سفر بزرگ

بررسی تخصصی انیمیشن The big trip

سفر بزرگ

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

در این فیلم شخصیت‌های اصلی سعی می‌کنند از نقطه‌ضعف‌های خود فاصله بگیرند و بتوانند نقش مثبتی را ایفا کنند. این حیوانات در جریان سفر با همدیگر آشنا می‌شوند و در برابر اتفاقاتی که رخ می‌دهد، با نقاط ضعف خود روبه‌رو می‌شوند. آن‌ها الگویی ندارند، بلکه شناختشان از خود و اندرز درونی که با خود دارند، باعث تحول و میل به دگرگونی می‌شود. در این میان، فضای کمدی این انیمیشن، داستان را برای کودکان جذاب می‌کند.

سال 2019 83 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این فیلم خشونت زیادی مشاهده نمی‌شود. درگیری‌ها فانتزی و عاری از خونریزی است.

جزئیات
ترس

ترس نیز در این فیلم تنها به‌صورت فانتزی و در صحنه‌هایی که گرگ (یانوس) شبحی از ترس خود می‌بیند، مشاهده می‌شود. البته صحنه‌های خواب و کابوس‌دیدن خرس (میگ‌میگ) و اسکار نیز می‌تواند جزء صحنه‌های ترسناک باشد؛ اما شدت بسیار کمی را داراست.

جزئیات
پیام مثبت

در این فیلم تلاش شده است تا در قالب یک اتفاق، سیر تغییر و تحول شخصیت‌ها به نمایش گذاشته شود. شخصیت‌هایی که هرکدام دارای ضعف روحی هستند؛ یکی از آن‌ها به شدت ترسو است. دیگری سعی می‌کند با خاطرات دروغین دیگران را به سمت خود جلب کند، یکی از آن‌ها نیز کارها را به‌درستی به پایان نمی‌رساند و از این جهت اعتمادبه‌نفس پایینی دارد یا شخصیت دیگری که نمی‌تواند برای خود دوست مناسبی پیدا کند. در این سفر که برای پیداکردن والدین بچه‌پاندا صورت می‌گیرد، اتفاقاتی می‌افتد که باعث تغییر و تحول آن‌ها می‌شود. آن‌ها می‌توانند دوستان خوبی برای هم باشند و با کمک به هم، در مقابل سختی‌ها بایستند. آن‌ها بعد از پایان سفر توانستند بر ضعف‌های خود غلبه و شخصیت بهتری پیدا کنند. البته در این فیلم شخصیتی به‌عنوان الگو مطرح نیست، بلکه تک‌تک حیوانات با تنبه و توجه فردی در مقابل ضعف‌های خود می‌ایستند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

الگوی کاملاً مثبتی در فیلم نمایش داده نمی‌شود؛ ولی شخصیت‌ها با مبارزه و غلبه بر نقاط ضعف خود می‌توانند الگوی خوبی را برای مخاطب ارائه دهند. سفری که خرس میگ‌میگ آغاز می‌کند، منجر به جمع‌شدن این حیوانات دور هم می‌شود و به مرور هرکدام ضعف‌های خود را که با آن آشنا هستند و از آن رنج می‌برند، کنار می‌گذارند. آن‌ها در کنار هم سعی می‌کنند بچه‌پاندا را از دست مار پیتون نجات دهند. آن‌ها با همفکری و همکاری هم موفق می‌شوند و به نتیجه مطلوب می‌رسند.

ادامه متن

درباره‌ی روایت کلی فیلم با کودکان سخن بگویید، از آن‌ها بخواهید آنچه را دیدند، برای شما بازگو کنند. از این طریق نکته‌هایی را که در فیلم مورد توجه آن‌ها قرار گرفته است، درمی یابید.

از آن‌ها بپرسید هرکدام از حیوان‌ها چه نقاط ضعفی داشتند؟ با این سؤال آن‌ها را با برخی مفاهیم آشنا کنید.

چه اتفاقی باعث شد حیوانات برای پیداکردن بچه‌پاندا دوباره دور هم جمع گردند؟ با این سؤال از عزم جدی حیوانات برای تغییر خود و ازبین‌بردن نقاط ضعفشان با کودک صحبت کنید.

مار پیتون را چه کسی شکست داد؟ از این سؤال استفاده کنید و نتیجه کار گروهی و همراهی را برای کودک شرح دهید.

خلاصه: بیان روایت کلی داستان، بیان نقاط ضعف حیوانات و آشنایی با آن مفاهیم، بیان نحوه‌ی شکست نقاط ضعف و تغییر آن‌ها، بیان اهمیت کار گروهی و همراهی جمعی برای رسیدن به هدف.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه