لگو اسکوبی دو: هالیوود متروکه

بررسی تخصصی انیمیشن Lego Scooby Doo Hunted Holywood

لگو اسکوبی دو: هالیوود متروکه

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«هالیوود متروکه»، داستان یک پروژه‌ی نجات است. نجات یک استادیوم تاریخیِ ساخت فیلم‌های ترسناک به‌دست تیم باحال اسکوبی که سرشان درد می‌کند برای جنگ با موجودات اهریمنی و انسان‌هایی که فقط به فکر سود خودشان هستند. همه‌چیز از یک بازدید ساده شروع می‌شود. بازدید از یک استادیوم که در آستانه‌‌ی پیوستن به تاریخ است، یا باید فروخته شود یا در آن فیلم ساخته شود. خب بچه‌های اسکوبی فیلم می‌سازند؛ اما عجب فیلم‌ساختنی.

سال 2016 75 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در انیمیشین لگو اسکوبی، شاهد صحنه‌هایی هستیم که بالقوه خشن‌ هستند؛ مثل حملات سوار بی‌سر، جداشدن سر او، شمشیرزدن یا سقوط و جداشدن اعضای بدن آدمک‌های لگویی که به‌خاطر فضای فانتزی و کمدی داستان، ضریب خشونت‌باربودن این صحنه‌ها کاهش می‌یابد؛ اما امکان الگوگیری یا ترسیدن در سنین پایین‌تر وجود دارد.

جزئیات
ترس

اصل داستان لگو اسکوبی، بر ایده‌ای ترسناک استوار است. نجات یک استادیوم فیلم ترسناک، خودش عاملی برای ترس کمدی داستان است. ضمن اینکه با مواردی همچون صداهای ترسناک، به‌کاربردن کلماتی مثل ارواح، تسخیر، روح و درنهایت ظاهرِ تقریباً ترسناک سوار بی‌سر. زامبی‌ها، مومیایی و موجود دریایی (در ابتدای داستان) همگی دارای ترس بالقوه هستند که اثرگذاری‌شان بسته به سن مخاطب متفاوت است؛ اما ضریب ترسناک‌بودن به جهت آمیختگی با طنز داستان، به مراتب پایین است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شرط‌بندی شگی و اسکوبی مبنی برای دریافت اسنک در ازای طعمه‌شدن، امری نابهنجار است که البته در پایان داستان می‌بینیم هر‌دو از شرط‌بندی دست می‌کشند. پوشش نامناسب شخصیت‌های زن نیز در برخی صحنه‌ها به چشم می‌خورد.

جزئیات
پیام مثبت

درست است که نام انیمیشن لگو اسکوبی است؛ اما می‌بینیم که همه‌ی اعضای گروه، هرکدام بنابر توانمندی خود، در پیروزی نهایی سهیم هستند و این پیروزی مدیون نه یک نفر، بلکه کل اعضای گروه است. ضمن اینکه درنتیجه‌ی‌ یک کار گروهیِ حرفه‌ای و عدم ناامیدی افراد، از یک خیانت پرده برداشته می‌شود. شاید فرد یا آقای بریکتون در آخر ناامید شدند؛ اما می‌بینیم که از تلاش دست نکشیدند و تا نهایتِ توان خود کوشیدند. باید تلاش گروهی را ستایش کرد، البته زمانی‌که تلاش این گروه برای پایدارماندن یک حقیقت خوب و شاد باشد، نه استادیوم ساخت فیلم‌های ترسناک.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

نام فیلم، لگو اسکوبی‌‌دو است؛ اما می‌بینیم که لگو اسکوبی، بدون هوش ولما، رهبری فرد و بازیگری فوق‌العاده‌ی درلا و دافنی، یک طعمه‌‌ی بینوا بیشتر نیست. قهرمانی شگی و اسکوبی‌دو آنجاست که بلاخره نه برای اسنک، بلکه برای هدف بزرگی کار می‌کنند و به‌جای یک طعمه، به قهرمانانی تبدیل می‌شوند که خود را سپر بلای گروه می‌کنند. هم‌چنین بد نیست تشکری کنیم از خانم درلا که مانند باقی ارواح استادیوم درصدد نابودی نیست، بلکه سعی می‌کند کارکرد اصلی استادیوم را بازگرداند و در این بین، زمانی‌که هیچ‌کس استعداد بازیگری دافنی را به رسمیت نمی‌شناسد، او دافنی را کشف می‌کند و پرورش می‌دهد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

اگر جای سازنده‌ی انیمیشن بودی، نام آن را چه می‌گذاشتی؟

به‌نظرت شگی و اسکوبی واقعاً قهرمان‌ هستند؟ بقیه چطور؟

به‌نظرت جونیور نمی‌توانست از راه بهتری برای زنده‌نگه‌داشتن نام پدرش استفاده کند؟

خلاصه: اگر جای گروه اسکوبی بودی، دوست داشتی چه چیز دیگری را نجات دهی؟

آنچه لازم است والدین بدانند

تلاش گروه برای نجات استادیوم بریکتون ستودنی است؛ اما نه در راستای یک ایده‌ی زیبا، بلکه در راستای احیای فیلمی ترسناک است. ضمن احترام به این ژانر سینمایی، باید ذهن کودک را به این سمت ببرید که در دنیای ما چیزهای قشنگ‌تری هم وجود دارد که باید برای آن‌ها فداکاری کرد. نکته‌ی دیگر آنکه ذهن کودک را برای یافتن شخصیت یا قهرمانان اصلی به چالش بکشید. او باید بتواند علاوه بر شگی و لگو اسکوبی، نقش هریک از اعضای گروه را در پیروزی نهایی تشخیص دهد.

درنهایت درمواجهه با ترس‌های فانتزی انیمیشن، با درنظرگرفتن سن کودک رفتار کنید. ممکن است برای یک کودک شش ساله ترسناک؛ اما برای یک کودک ده ساله، خنده‌دار باشد.

خلاصه: ذهن کودک را برای یافتن شخصیت یا قهرمانان اصلی به چالش بکشید.

داستان انیمیشن

تیم «اسکوبی»، متشکل از «رئیس فرد»، «کارآگاه ولما»، «دافنی بازیگر»، «شگی» و «اسکوبی‌دوی شکمو» است که این‌بار باید یک میراث بزرگ را نجات دهند. آن‌ها که خیلی اتفاقی در مسابقه‌ی همبرگرخوری شرکت کرده‌اند، موفق به دریافت جایزه‌ی بازدید از استادیوم «بریکتون» (استودیوی ساخت فیلم‌های ترسناک) شده‌اند. در جریان بازدید از استادیوم، متوجه می‌شوند که این یک استودیوی عادی نیست و گویا شخصیت‌های ترسناک هالیوودی، قصد دارند خودی نشان دهند. ماجرا به اینجا ختم نمی‌شود، پای یک سود کلان درمیان است. اگر در استادیوم بریکتون فیلم ترسناکی ساخته نشود، باید به «آقای فینک»، که سرمایه‌دار بزرگی است، فروخته شود. تیم اسکوبی، به رهبری فرد و به کمک مغز متفکر ولما و طعمه‌شدن شگی و اسکوبی‌دو، باید یک فیلم ترسناک تمام‌عیار بسازد تا استادیوم بریکتون، به روزهای اوج خود بازگردد. می‌بینیم که بچه‌های تیم اسکوبی و با هوشمندی ولما، استادیوم تاریخی بریکتون را از مرگ حتمی نجات می‌دهند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Rick Morales / ریک مورالز

نویسنده / مترجم: James Krieg, Heath Corson, Duane Capizzi / جیمیز کرینگ، هاس کارسون، دان کاپیزی

نام تهیه‌کننده: Rick Morales / ریک مورالز

نام بازیگران: Matthew Lillard, Frank Welker, Grey Griffin, Kate Micucci/ متیو لیلارد، فرانک ولکر، گری گریفین، کتی میکاسیو.

نام شخصیت‌ها:

فردی جونز: سرتیم لگویی‌هاست که باید تیمِ ساخت فیلم را در استودیوی برینکتون رهبری کند،

ولما دیکلی: مغز متفکر تیم و دست‌راست فردی که با هوشمندی خود، تیم را نجات می‌دهد،

شگی راجرز و اسکوبی‌دو: پسر و سگ شکموی داستان هستند که بیشتر در نقش طعمه، ارواح را شکار می‌کنند،

دافنی: یکی از اعضای تیم اسکوبی است که در سودای بازیگری، سعی می‌کند در پروژه‌ی فرد بدرخشد،

چِت بریکتون: صاحب استودیوی بریکتون و کارگردان کهنه‌کار فیلم‌های ژانر وحشت است که در آستانه‌ی ورشکستگی است،

جونیور: سرایدار، راهنما و همه‌کاره‌ی استودیوست که مشخص می‌شود پسر بروس کارنک، خالق هیولاهای هالیوودی است و سعی دارد خاطرات دوران پدرش را در استودیو زنده کند،

اتیکوس فینک: خریدار بدذات استودیوست که سعی دارد استودیو را از چنگ بریکتون درآورد و همه‌ی مشکلات زیر سر اوست،

درلا دیابولیک: از کاراکترهای فیلم‌های هالیوود است که به یاری تیم می‌شتابد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Warner Bros. AnimationThe Lego Group

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه