قالیچه‌ی پرنده

بررسی تخصصی انیمیشن Up and Away

قالیچه‌ی پرنده

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این انیمیشن ژانر ماجراجویی دارد و در محیط فانتزی و سنتی خلق شده است که شخصیت اول آن فردی به نام حمزه است، حمزه بسیار مصمم و بااراده است و سعی می‌کند با قالیچه‌ی پرنده آرزوی پدربزرگش را برآورده کند. تلاش برای رسیدن به آرزوها و وفاکردن به عهد ازجمله ویژگی‌های بارز این انیمیشن است.

سال 2018 78 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

تهدیدکردن سلطان به کشته‌شدن توسط تمساح‌ها، حس خشونتی بود که باعث می‌شد اضطراب و دلهره به‌وجود بیاید؛ اما صحنه‌ی مستقیمی از بلعیده‌شدن نشان داده نمی‌شود. حمزه برای گرفتن قالیچه از دست موش (دزد قالیچه) راهی قصر می‌شود و در آنجا تعقیب‌وگریزهایی رخ می‌دهد که درنهایت به زندان انداخته می‌شود. موش رئیس بچه‌های کار است و به آن‌ها زور می‌گوید و کتکشان می‌زند. آن‌ها را مجبور می‌کند تا دزدی کنند. هم‌چنین ظلم سلطان به مردم خشونتی بود که باعث شده بود مردم از دست او ناراضی باشند و با رفتنش خوشحال شوند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

در این انیمیشن، حمزه و پدر و مادرش از دیدن قالیچه‌ی متحرک می‌ترسند. در صحنه‌ای صدای رعدوبرق و وجود ابر سیاه، بسیار ترسناک بود. هم‌چنین در چند سکانس از انیمیشن تعقیب‌وگریز همراه با ترس وجود داشت؛ مثل تعقیب‌وگریز حمزه و نگهبانان یا فرار زمرد از دست مردم. در صحنه‌ی آخر هم که قالیچه، سلطان و موش را بالا برده بود، با انداختن آن‌ها در حوض تمساح‌ها موجب ترس و وحشت سلطان شد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

حمزه و پدرش در چند سکانس باهم درگیری لفظی دارند. حمزه بر تصمیم خود مبنی بر سفر به دور دنیا مصمم است و پدرش دوست دارد او خیاط شود، ازاین‌رو باهم بحث می‌کنند. عشوه‌گری خانم جواهر دربرابر نگهبانان برای ورود به قصر یا دروغ‌گویی آقای موش مبنی بر اینکه خودش این قالی را دارد، درحالی‌که از حمزه دزدیده بود، ازجمله ناهنجاری‌ها محسوب می‌شود. دزدیدن اموال مردم توسط زمرد و دوستانش که بچه‌های کار محسوب می‌شدند و به دستور مردی به نام موش دزدی می‌کردند، هم‌چنین رابطه‌ی زمرد و حمزه که در طول داستان بسیار صمیمی می‌شود، می‌توانند به‌عنوان ناهنجاری محسوب شوند.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

این انیمیشن چند پیام مثبت دارد: حمزه پسر نوجوانی است که آرزوی سفرکردن دارد. او با تلاش و پشتکاری که دارد موفق می‌شود به این آرزو دست پیدا کند. او که به پدربزرگ قول داده است تا نوه‌اش، الماس را، به روستا برگرداند، برای وفاکردن به عهدش تلاش زیادی می‌کند. یکی از عوامل موفقیت حمزه در ماجراجویی‌های این سفر، همکاری و کمک‌های الماس به اوست. حمزه که بر سر رفتن به سفر با مخالفت‌های پدرش روبه‌رو شده بود، در پایان از اینکه به حرف پدرش گوش نداده است، پشیمان می‌شود و متوجه می‌شود که لازم است به خواسته‌های والدینش گوش کند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

حمزه می‌تواند نماد خوبی به‌عنوان انسان تلاش‌گر و مصمم باشد. او تمام تلاش خود را کرد تا به قولی که به پدربزرگش داده بود، عمل کند. حتی زمانی‌که همه او را ناامید کردند، او دست از تلاش برنداشت و به راهش ادامه داد و درنهایت موفق شد. او از هوش زیادی برخوردار بود و آن را در جهت مثبت به‌کار برد؛ به‌عنوان مثال برای فرار از زندان یا خلاص‌شدن از دست سلطان از فن خوبی استفاده کرد و باعث شد مردم هم از دست سلطان جابر رها شوند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

در این انیمیشن وجود روستا در کنار رودخانه و بافت سننتی خانه‌هایش به‌چشم می‌خورد.

 با فرزندتان درباره‌ی قالیچه صحبت کنید و بگویید که در دنیای واقعی، وجود خارجی ندارد و انسان‌ها برای محقق‌شدن این آرزو تلاش‌های زیادی کردند و درنهایت هواپیما را اختراع کردند. شما می‌توانید عکس هواپیما یا بالن را به او نشان دهید یا درصورت امکان، فرزندتان را بر این وسیله‌ها سوار کنید تا بتواند به تصوراتش جامه‌ی عمل بپوشاند.

درباره‌ی تلاش و پشتکار حمزه با او صحبت کنید. به او بگویید اگر جای حمزه بود، در لحظه‌ای که همه او را ناامید کردند، چه می‌کرد.

درباره‌ی آرزوها و رؤیاهایش با او صحبت کنید.

 با فرزندتان درباره‌ی ظلم به هم‌نوعان صحبت کنید. به او بگویید که انسان‌ها در هر مقامی که هستند، باید به هم‌نوعان خود کمک کنند و اگر نژاد یا زبانشان با ما فرق دارد، نباید فخرفروشی کرد.

 به او بگویید تاکنون به چندعهد خود وفا کرده است؟

 آیا کار زمرد و دوستانش که دزدی می‌کردند، درست بود یا خیر؟ دراین‌باره و درباره‌ی بچه‌های کار با او صحبت کنید.

خلاصه: درباره‌ی سِیر داستان و کودکان کار و رؤیاهایش با او صحبت کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه