ دوست و از حیوانات باغ‌وحش نیویورک هستند که از نیویورک فرار کرده و حالا به‌طور اتفاقی در آفریقا فرود آمده‌اند. هرکدام از این چهار‌ دوست، در آفریقا با گله‌ای از هم‌نوعان خود روبه‌رو می‌شوند و زندگی جدیدی را تجربه می‌کنند. الکس خانوادۀ خودش را پیدا کرده و سعی می‌کند تحت آموزش‌های پدرش تبدیل به سلطان جنگل شود؛ اما او تا به حال فقط در باغ‌وحش رقصیدن را یاد گرفته است و پدر و مادرش را در این زمینه ناامید می‌کند و عموی بدجنس او سلطان جنگل می‌شود. زمانی‌که حیوانات آفریقا با مشکل سد ساختن انسان‌ها و ناپدید‌شدن آب مواجه می‌شوند، الکس و دوستانش با یک کار تیمی، سد را خراب می‌کنند و آب را برمی‌گردانند و با این کار، حیوانات باغ‌وحش نیویورک توانایی‌های خودشان را به همه ثابت می‌کنند و الکس می‌تواند سلطان جنگل شود. او و دوستانش تا ماجراجویی بعدی در آفریقا می‌مانند.

سال 2008 89 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن کمدی، اغلب صحنه‌های ضربه‌زدن، جنبۀ طنز دارد و هیچ‌کس آسیب جدی نمی‌بیند. صحنه‌هایی از رفتارهای خشونت‌آمیز انسان‌ها با حیوانات دیده می‌شود. الکس بچه‌شیری است که انسان‌ها او را داخل جعبه زندانی کرده و از خانواده‌اش دور می‌کنند. زمانی‌که الکس بزرگ می‌شود و به آفریقا بازمی‌گردد، انسان‌ها او را به چوب می‌بندند و روی آتش می‌گذارند تا او را بخورند. انسان‌ها به سمت الکس و دوستش مارتی نیزه پرتاب می‌کنند و یک پیرزن برای کشتن آن‌ها، به سمتشان شلیک می‌کند. این پیرزن در چند صحنۀ خنده‌دار با مشت، یا لگد به حیوانات ضربه می‌زند و در یک صحنه، کتک‌کاری الکس و پیرزن دیده می‌شود. پنگوئن‌ها هم با این پیرزن درگیر می‌شوند. آن‌ها پیرزن را از ماشین بیرون پرت می‌کنند و با ماشین به او ضربه می‌زنند تا او را بکُشند. شیرها برای انتخاب سلطان جنگل باید با هم مبارزه کنند، بنابراین الکس با یک شیر قوی‌هیکل به‌نام «تیتسی» روبه‌رو می‌شود. مشت محکم تیتسی، الکس را پرت می‌کند و به یک تخته سنگ می‌کوبد. پدر الکس او را به‌خاطر شکست در مبارزه تحقیر می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در صحنه‌های متعددی شخصیت‌های حیوان به‌طور خنده‌آوری می‌ترسند. حیواناتی که از باغ‌وحش نیویورک فرار کرده‌اند، هنگام سقوط از هواپیما وحشت می‌کنند. ملمن (زرافه) که قرار است برای برگشت آب به جنگل قربانی شود و داخل آتشفشان بیافتد، وحشت‌زده می‌شود. الکس و پدرش (شیرها) از گیرافتادن در محاصرۀ انسان‌ها می‌ترسند. صحنۀ ناراحت‌کننده‌ای از دزدیده‌شدن بچه‌شیر (الکس) و جدایی از پدر و مادرش نمایش داده می‌شود. این اتفاق باعث می‌شود الکس سال‌ها دور از خانواده‌اش در باغ‌وحش بزرگ شود. او پس از سال‌ها پیش خانواده‌اش بازمی‌گردد؛ اما پدرش او را به‌خاطر شکست در مبارزه تحقیر می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پنگوئن‌ها برای تعمیر هواپیمایی که در آفریقا سقوط کرده است، با یک فریب خنده‌دار ماشین انسان‌ها را می‌دزدند. صحنه‌هایی از روابط ناهنجار دو اسب آبی و قرار ملاقات عاشقانۀ آن‌ها نمایش داده می‌شود. در چند‌صحنه، شخصیت‌ها به هم ناسزا می‌گویند، رفتارهای ناهنجاری هم برای طنز در انیمیشن وجود دارد؛ مثل تف‌کردن گورخرها و دست‌کردن حیوانات ماداگاسکار در بینی‌هایشان.

جزئیات
پیام مثبت

دوستی و کار تیمی از برجسته‌ترین پیام‌های انیمیشن ماداگاسکار است. الکس، مارتی، گلوریا و ملمن دوستانِ همیشه با همی هستند، حتی اگر گاهی از دست هم دل‌خور شوند. آن‌ها معتقدند تا‌زمانی‌که باهم باشند اتفاقی برایشان نمی‌افتد. مارتی به این مسئله دچار می‌شود که آیا او ویژگی منحصر‌به‌فردی دارد یا نه. الکس به کمک او می‌آید و به او اطمینان می‌دهد که بین تمام گورخرها تک است و ویژگی منحصر‌به‌فرد او این است که بهترین دوست دنیاست. مارتی مثل دفعات پیش دوستش الکس را تنها نمی‌گذارد و به او کمک می‌کند تا آب را به جنگل برگرداند و توانایی‌اش را به همه ثابت کند. در صحنۀ درگیری حیوانات با انسان‌ها برای خراب‌کردن سد و بازگرداندن آب به جنگل، شاهد یک کار تیمی بزرگ هستیم. همکاری در صحنه‌های کوتاه دیگری نیز بین پنگوئن‌ها دیده می‌شود. به جز دوستی و کار تیمی، اهمیت خانواده در قسمت دوم این انیمیشن به تصویر کشیده می‌شود. الکس پس از سال‌ها مادر و پدرش را پیدا می‌کند. محبت‌کردن، حمایت از فرزند برای پیروزی و ناراحتی از شکست او، مواردی است که در رابطۀ والدین الکس با او دیده می‌شود. شاید پدر الکس از شکست فرزندش ناراحت شود و او را تحقیر کند؛ اما پسرش را دوست دارد و برای نجات او از دست انسان‌ها اقدام می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

الکس شیر شجاعی است که برای بازگرداندن آب از منطقۀ محافظت‌شده خارج می‌شود. ملمن به حیوانات مریض کمک می‌کند و چون تصور می‌کند قرار است بمیرد، حاضر است برای بازگشت آب به منطقه قربانی شود. شخصیت‌های الکس، مارتی، ملمن و گلوریا رفتارهای دوستانه‌ای با هم دارند و همیشه درکنار یکدیگر می‌مانند.

آنچه لازم است والدین بدانند

حیوانات انیمیشن «ماداگاسکار» در قسمت دوم، سر از آفریقا درمی‌آورند و با یکدیگر دست به ماجراجویی جدیدی می‌زنند. این حیوانات، یک گروه دوستی چهار‌نفره هستند که روابط صمیمی و دوستانه‌شان می‌تواند به کامل‌شدن تصور کودکان از مفهوم دوستی کمک کند. به جز مفهوم دوستی و کار تیمی، در این قسمت یکی از حیوانات، خانواده‌اش را پس از سال‌ها پیدا می‌کند و کودکان می‌توانند شاهد یک خانوادۀ صمیمی و محبت‌های مادر و پدر الکس به او باشند. هرکدام از چهار‌شخصیت اصلی داستان، با یک مسئله روبه‌رو می‌شود که ممکن است فهم آن‌ها برای کودکان کمی سخت باشد، پس با یک پرسش و پاسخ ساده دربارۀ اتفاقات و نتایج تصمیم‌ها، برای کودکان گره‌گشایی کنید. مسئلۀ گلوریا، وارد‌شدن به یک رابطۀ عاشقانه است که ممکن است والدین عزیز برای کودکان خود نپسندند و بهتر است در انتخاب محتوا به این بخش دقت کنند. رفتارهای نادرستی در این انیمیشن وجود دارد که ممکن است کودکان از آن‌ها تقلید کنند، به‌ویژه آنکه این صحنه‌ها جنبۀ طنز دارند. بهتر است دربارۀ علت نادرست‌بودن رفتارهای ناپسندی که کودکان در محصول مشاهده می‌کنند، آن‌ها را راهنمایی کنید؛ مانند تف‌کردن، دزدی‌کردن پنگوئن‌ها و کتک‌زدن‌های خنده‌دار.

خلاصه: کودکان را در فهم وظایف دوستان نسبت به یکدیگر راهنمایی کنید و دربارۀ علت نادرست‌بودن رفتارهای ناپسندی که مشاهده می‌کنند به آن‌ها توضیح دهید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

آیا الکس و دوستانش بدون کمک یکدیگر می‌توانستند مشکلاتشان را حل کنند؟ ( با این پرسش می‌توانید کودکان را دربارۀ اهمیت کار تیمی راهنمایی کنید)

با پرسش‌هایی کودکان را برای فهم مسائل و نتیجۀ آن‌ها راهنمایی کنید؛ مانند مارتی از چه مسئله‌ای ناراحت بود؟ چگونه الکس به حل مشکل او کمک کرد؟

به‌کار‌بردن کلمات زشت چه تأثیری بر دیگران دارد؟ اگر دیگران به ما حرف نادرستی بزنند، باز هم برای ما خنده‌دار است؟

آیا کار پنگوئن‌ها در گرفتن ماشین انسان‌ها درست بود؟ ضربه‌زدن به دیگران به هردلیلی می‌تواند کار درستی باشد؟

چرا مارتی همراه الکس به منطقۀ خطرناک رفت؟ تو اگر جای او بودی با الکس می‌رفتی؟ (با این پرسش دربارۀ وظایف دوستان نسبت به یکدیگر صحبت کنید و کمک کنید تصور کودکان از مفهوم دوستی کامل شود)

خلاصه: با کودکان دربارۀ پیام‌های انیمیشن به‌ویژه «دوستی» و پیامد رفتارهای نادرستی که مشاهده می‌کنند، گفت‌وگو کنید.

ادامه متن

داستان انیمیشن

ماداگاسکار، داستان چهار‌ دوست  از حیوانات باغ‌وحش نیویورک است؛ یک شیر، یک گورخر، یک زرافه و یک اسب آبی. آنها از نیویورک فرار می‌کنند و به‌طور اتفاقی در آفریقا فرود می‌آیند. هرکدام از این چهار‌ دوست، در آفریقا با گله‌ای از هم‌نوعان خود روبه‌رو می‌شوند و زندگی جدیدی را تجربه می‌کنند.

جزئیات انیمیشن

  1. کارگردان: Eric Darnell, Tom McGrath / اریک دارنل، تام مک گرس.
  2. نویسنده: Etan Cohen, Eric Darnell / اتان کوهن، اریک دارنل.
  3. نام تهیه‌کننده: Mark Swift / مارک سوییفت.
  4. نام بازیگران: Chris Rock, Ben Stiller, David Schwimmer, Jada Pinkett Smith / کریس راک، بن استیلر، دیوید اسکوییمر، جادا پینکت اسمیت
  5. نام شخصیت‌ها: آلکس: شیر باغ‌وحش نیویورک که در آفریقا فرود آمده است و پس از سال‌ها پدر و مادرش را پیدا می‌کند. او باید بعد از پدرش سلطان جنگل شود؛ اما تنها چیزی که در زندگی باغ‌وحش یاد گرفته، رقصیدن است. مارتی: بهترین دوست الکس، یک گورخر که در آفریقا با دیدن گله‌ای از گورخرهای شبیه به خودش، به این فکر می‌کند که او چه ویژگی منحصر‌به‌فردی دارد. ملمن: زرافۀ همیشه‌مریض باغ‌وحش نیویورک که حالا در آفریقا تبدیل به یک پزشک شده است. گلوریا: اسب آبی که ملمن دوستش دارد؛ اما در تمام سال‌های دوستی‌شان چیزی به او نگفته است.
  6. کشور سازنده: آمریکا
  7. کمپانی سازنده: DreamWorks Animation / دریم ورکز.
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه