سوپرمن، پسر قرمز

بررسی تخصصی انیمیشن Superman: Red son

سوپرمن، پسر قرمز

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه
13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

در «سوپرمن، پسر قرمز»، سوپرمن ابرقهرمانی از شوروی است که درمقابل آمریکا می‌ایستد تا برای ایجاد صلح و برابری تلاش کند. درنهایت متوجه می‌شود که روش دیکتاتوری، هرچند با هدف صلح و برابری، نادرست است و زمین را ترک می‌کند تا اجازه دهد مردم آزادانه برای خودشان تصمیم بگیرند. این انیمیشن بیشتر برای نوجوانان و بزرگسالان مفید است و اشاره‌های تاریخی آن به مسائل آمریکا و شوروی، می‌تواند دعوت مخاطبان به مطالعه‌ی تاریخ باشد. در این اثر صحنه‌های کوتاهی از اشاره به مسائل جنسی و صحنه‌های متعددی از درگیری و خونریزی مشاهده می‌شود.

سال 2020 84 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

مبارزه‌‌ی سوپرمن با نیروهای آمریکا، سوپرمن ِآمریکایی و «بت‌من» نمایش داده می‌شود. صحنه‌های مشت‌زدن، شلیک‌کردن به سمت یکدیگر، انفجار ساختمان‌ها و هواپیماها و خونریزی به‌صورت پرتکرار دیده می‌شود. سوپرمن مردمی را می‌بیند که توسط استالین در اردوگاه کار اجباری اسیر شده‌اند و به‌خاطر این موضوع، با لیزرِ چشم‌هایش او را می‌کشد. در یک صحنه عده‌ای انگشت یک موجود غیرزمینی را قطع می‌کنند. بت‌من خودکشی می‌کند و خون او روی صورت دیانا و سوپرمن می‌پاشد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

به‌دلیل صحنه‌های درگیری و خونریزی، ترس از خشونت فیزیکی می‌تواند وجود داشته باشد. صحنه‌ی تغییرشکل‌یافتن سوپرمن آمریکایی و چندبرابرشدن قدرت او ممکن است ترسناک باشد. در یک صحنه، مردم روسیه از تهدید بت‌من برای منفجرکردن ساختمان‌‌ها و در صحنه‌ی دیگر از دیدن سوپرمنِ آمریکایی و فریادزدن او وحشت می‌کنند و جیغ می‌زنند. مردم آمریکا از سقوط ماهواره هم می‌ترسند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در چند صحنه سیگارکشیدن نمایش داده می‌شود. شخصیت بت‌من در این انیمیشن خودکشی می‌کند. در نسخه‌ی اصلی انیمیشن، صحنه‌های کوتاهی از روابط عاشقانه‌ی خانم و آقای لوثر و صحنه‌ی صحبت‌کردن آن دو روی تخت، درحالی‌که برهنه هستند، نمایش داده می‌شود. سوپرمن و دیانا درباره‌ی رابطه‌ی جنسی صحبت می‌کنند و لین از لذت‌بخش‌بودن روابط جنسی‌اش با لوثر می‌گوید.

جزئیات
پیام مثبت

سوپرمن بعد از پی‌بردن به قدرت فرازمینی خودش، سعی می‌کند آن را برای ایجاد صلح و برابری به‌کار ببرد و جان انسان‌ها را نجات بدهد، حتی ازبین‌بردن جان دشمنانش و قربانی‌شدن یک انسان برای او سخت است. سوپرمن فکر می‌کند با تحمیل‌کردن آرمان‌هایش به مردم می‌تواند برای رسیدن به جهانی بدون جنگ و برابری موفق شود؛ اما متوجه می‌شود که این کار یک دیکتاتوری بزرگ است. بنابراین اعتراف می‌کند که انسان‌ها باید برای انتخاب آزاد باشند، حتی اگر اشتباه کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

سوپرمن شخصیت قدرتمندی است که جان انسان‌ها را ارزشمند می‌داند و سعی می‌کند از قدرتش برای نجات آن‌ها‌ استفاده کند.

جزئیات
ارزش آموزشی

این انیمیشن به برخی واقعیت‌های تاریخی اشاره دارد؛ مانند دشمنی شوروی و آمریکا، رهبری استالین و حزب کمونیست، اردوگاه‌های کار اجباری در شوروی، دیوار برلین و... .

سپردن اداره‌ی یک جامعه به دست یک ابرقدرت چه نتایجی دارد؟

انتخاب قدرتمندترین فرد برای اداره‌ی تمام جامعه کار درستی است؟

چرا سوپرمن نظام آمریکا را نسبت به شهروندانش ظالم می‌دانست؟

برای رسیدن جهان به صلح و آزادی چه روشی درست است؟

این تفکر که همه مردان ذاتاً خشن هستند، درست است؟

خلاصه: درباره‌ی پیام داستان و عواقب تصمیمات با فرزندان خود صحبت کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه