عصر یخبندان ۲: ذوب

بررسی تخصصی انیمیشن Ice Age

عصر یخبندان ۲: ذوب

author-img

توسط : فاطمه نوری پور ارزیاب کدومو

1 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
عصر یخبندان 2

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

در عصری که قرار است آب جای یخ‌های عظیم را بگیرد، منفرد، دیگو و سید باید فکری برای آینده بکنند. منفرد باید خلاء نداشتن خانواده را در آستانه‌ی انقراض ماموت‌ها بشکند، دیگو باید بر ترس خود از آب غلبه کند و به زندگی‌اش سامان ببخشد و سید نیز باید سعی کند تصور دیگران را از خود تغییر دهد و به یک موجود جدی بدل شود. در این میان، بهترین اتفاقی که می‌تواند بیفتد، ورود اعضای جدید به گله است. قرعه به نام منفرد است. الی، ماموت ماده‌ای که پس از چالش‌های فراوان با منفرد، درمی‌یابد که منفرد شریک خوبی برای اوست. در لحظاتی که آب درپی نابودی زندگی گله است، وقت آن فرا رسیده است که همگی بر ترس‌های خود غلبه کنند و به یاری هم بشتابند.

سال 2006 88 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

فارغ از صحنه‌ی طنزِ کنده‌شدن زبان «اسکرات» در ابتدای انیمیشن، مواردی از خشونت روانی را خواهیم دید که ممکن است اثرگذار باشد. خورده‌شدن لاک‌پشت توسط موجودات دریایی، هرچند صحنه‌ای از خوردن نمایش داده نشد و نیز تداعی خاطره‌ی تلخ کودکی الی که خانواده‌اش را از دست داده، ممکن است بیننده را به لحاظ احساسی درگیر کند.

جزئیات
ترس

باوجود ژانر کمدی محصول، اتفاقاً با مسائل جدی مواجه هستیم. بروز هراس ناشی از صدای شکستن یخ‌ها و آب‌شدنشان و درنتیجه آب‌گرفتگی زمین محتمل است و مخاطب کودک را به نگرانی می‌اندازد. جاری‌شدن سیل، ظاهر ترسناک موجودات دریایی، نمایش یک موجود یخ‌زده و خطر مرگ منفرد و الی، ازجمله مواردی است که مخاطب خردسال را می‌ترساند یا دست‌کم او را از فضای طنز به یک فضای جدی می‌برد.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

فارغ از ناهنجاری‌های کلامی موجود در محصول نظیر: «مرتیکه‌ی هیز، گم‌شو، خفه شو، خیلی آشغالی، خیلی سیریشی، ارواح خاله‌ت و...» که قابلیت الگوپذیری بالایی دارد، در این داستان از عصر یخبندان شاهد احساسات متفاوتی هستیم که فکر مخاطب کودک را به خود مشغول می‌کند؛ مانند تمایل موجودات ماده‌ی همگون سید به او که هرچه گذراست؛ اما قابل انکار هم نیست.

جزئیات
پیام مثبت

عصر ذوب و چهره‌ی جدید زمین، پیام‌آور شروع دوباره و زدن به دل ترس‌هاست. تشکیل مجدد خانواده توسط منفرد، این پیام را مخابره می‌کند که هیچ‌وقت دیر نیست و اگر زمانی احساس ناامیدی می‌کنیم، قطعاً راه دیگری برای زندگی بهتر وجود دارد. ضمن اینکه منفرد به تنهایی به این نتیجه نرسید و نباید از تأثیر حمایت دوستان و خانواده گذشت. اگر منفرد توانست زندگی جدیدی را شروع کند و همسرش را از خطر نجات دهد، به کمک نیرو و انرژی مثبت گله بود. ضمن اینکه دلخوری سید و تأثیری که بر گله گذاشت، این سیگنال را منتقل می‌کند که یک گروه خوب نباید با یک حرف نسنجیده، عضوش را از دست بدهد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

برخلاف داستان اول عصر یخبندان، این‌بار باید از دیگو و سید شروع کنیم، کسانی که موتور محرکه‌ی منفرد برای شروع دوباره هستند. دیگو و سید زودتر از رفیقشان گذر سریع زمان را حس می‌کنند و برای اینکه منفرد فرصت‌هایش را دریابد، از هیچ کمکی فروگذار نمی‌کنند. در این داستان، نباید از چهره‌ی جدید سید گذشت، موجودی که در عین سرخوشی‌ها و سربه‌هوایی‌هایش، از رفقایش غافل نیست. او هم نیرویی برای هدایت منفرد به زندگی جدید است و هم ترغیب‌کننده‌ی دیگو برای غلبه بر ترس از آب، حتی اگر خودش در رؤیای سلطان آتش‌بودن بسوزد.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

گذر از عصر یخ به عصر آب، به‌مثابه یک داستان مصور از سرگذشت زمین، جالب توجه است.

به‌نظرت نقش سید در موفقیت اعضای گله چیست؟

دیگو از آب می‌ترسید، تو از چه می‌ترسی؟ چگونه می‌توان بر این ترس غلبه کرد؟

منفرد چگونه به الی فهماند که یک ماموت است؟

خلاصه: آیا همیشه برای شروع دوباره وقت هست؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه