ماجراجویی در پاریس

بررسی تخصصی انیمیشن Miraculous: Tales of Ladybug & Cat Noir

ماجراجویی در پاریس

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن که به‌صورت سریالی در فصل‌های متعدد ساخته شده، داستانی ابرقهرمانی است که نقش اصلی آن دختر و پسری نوجوان هستند. «آدریان» و «مرینت» می‌توانند به «دختر کفشدوزکی» و «پسر گربه‌ای» تغییر شکل دهند. این درحالی است که دیگران از هویت ابرقهرمانی‌شان خبر ندارند.

سال 2015 هرقسمت 22 دقیقه. ۷۸ قسمت جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

«دختر کفشدوزکی» و «گربه‌ی سیاه» هردو در جهت دفاع از مردم و برای اینکه نیروهای شرور به مردم بی‌گناه شهر آسیبی نرسانند، با «ارباب شرارت» و دست‌نشانده‌هایش مبارزه می‌کنند. انیمیشن صحنه‌هایی از خشونت فانتزی دارد که می‌توان آن را در تمام انیمیشن‌های ابرقهرمانی مشاهده کرد. پرتاب اشیاء سنگین‌وزن، پریدن از ارتفاعات بسیار بلند، زدوخورد و تعقیب‌وگریز، همه از صحنه‌هایی هستند که در انیمیشن وجود دارند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

«ارباب شرارت» شخصیتی است که در تاریکی زندگی می‌کند، شرور است و برای به‌دست‌آوردن قدرت هرکاری انجام می‌دهد. علاوه بر آن، صحنه‌هایی که «دختر کفشدوزکی» و «گربه‌ی سیاه» با دست‌نشانده‌های «ارباب شرارت» می‌جنگند نیز، ممکن است باعث ایجاد ترس شوند؛ اما باید به این نکته که در هیچ‌کدام از صحنه‌ها موسیقی ترسناک در پس‌زمینه پخش نمی‌شود نیز، توجه کرد. موسیقی ترسناک یا تاریکی و ناشناخته‌بودن صحنه باعث افزایش ترس می‌شوند؛ اما در این انیمیشن هیچ‌کدام از این موارد را مشاهده نمی‌کنیم و همین باعث می‌شود شاخص ترس در این انیمیشن پایین باشد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

ناهنجاری اجتماعی در این سریال را باید در دو بخش مورد بررسی قرار داد: یک بخش ناهنجاری‌هایی است که در طول انیمیشن ازسوی شخصیت‌های منفی داستان انجام می‌شود و شخصیت‌های اصلی قهرمانانه برای ازبین‌بردن آن می‌شتابند؛ مثل دروغ‌گویی، زورگویی و قلدری‌کردن برای اشخاص ضعیف، حسادت‌کردن، قانون‌شکنی و... . در یکی از قسمت‌ها می‌بینیم شخصیت اصلی و مثبت داستان، دختر کفشدوزکی، پنهانی تلفن همراه همکلاسی‌اش را برمی‌دارد تا پیغام اشتباهی خودش را پاک کند. این ناهنجاری، آن‌هم ازطرف شخصیت مثبت داستان، نکته‌ای قابل تأمل است. بخش دیگر طراحی داستان و شخصیت‌هاست که ممکن است با هنجارهای جامعه‌ی ایرانی سازگار نباشد؛ مانند پوشش شخصیت‌ها در انیمیشن یا نوع روابط آن‌ها با یکدیگر که براساس عرف جامعه ما مورد پذیرش نیست.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

در این انیمیشن اهمیت کار تیمی و اشتیاق برای کمک به دیگران را به‌خوبی می‌توان دید. شخصیت‌های مثبت و منفی داستان به‌خوبی از یکدیگر قابل تشخیص هستند. در انیمیشن با مفاهیی مانند حسادت، بی‌احترامی به بزرگترها، تمسخر دیگران و... مقابله می‌شود و برای مشکلات راه‌حل ارائه می‌شود. به‌طور خلاصه می‌توان گفت این انیمیشن سریالی در هرقسمت به مقابله با یکی از این رفتارها یا احساسات غلط می‌پردازد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«دختر کفشدوزکی» و «گربه‌ی سیاه» هردو به یکدیگر کمک می‌کنند و با همکاری هم به مقابله با «ارباب شرارت» می‌روند. آن‌ها یکدیگر را در سختی‌ها تنها نمی‌گذارند؛ اما گاهی «دختر کفشدوزکی» مورد تمسخر «گربه‌ی سیاه» قرار می‌گیرد و این موضوعی قابل توجه است. این‌دو ابرقهرمان که شخصیت‌های اصلی انیمیشن هستند، بدون خطا نیستند و گاهی غفلت می‌کنند. در مواقعی که این‌دو از حالت ابرقهرمانی خود خارج می‌شوند و به حالت عادی بازمی‌گردند، «مرینت» دختر پرتلاش و مسئولیت‌پذیری است و «آدریان» پسر خوش‌قلبی است که با اطرافیانش مهربان است.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

تفاوت «مرینت» در زندگی واقعی و زمانی‌که به «دختر کفشدوزکی» تبدیل می‌شود، در چیست؟

به‌نظر تو کدام‌یک از ویژگی‌های شخصیتی «دختر کفشدوزکی» مثبت است؟

به‌نظر تو «دختر کفشدوزکی» و «گربه‌ی سیاه» همیشه درست رفتار می‌کنند؟ به‌نظر تو کدام رفتار آن‌ها اشتباه بود؟

به‌نظر تو چرا در انیمیشن‌های ابرقهرمانی، شخصیت اصلی از لحاظ ظاهر و رفتار بی‌نقص است؟

به‌نظرت چرا سازندگان این انیمیشن‌ها چنین شخصیت‌های بی‌نقصی را به‌تصویر می‌کشند؟

این الگو‌های ابرقهرمانی چه تأثیری بر ما می‌گذارد؟

به‌نظرت وجود چنین انسان‌های بی‌نقص و خارق‌العاده‌ای در دنیای واقعی امکان دارد؟

خلاصه: درباره‌ی ویژگی‌های شخیصت‌های اصلی داستان، با فرزندانتان صحبت کنید. تفاوت آن‌ها را وقتی در زندگی واقعی هستند و وقتی به ابرقهرمان تبدیل می‌شوند، با همکاری فرزندتان بررسی کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند این انیمیشن درباره‌ی دو نوجوان دبیرستانی است که در واقعیت با یکدیگر همکلاسی هستند؛ اما هردو می‌توانند به ابرقهرمان‌هایی شکست‌ناپذیر تبدیل شوند. البته نمی‌توانیم در داستان شخصیت‌هایی را پیدا کنیم که کاملاً مثبت و بدون خطا باشند. «مرینت» و «آدریان»، دو شخصیت اصلی، در زندگی واقعی دچار خطا یا غفلت می‌شوند؛ اما وقتی تغییر شکل می‌دهند و به «دختر کفشدوزکی» و «گربه‌ی سیاه» تبدیل می‌شوند، بی‌نقص عمل می‌کنند و روی دیگری از خودشان را نشان می‌دهند. آن‌ها قدرتمند هستند و به مبارزه با بدی‌ها می‌پردازند. این انیمیشن برای فرزندان بالای ده‌سال شما توصیه شده است، کودکان در این سن کم‌کم درحال ورود به سنین نوجوانی و درحال هویت‌یابی هستند، پس مهم است که با انتخاب محصولات رسانه‌ای درست و مطابق با ارزش‌های خانواده‌ی خودتان، به آن‌ها در این راه کمک کنید.

ازآنجایی‌که این محصول ابرقهرمانی است و تصویری بی‌نقص و کامل از شخصیت‌های نو‌جوان در این محصول ارائه شده است، می‌تواند اعتمادبه‌نفس مخاطبان را در سال‌های پایانی دوره‌ی کودکی و آغاز نوجوانی، تحت تأثیر قرار دهد و زمینه‌ی مقایسه ذهنی بین توانایی‌های مخاطب کوک و نوجوان را با ابرقهرمان‌های این محصول، فراهم کند.

در این انیمیشن به‌طور واضح درباره‌ی مفاهیم مثبتی مانند کار گروهی، حسادت‌نکردن، ناراحت‌نکردن دیگران، باملاحظه رفتارکردن و... سخن گفته می‌شود؛ اما در مقابل، مهمانی‌های مختلط و روابط آزاد بین دختر و پسر نیز نمایش داده می‌شود.

علاوه بر مسائلی که ابرقهرمان‌های داستان با آن روبه‌رو هستند، زندگی واقعی آن‌ها نیز وجود دارد که در آن آشکارا به علاقه‌مندی «مرینت» به «آدریان» و راه‌های ابراز علاقه‌‌یِ او، اشاره می‌شود. ازاین‌رو توصیه می‌شود باتوجه به طرح چنین مفاهیمی در انیمیشن کودکانه، درصورت انتخاب این اثر برای فرزندتان، او را در تماشای این محصول همراهی کنید و در حین تماشا و بعد از آن، درباره‌ی نکات خاص این محصول با فرزند خود گفت‌وگو کنید.

برای اطلاع بیشتر درباره‌ی چگونگی مواجهه با انیمیشن‌های ابرقهرمانی، می‌توانید به مقالات کدومو در این زمینه مراجعه کنید؛ مثلا نوجوان‌های عنکبوتی.

خلاصه: این انیمیشن برای فرزندان بالای ده‌سال شما توصیه شده است، کودکان در این سن، کم‌کم درحال ورود به سنین نوجوانی و درحال هویت‌یابی هستند، پس مهم است که با انتخاب محصولات رسانه‌ای درست و مطابق با ارزش‌های خانواده‌ی خودتان، به آن‌ها در این راه کمک کنید.

داستان انیمیشن

این انیمیشن که به‌صورت سریالی در فصل‌های متعدد ساخته شده است، داستان ابرقهرمانی است که نقش اصلی آن دختر و پسری نوجوان هستند که با یکدیگر هم‌کلاسی‌اند. «مرینت» و «آدریان» زندگی عادی در بین بقیه مردم دارند. آن‌ها با هم‌سن‌وسال‌هایشان به مدرسه می‌روند و همه فعالیت‌هایی را که یک نوجوان می‌تواند انجام دهد، انجام می‌دهند؛ اما آن‌ها رازی دارند که هیچ‌کس از آن باخبر نیست. آدریان و مرینت می‌توانند به «دختر کفشدوزکی» و «پسر گربه‌ای» تغییر شکل دهند و دردسرهایی را که «ارباب شرارت» برای مردم شهر به‌وجود می‌آورد، حل و فصل کنند. «ارباب شرارت» کسی است که می‌خواهد قدرت «دختر کفشدوزکی» و «گربه‌ی سیاه» را از آن‌ها بگیرد و آن‌ها را تحت اختیار خودش قرار دهد. در هرقسمت شاهد ماجراجویی‌ها و مبارزات این‌دو ابرقهرمان با همکاری هم هستیم. «ارباب شرارت» از نقاط ضعف کسانی که درگیر حسادت، غرور یا عصبانیت می‌شوند، استفاده می‌کند تا با استفاده از آن‌ها بتواند قدرت ابرقهرمان‌های داستان را از آنِ خود کند. در هرقسمت داستانی متفاوت روایت و در هرکدام پیام‌های مثبتی مطرح می‌شود. ازجمله نکوهش حسادت و دروغ‌گویی، مشکلات نوجوان‌ها با بزرگترها و ... .

جزئیات انیمیشن

کارگردان / مؤلف: Thomas AstrucChristelle Abgrall, / کریستلا آبگرال، توماس آسترو

نویسنده / مترجم: Thomas AstrucSébastien Thibaudeau, / سباستین ثیبادیو، توماس آسترو

نام تهیه‌کننده: Jeremy ZagAton Soumache, / آتون سوماشی، جرمی زاگ

نام شخصیت‌ها:

دختر کفشدوزکی: (مرینت) مرینت دختری به ظاهر عادی و با زندگی عادی است؛ اما کسی نمی‌داند که او می‌تواند به دختر کفشدوزکی تبدیل شود،

گربه سیاه: (آدریان) آدریان هم مثل دختر کفشدوزکی در ظاهر پسری عادی است؛ اما می‌تواند به پسر گربه‌ای تبدیل شود،

ارباب شرارت: کسی که به‌دنبال قدرت ماورایی گربه سیاه و دختر کفشدوزکی است.

کشور سازنده: فرانسه، ژاپن، کره‌ی جنوبی

کمپانی سازنده: Method Animation

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه