لوک خوش‌شانس: شهر گل آفتابگردان

بررسی تخصصی انیمیشن Lucky Luke: daisy town

لوک خوش‌شانس: شهر گل آفتابگردان

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

لوک خوش‌شانس یک «گاوچران غربی» است که با دالتون‌ها مبارزه می‌کند. داستان‌های لوک خوش‌شانس ابتدا به‌صورت داستان‌های مصور و نوشته‌ی «موریس دوبوار» بوده، سپس از روی این داستان‌ها چند پویانمایی ساخته ‌شده است. «لوک خوش‌شانس: شهر گل آفتابگردان» یکی از این پویانمایی‌هاست که در سال ۱۹۷۱ ساخته ‌شده است و ژانر ماجراجویی و کمدی دارد.

سال 1971 59 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

لوک برای اجرای قانون و مبارزه با سارقان وارد شهر گل آفتابگردان شد و با تفنگ و مبارزه تن‌به‌تن آن‌ها را شکست داد. با اینکه دالتون‌ها به زور وارد شهر شدند و از مردم دزدی و آن‌ها را چپاول کردند؛ لوک با آن‌ها دوئل کرد و موفق شد. بعد از دالتون‌ها، سرخ‌پوست‌ها با لوک جنگیدند و تفنگ‌بازی کردند؛ ولی لوک با ترفند ساده و خنده‌داری آن‌ها را شکست داد. عموم خشونت‌های موجود در این انیمیشن همراه با کمدی و طنز است و صحنه‌ی مستقیمی از خشونت منزجرکننده دیده نمی‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

وقتی سارقان به شهر آفتابگردان حمله کردند، باعث ایجاد وحشت در مردم شدند، تاجایی‌که حتی می‌ترسیدند در شهر قدم بزنند؛ اما لوک وارد شهر شد و سارقان که از آمدن او ترسیده بودند، دستگیر شدند. دالتون‌ها متوجه حضور لوک در شهر می‌شوند و تصمیم می‌گیرند لوک را شکست دهند. برخی از این ترس‌ها آمیخته با طنز و کمدی است.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در صحنه‌ای یکی از اعضای کاروان حین عبور از شهر، آب دهانش را به زمین می‌اندازد. وقتی لوک وارد شهر می‌شود، با سارقان مبارزه می‌کند و در صحنه‌ای شلوار یکی از آن‌ها می‌افتد که آمیخته با طنز و کمدی است. دزدی و چپاول از مردم توسط سارقان و سیگارکشیدن لوک خوش‌شانس فراوان نمایش داده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

عاقبت کسانی که دزدی می‌کنند و می‌خواهند با قدرت بازو به مردم زور بگویند، مانند دالتون‌ها خواهد بود. همچنین عدم اجرای قانون باعث بی‌نظمی در شهر شده بود، پس اجرای قانون باعث ثبات و ماندگاری شهر و اهالی‌اش می‌شود. موفق‌شدن لوک در نجات مردم شهرش می‌تواند پیام مثبت دیگری باشد، درواقع هرکس با توجه به توانایی‌هایش می‌تواند باعث نجات انسان‌هایی شود.

جزئیات
الگوی مثبت

لوک الگو و نماد انسان قدرتمندی است که همیشه با استفاده از هوشش می‌تواند بر مشکلات فائق آید و پیروز شود. پس انسان با تکیه‌بر هوش و توانایی‌هایش می‌تواند موفق شود.

1) خلاصه و سیر داستان را از فرزندتان بخواهید.

2) از او بخواهید پیامی را که دریافت کرده است بیان کند. با این کار متوجه می‌شوید که جهت فکری فرزندتان چیست و به چه نکاتی اشاره می‌کنید. آیا به سیگار لوک هم اشاره می‌کند یا خیر؟

3) نظرش را درباره‌ی سیگارکشیدن بپرسید. از مضراتی که به همراه دارد با او صحبت کنید.

4) درباره‌ی مفهوم شانس و خوش‌شانسی با او صحبت کنید و مثال‌هایی در این زمینه بیان کنید که نشان دهد این مفهوم وجود خارجی ندارد، بلکه استفاده‌ی به‌جا از توانایی‌ها و هوش می‌تواند باعث موفقیت شود.

خلاصه: نظر فرزندتان را درباره‌ی سیگارکشیدن لوک بپرسید.

 

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه