• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

طلسم‌شده

بررسی تخصصی انیمیشن Spellbound

طلسم‌شده

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن کوتاه و صامتِ «طلسم‌شده» درباره‌ی قدرت تخریب‌گری «نفرت» است. نفرت دختری از خواهرش باعث می‌شود تا نفرتش به موجودی سیاه و مخرب تبدیل شود. او با دیدن هیولای نفرتش از این حس پشیمان می‌شود و محبت و مهربانی به خواهرش را جایگزین نفرتش می‌کند. این انیمیشن در سال ۲۰۱۶ ساخته شده و محصول آمریکاست.

 

سال 2016 3 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

نفرت دخترک به هیولاهایی تبدیل می‌شوند که همه‌چیز را ویران می‌کنند. آن‌ها مدال‌های موفقیت خواهرش را به اطراف پرتاب می‌کنند و باعث می‌شوند که از بین بروند. دخترک نیز برای ازبین‌بردن هیولاها سعی می‌کند با دفترش روی آن‌ها بزند که افاقه نمی‌کند. موجودات سیاه کوچک بیشتری نیز از دفترش بیرون می‌آیند و به هیولای بزرگی تبدیل می‌شوند که غرش‌های بلندی می‌کند.

جزئیات
ترس

هیولای بزرگ سیاه با غرش‌های بلندی که دارد می‌تواند برای مخاطب، استرس ایجاد کند. هیولاهای نفرت با تخریب‌کردن اشیاء و تهدیدبودن برای سانی (خواهر دخترک) ممکن است برای مخاطب ترس ایجاد کند.

جزئیات
پیام مثبت

دختربچه به‌خاطر مقایسه خودش با خواهرش، به موفقیت‌های او حسادت می‌کند. حسادت او به خواهرش، به نفرت تبدیل می‌شود و حس خودش را در دفترش می‌نویسد. از کلمات او، هیولاهای نفرتِ زشت و مخربی ایجاد می‌شوند که برای دختر و خواهرش به تهدید تبدیل می‌شوند. قدرت نیروی نفرت، از هرچیزی بیشتر می‌شود و به تخریب می‌پردازد. دخترک که می‌بیند نفرت، چقدر زشت و پلید است، تصمیم می‌گیرد با کلماتی که از قبل در دفترش نوشته است، کلمات جدید محبت‌آمیزی بسازد و غول نفرت را از بین ببرد. تغییر احساس دختر از نفرت به محبت نسبت به خواهرش، اتفاق و پیام مثبتی است که بسیار ارزشمند است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

دخترک الگوی خوبی برای تغییر است. او هنگامی‌که زشتی و پلیدی نفرت را می‌بیند، تصمیم می‌گیرد آن را با حس واقعی‌اش نسبت به خواهرش که عشق و محبت است، جایگزین کند و موفق هم می‌شود. او از اینکه به خواهرش حسودی می‌کرد، پشیمان می‌شود و نسبت به خواهرش احساس خوبی پیدا می‌کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

کودکان همانند همه‌ی ما، خودشان را با دیگران مقایسه می‌کنند. دیگرانی که خود را با آن‌ها مقایسه می‌کنند، گاهی اعضای خانواده‌شان و گاهی دوستان و هم‌سالانشان هستند. مقایسه خود با دیگران لزوماً اتفاق بدی نیست و می‌تواند باعث رشد و شکوفایی انسان‌ها شود؛ اما زمانی مخرب می‌شود که دائمی باشد و شرایطی را ایجاد کند که از نظر ذهنی، خود را دارای کمبودهایی ببینیم و نتوانیم مسائل را برای خود حل کنیم. وقتی نتوانیم مقایسه را به شیوه‌ی صحیحِ آن داشته باشیم، دچار یأس و ناراحتی می‌شویم. این ناراحتی‌ها ممکن است گاهی احساسات منفی بیشتری را در ما ایجاد کند؛ مثلاً ممکن است باعث شود به دیگران حسادت کنیم و این حسادت باعث نفرتمان از بقیه شود. این اتفاق درصورتی رخ می‌دهد که مقایسه از حد و اندازه‌اش بیشتر شده باشد و باعث رنجش ذهنی ما شود. والدین عزیز لازم است به این نکته توجه کنند که یکی از دلایل اصلی «حسادت»، می‌تواند مقایسه‌کردن فرزندان با دیگران باشد. ممکن است نیتمان، رشد فرزندمان باشد که او را با دیگران مقایسه می‌کنیم؛ اما به مرور این اتفاق می‌تواند تأثیر منفی بر ذهن و روان فرزند بگذارد و حس او نسبت به دیگران را به حسادت و نفرت تبدیل کند. بهتر است والدین عزیز به این نکته توجه کنند که مقایسه بیشتر از تأثیر مثبت، می‌تواند تأثیرات منفی داشته باشد. در این داستان نیز، دختری خودش را با خواهرش مقایسه می‌کند و می‌بیند خواهرش به موفقیت‌های بسیاری دست پیدا کرده، درحالی‌که او نتوانسته است موفقیتی کسب کند.

نکته‌ی دیگری که در این انیمیشن نمایش داده می‌شود، زشتیِ احساس نفرت است. نفرتی که دخترک نسبت به خواهرش پیدا کرده است، تبدیل به هیولایی سیاه و بزرگ و خشمگین می‌شود که می‌تواند همه‌چیز را تخریب کند و تهدیدی برای همه باشد. او که زشتی نفرت را می‌بیند، تصمیم می‌گیرد محبت را جایگزین نفرت کند تا همه‌چیز به زیبایی و آرامش قبل بازگردد.

خلاصه: مقایسه با دیگران می‌تواند اثرات مخربی به همراه داشته باشد و اگر روزی بتوانیم چهره‌ی واقعی «نفرت» را ببینیم، از او خواهیم ترسید و متوجه می‌شویم که جایگزینی محبت و دوستی با نفرت و حسادت، بهترین راه ممکن است تا به آرامش برسیم.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بخواهید داستان را برایتان تعریف کند و بگوید از این داستان چه نتیجه‌ای گرفته است؟

از فرزندتان بپرسید چه چیزی باعث ایجاد حس تنفر در وجود دخترک شده است؟

از او بخواهید درباره‌ی تصورش نسبت به شکل و رنگِ احساسات مختلفی مثل شادی، دوستی، غم، مهربانی و... با شما صحبت کند. مثلاً از او بپرسید «به‌نظر تو احساس شادی چه شکلی است؟ چه رنگی دارد؟ اخلاقش چطور است؟ چگونه با بقیه رفتار می‌کند؟ و... .»

خلاصه: از فرزندتان بخواهید برایتان توضیح دهد که به‌نظر او چه چیزی باعث ایجاد حس نفرت در دخترک شده است؟

داستان انیمیشن

«طلسم‌شده» روایتی از خشم و نفرت دختری است که به‌خاطر حسادت به خواهرش از او متنفر شده است. او نتوانسته است همانند خواهرش به موفقیت‌های بسیاری دست ‌یابد و به‌همین‌خاطر در دفترش می‌نویسد که از او متنفر است. کلمات دفترش به موجودات مخربی تبدیل می‌شوند و از دفترش بیرون می‌آیند. آن‌ها مدال‌های خواهرش را خراب می‌کنند و می‌خواهند به او آسیب برسانند. دخترک نیز که از این اتفاق ناراحت و پشیمان می‌شود، سعی می‌کند تا با کلماتی که از قبل در دفترش نوشته است، کلمات جدیدی بسازد که درباره‌ی علاقه‌ی او به خواهرش است. همین اتفاق هم می‌افتد و نیروی نفرت او که بسیار قدرتمند شده بود، از بین می‌رود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Lizzia xu, Ying Wu / لیزیا خو، یینگ وو

نویسنده: Lizzia xu, Ying Wu / لیزیا خو، یینگ وو

 

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه