• امروز : ۱۱ اسفند ۱۳۹۹

شِرِک ۲

بررسی تخصصی انیمیشن Shrek 2

شِرِک ۲

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

7 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن «شِرِک ۲» یک انیمیشن پرفروش در ژانر ماجراجویی و کمدی است که داستان عاشقانۀ شِرِک و فیونا را روایت می‌کند. شِرِک که یک غول است، می‌خواهد برای خوشحال‌کردن فیونا و رضایت پدر او، خودش را شبیه به انسان کند؛ اما فیونا به ظاهر شِرِک اهمیت نمی‌دهد و قلب مهربان شِرِک برایش مهم است. دریافت پیام داستان ممکن است کمی برای کودکان دشوار باشد. در طول داستان رفتارهای نادرستی از شخصیت‌های محبوب سر می‌زند که با طنز همراه است و احتمال دارد کودکان از آن‌ها تقلید کنند.

سال 2004 93 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن، صحنه‌هایی از درگیری وجود دارد که با آسیب‌دیدگی همراه نیست و شدت کمی دارد. پدر فیونا و پری که دوست دارند چارمینگ با فیونا ازدواج کند، سعی می‌کنند از شرّ شِرِک خلاص شوند. صحنه‌ای از درگیری لفظی بین پدر فیونا و شِرِک دیده می شود. پدر فیونا از گربۀ چکمه‌پوش می‌خواهد که شِرِک را بکشد. صحنۀ حمله‌کردن گربه به شِرِک و چنگ‌زدن به او با طنز همراه است و نهایتاً گربه از پس شِرِک بر‌نمی‌آید و به دوست او تبدیل می‌شود. زمانی‌که شِرِک سعی می‌کند برای رسیدن به فیونا، معجون پری را بدزدد و یا زمانی‌که سعی می‌کند وارد قصر شود، درگیری او و دوستانش با سربازان و نگهبانان قصر دیده می‌شود. نگهبانان قصر، دستِ غول بیسکوییتی را که همراه شِرِک است قطع می‌کنند و به او گلوله می‌زنند. گربۀ چکمه‌پوش با ضرباتش سربازهای قصر را می اندازد تا شِرِک به فیونا برسد. در چند صحنه خشونت از جانب شخصیت‌های اصلی و مثبت مانند پرنسس فیونا دیده می‌شود. فیونا با مشت‌و‌لگد به انسان‌ها ضربه می‌زند تا شِرِک را از دست آنان نجات دهد و در یک صحنه، با سر به پرنس چارمینگ ضربه می‌زند تا او را از خودش دور کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

این انیمیشن فانتزی و کمدی است؛ اما صحنه‌هایی از تلاش شخصیت‌ها برای کشتن قهرمان داستان (شِرِک) وجود دارد. در یک صحنه، پری از شِرِک عصبانی می‌شود و سعی می‌کند او را جادو کند که پدر فیونا جلوی شِرِک می‌رود و خودش جادو می‌شود. شِرِک از یک غول بیسکویتی کمک می‌گیرد که به قصر برسد، حضور غول بیسکوییتی در شهر مردم را می‌ترساند. در یک صحنۀ طنز، پدر فیونا، از عصبانیت پری می‌ترسد؛ اما پری فقط از روی عصبانیت رژیمش را می‌شکند.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

شِرِک قهرمان داستان است؛ اما گاهی رفتارهایی انجام می‌دهد که درست نیست. او برای خوشحال‌کردن همسرش، فیونا، با دروغ وارد محل کار پری می‌شود، شربت جادویی او را می‌دزدد و لباس دو مرد را به زور از آن‌ها می‌گیرد. پری شخصیت پلید داستان است که در یک صحنه به‌خاطر غول‌بودن شرک، با او توهین‌آمیز صحبت می‌کند. کلمۀ احمق در چند صحنه شنیده می‌شود. خروج باد گلو و گاز معده توسط شِرِک و فیونا که شخصیت‌های محبوب داستان هستند، دیده می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

اهمیت‌ندادن به ظاهر و مهم‌بودن زیبایی درونی از پیام‌های اصلی این انیمیشن است. پدر فیونا به‌خاطر غول‌بودن شِرِک، حاضر نیست او را به‌عنوان دامادش بپذیرد؛ اما در نهایت متوجه می‌شود که نباید ظاهر شِرِک را قضاوت کند، او در عین غول‌بودن می‌تواند قلب مهربانی داشته باشد و همسر مناسبی برای فیونا باشد. فیونا شِرِک را با همان ظاهر غول دوست دارد. شِرِک متوجه می‌شود چیزی که باعث شده فیونا عاشق او باشد ظاهرش نیست و لازم نیست برای مطلوب‌بودن، خودش را به‌صورت انسان دربیاورد. در سراسر داستان عشق و وفاداری میان شِرِک و فیونا دیده می‌شود. شِرِک برای خوشحال‌کردن پرنسس فیونا، حاضر می‌شود والدین او را ملاقات کند، خودش را به‌خطر بیندازد و شربت جادویی بنوشد و ظاهر خود را تغییر دهد. او حتی زمانی‌که فکر می‌کند فیونا ممکن است بدون او خوشبخت‌تر باشد، حاضر می‌شود از پیش فیونا برود. دوستی از پیام‌های دیگری است که در وفاداری و همراهی همیشگی دوستان شِرِک نمایش داده می‌شود. شِرِک و دوستانش با کمک یکدیگر و با کار تیمی موفق می‌شوند وارد قصر شوند و پری و چارمینگ را شکست بدهند. گربۀ چکمه‌پوش برای جبران اشتباهش در رفتار با شِرِک، او را همیشه همراهی می‌کند و کمک می‌کند تا به هدفش برسد. پدر فیونا که سعی می‌کرد شِرِک را نابود کند، برای جبران اشتباهش، جان شِرِک را در برابر جادوی پری نجات می‌دهد. خانوادۀ فیونا دخترشان را خیلی دوست دارند. قبول‌کردن اینکه همسر فیونا یک غول باشد، برای پدر فیونا سخت است؛ اما زمانی‌که او عشق فیونا به شِرِک را می‌بیند، حاضر نمی‌شود که پری با فریب فیونا را عاشق چارمینگ کند. پدر فیونا فداکارانه جلوی فیونا و شِرِک می‌رود تا جادوی پری به آن‌ها آسیب نزند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

شِرِک شخصیت مهربانی است که حاضر است برای خوشحال‌کردن همسرش، فیونا، خطر کند و کاری را که دوست ندارد انجام بدهد و حتی چهرۀ خودش را تغییر بدهد. خر یک دوست واقعی برای شِرِک است. او سعی می‌کند به شِرِک کمک کند، همه‌جا با او همراه شود و موقع ناراحتی شرک، او را دلداری دهد.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «شِرِک»، یک داستان فانتزی و کمدی از عشق غولی به‌نام شِرِک به پرنسس فیوناست. آن‌ها در قسمت اول انیمیشن باهم ازدواج می‌کنند و در قسمت دوم، داستان کنارآمدن خانوادۀ فیونا با یک غول به‌عنوان دامادشان روایت می‌شود. این انیمیشن مانند قسمت اول به موضوع اهمیت‌داشتن زیبایی درونی و قضاوت‌نکردن خود و دیگران بر‌اساس ظاهر پرداخته است که می‌توانید برای دریافت این پیام کودکان را راهنمایی کنید.

نمایش رفتارهای دوستانۀ شخصیت‌ها، همکاری باهم، فداکاری‌ها و وفاداری‌ها می‌تواند در روابط اجتماعی کودک تأثیر مطلوب داشته باشد. دربارۀ این موضوعات با کودکان یک گفت‌وگوی ساده ترتیب دهید و نظرشان را بپرسید.

خانوادۀ فیونا دخترشان را دوست دارند؛ اما پدر فیونا مرتکب اشتباهاتی می‌شود. دربارۀ دلسوزی پدر فیونا و علت اشتباهاتش با کودکان صحبت کنید و به پشیمانی و فداکاری او برای جبران اشتباهش اشاره کنید. شخصیت‌های محبوب داستان (شِرِک و فیونا) رفتارهای نادرستی دارند که به‌صورت طنز نمایش داده می‌شود و ممکن است کودکان از آن‌ها تقلید کنند، با کودکان دربارۀ علت ناپسند‌بودن این رفتارها صحبت کنید.

ممکن است کودکان وجود پری و معجون‌های جادویی را باور کنند. به آن‌ها کمک کنید یاد بگیرند که این مربوط به دنیای کارتون‌هاست و در واقعیت چنین جادوهایی وجود ندارد. موضوع اصلی این انیمیشن، عشق شِرِک و فیوناست و در نسخۀ اصلی انیمیشن صحنه‌های متعددی از روابط عاشقانه نمایش داده می‌شود که ممکن است والدین برای کودکان خود نپسندند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا پدر فیونا شِرِک را دوست نداشت؟ دلیل درستی برای بدرفتاری با شِرِک داشت؟ (به اشتباه‌بودن قضاوت از روی ظاهر اشاره کنید)

چرا پدر فیونا شربتی را که پری داده بود، به دخترش نداد؟ چرا شِرِک را از جادوی پری نجات داد؟ (به دلسوزی پدر فیونا برای دخترش اشاره کنید و توضیح دهید که چگونه با فداکاری اشتباهش را جبران کرد)

 آیا تغییر شکل شِرِک باعث شد فیونا او را بیشتر دوست داشته باشد؟

شربت های جادویی برای تغییر‌دادن ظاهر آدم‌ها در دنیای واقعی وجود دارد؟

شِرِک بدون کمک دوستانش موفق می‌شد؟ دوستان شِرِک چه نقشی در موفقیت‌های او داشتند؟ دوست خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

آیا دروغ گفتن شِرِک و دزدیدن شربت جادویی کار درستی بود؟ آیا باعث موفقیت شِرِک شد؟ شِرِک چه راه‌حلی جز دروغ‌گفتن و دزدیدن شربت داشت؟

خلاصه: دربارۀ رفتارهای نادرست، علت تصمیمات و راه‌حل‌های بهتری که وجود داشت با کودکان گفت‌و‌گو کنید.

ادامه متن

داستان انیمیشن

«شِرِک» غول مهربانی ‌ست که با پرنسس «فیونا» ازدواج کرده و با او احساس خوشبختی می‌کند؛ اما پدر فیونا، «هارولد»، از ازدواج دخترش با یک غول خوشحال نیست. «پری» هم چون قرار بوده پسرش «پرنس چارمینگ» با فیونا ازدواج کند، با هارولد نقشه می‌کشند تا از شر شِرِک خلاص شوند. شِرِک فکر می‌کند که اگر به انسان تبدیل شود، فیونا احساس خوشبختی می‌کند و مشکلش با پدر فیونا حل می‌شود. او با یک معجون خودش را به انسان تبدیل می‌کند و به سمت قصر می‌رود؛ اما پرنس چارمینگ زودتر پیش فیونا می‌رود و با حُقه خودش را جای شِرِک جا می‌زند. پری هم شِرِک را قانع می‌کند که فیونا عاشق چارمینگ است و بدون شِرِک خوشبخت است. شِرِک به‌خاطر اینکه فیونا احساس خوشبختی کند، قصر را رها می‌کند تا به مردابش بازگردد؛ اما در راه صحبت‌های پدر فیونا با پری را می‌شنود که از علاقه‌نداشتن فیونا به چارمینگ می‌گوید. آن‌ها قرار است با یک معجون فیونا را عاشق چارمینگ کنند. شِرِک بعد از شنیدن این ماجرا با کمک دوستانش به قصر می‌رود و خودش را به فیونا می‌رساند. او به فیونا توضیح می‌دهد که چهرۀ خودش را به‌خاطر او عوض کرده است؛ اما فیونا به شِرِک می‌گوید او را همان‌طور که هست دوست دارد. نقشه‌های پری و پرنس چارمینگ نقش بر آب می‌شود. پدر فیونا بابت فریب‌دادن او و بدرفتاری با شِرِک، از دخترش معذرت می‌خواهد.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

  1. کارگردان: Andrew Adamson, Kelly Asbury / آندرو آدامسون، کلی آزبری.
  2. نویسنده: William Steig / ویلیام استیج.
  3. نام تهیه‌کننده: Aron Warner, David Lipman, John H. Williams / آرون وارنر، دیوید لیپمن، جان اچ ویلیامز.
  4. نام بازیگران: Mike Myers, Eddie Murphy, Antonio Banderas, Cameron Diaz / مایک مایرز، ادی مورفی، آنتونیو باندراس، کامرون دیاز.
  5. نام شخصیت‌ها: شِرِک: غول مهربانی که با پرنسس فیونا ازدواج کرده و حاضر است برای او هرکاری بکند. حتی چهرۀ خودش را تغییر دهد. فیونا: همسر مهربان شِرِک. خر: رفیق همیشه همراه شِرِک. چارمینگ: پرنس خودشیفته‌ای که با فریب می‌خواهد با فیونا ازدواج کند.
  6. کشور سازنده: آمریکا
  7. کمپانی سازنده: DreamWorks Animation / دریم ورکز.
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه