• امروز : ۶ اسفند ۱۳۹۹

زندگی مخفی حیوانات خانگی (۱)

بررسی تخصصی انیمیشن (The Secret Life Of Pets (1

زندگی مخفی حیوانات خانگی (۱)

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

5 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 5 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«زندگی مخفی حیوانات خانگی»، روایتِ زندگی حیوانات خانگی در غیاب صاحبانشان است که با داستانی ماجراجویانه و طنز، شخصیت‌پردازی‌های موفقی دارد. این اثر جایزه‌ی برگزیدگان کودکان نیکلودین برای محبوب‌ترین نقش منفی را در سال ۲۰۱۷ از آنِ خود کرده است. این داستان، ماجراجویی‌های دو سگ خانگی به‌نام‌های «مکس» و «دوک» را نمایش می‌دهد که ابتدا نمی‌توانند با یکدیگر کنار بیایند و خود را به دردسر می‌اندازند؛ اما سپس با هم دوست می‌شوند و با تلاش و کمک دوستانشان، به خانه برمی‌گردند.

سال 2016 87 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

در این انیمیشن، صحنه‌هایی از خشونت به شکل چک‌زدن، گازگرفتن، پرت‌کردن و... وجود دارد که شخصیت‌های مثبت داستان دربرابر شخصیت‌های منفی، برای نجات جان خود یا برای رسیدن به هدفشان، ناگزیر از انجام آن کار هستند. در بخش‌هایی از داستان، مکس و دوک که شخصیت‌های اصلی و اثرگذار داستان هستند، به یکدیگر حمله‌ی زبانی می‌کنند و این اتفاق و اتفاقاتی شبیه به اینکه میان مکس و دوک رخ می‌دهد، علاوه بر خشونت، همراه با غم است؛ اما در روند داستان، این موارد حل می‌شود. مهم‌ترین نکته در «زندگی مخفی حیوانات خانگی»، جذابیت شخصیت خشن داستان، گلوله‌برفی است. این شخصیت، بیشتر اوقات با فریادزدن صحبت می‌کند، دیگران را تهدید می‌کند و محتوای صحبت‌هایش دارای خشونت است، درعین‌حال بسیار زیبا و جذاب است.

ادامه متن
جزئیات
ترس

مکس و دوک، بارها در موقعیت‌های ترسناکی قرار می‌گیرند و از گروه‌های مختلفی فرار می‌کنند؛ گربه‌های خیابانی، مسئولان جمع‌آوری حیوانات خیابانی و گروه حیوانات خانگی که صاحبانشان آن‌ها را ترک کرده‌اند. درنهایت نیز وقتی با سایر حیوانات متحد می‌شوند تا دوستانشان را از ماشین جمع‌آوری حیوانات خیابانی نجات دهند، ماشین به رودخانه می‌افتد و در آن غرق می‌شوند؛ اما بازهم با کمک دیگران نجات پیدا می‌کنند. دوستان مکس نیز برای پیداکردن او و نجات‌دادن مکس و دوک، در موقعیت‌های استرس‌زایی قرار می‌گیرند؛ اما مهم‌ترین مورد که در داستان به نمایش گذاشته می‌شود، ترس از تنهایی و ترک‌شدن است. حیوانات خانگی هر روز در خانه‌هایشان تنها می‌مانند تا صاحبانشان برگردند یا توسط آن‌ها رها می‌شوند. این امر علاوه بر ترس از تنهاماندن، غم نیز به همراه دارد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

مکس و دوک برای نجات‌‌یافتن از قفس، به گلوله‌برفی و سایر حیوانات دروغ می‌گویند که صاحبشان را کشته‌اند و از آدم‌ها بیزارند. دوک نیز برای خلاص‌شدن از مکس، او را در پارک فریب می‌دهد تا مکس گم شود و او تنها به خانه برگردد، البته هردو باهم گم می‌شوند. موارد دیگر ناهنجاری مثل آسیب‌زدن به اموال عمومی از جانب شخصیت‌هایی نمایش داده می‌شود که گویا ابله هستند. در مورد دیگری مراسم مهمانی حیوانات خانگی است که در آن رفتارهای نامتعارف و ناهنجار نمایش داده می‌شود. در انتهای داستان هم، گلوله برفی، گجت را می‌بوسد که بسیار کوتاه و گذراست.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

«گجت» برای پیدا‌کردن «مکس» و «دوک» تمام تلاشش را می‌کند و همه‌ی دوستانشان را برای کمک‌کردن به آن‌ها به یک گروه تبدیل می‌کند. گجت، مکس را در لحظه‌ای که به کمک احتیاج دارد، تنها نمی‌گذارد و او را نجات می‌دهد. مکس نیز به همین دلیل، از او قدردانی می‌کند و تلاش‌هایش را نادیده نمی‌گیرد. «مکس» و «دوک» بارها برای نجات جان یکدیگر، فداکاری می‌کنند. دوک، مکس را از دست مأموران جمع‌آوری حیوانات خیابانی نجات می‌دهد و مکس او را از قفسی که در آن گیر افتاده و درحال غرق‌شدن است، نجات می‌بخشد. آن‌دو برای نجات جانشان باهم متحد می‌شوند تا از «گلوله‌برفی» و سایر حیوانات فرار کنند. آن‌ها در ابتدای رابطه دوستانه‌ای نداشتند؛ اما در طی داستان دوستان خوبی برای هم می‌شوند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

«گلوله‌برفی»، خرگوشی است که بسیار زیبا و جذاب است؛ اما شخصیتی عصبی و خشن دارد و درپی انتقام‌گرفتن از انسان‌ها و سپس مکس و دوک است؛ اما در طی داستان به‌خاطر شرایط پیش‌آمده، با مکس یک تیم تشکیل می‌دهد تا دوستانش را نجات دهد. بعد از موفقیت‌شان، دختربچه‌ای او را می‌بیند و به‌عنوان حیوان خانگی، او را به خانه می‌برد و از او نگهداری می‌کند. «مکس» نیز سگی است که با صاحبش رابطه‌ی بسیار عمیقی دارد. او برای اینکه تمام توجه و محبت صاحبش را برای خودش حفظ کند، می‌خواهد «دوک» را که عضو جدید خانه‌ی آن‌هاست، از سر راه بردارد؛ اما اتفاقاتی می‌افتد که مکس و دوک، با یکدیگر دوستان صمیمی و خوبی می‌شوند و برای نجات جان هم از خطرها، فداکاری می‌کنند. آن‌ها برای برگشتن به خانه تمامی تلاش و پشتکارشان را به‌کار می‌گیرند و درنهایت با کمک و حمایت دوستانشان موفق می‌شوند.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

مهم‌ترین نکته‌ای که لازم است والدین بدانند این است که «گلوله‌برفی»، خرگوش سفید و زیبای داستان، یک شخصیت منفی دارد؛ بسیار فریاد می‌زند، خشن است و دوست دارد از بقیه انتقام بگیرد. جذابیت او موجب می‌شود تا اثرگذاری او بر مخاطب بیشتر شود و میل بیشتری به تقلید در فرد ایجاد کند. اگر تقلید از رفتار گلوله‌برفی را در فرزندتان مشاهده کردید، توصیه می‌شود درباره‌ی جذابیت گلوله‌برفی در زمان‌هایی که آرام و مهربان است توضیح دهید و نکات مثبت هرشخصیت را به او یادآور شوید. مسئله اولی که در «زندگی مخفی حیوانات خانگی» به آن اشاره می‌شود، تنهاماندن حیوانات در طول روز و بعد ترک‌شدن حیوانات خانگی است که ممکن است برای فرزندتان غمگین‌کننده باشد. بهتر است با کودکتان درباره‌ی برداشت‌هایش از این داستان صحبت کنید و از او بخواهید تا اتفاقات خوب و بد داستان را برایتان تفکیک کند و به او در تکمیل داستان و ماجرایی که برای هرکدام از شخصیت‌ها اتفاق می‌افتد، کمک کنید. با فرزندتان درباره‌ی نوع‌دوستی و رابطه‌ی دوستانه‌اش با دیگران صحبت کنید و فهم او از رابطه با دیگران را بشناسید.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید تا رابطه‌ی شخصیت‌های داستان را برایتان شرح دهد و ویژگی‌های مثبت و منفی هرکدام از آنان را برایتان بازگو کند. اگر از رفتار «گلوله‌برفی» تقلید می‌کرد، بهتر است تا ویژگی‌های مثبت او را در ذهن فرزندتان پررنگ کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

از فرزندتان بپرسید کدام یک از شخصیت‌های داستان را بیشتر دوست دارد و علت اینکه او را بیشتر دوست دارد چیست؟

از او بخواهید ویژگی‌های مثبت و منفی هرکدام از شخصیت‌ها را برایتان شرح دهد و علت این تفکیک را نیز برایتان بگوید.

از فرزندتان بخواهید داستان را برایتان تعریف کند. این کار باعث می‌شود تا متوجه شوید کدام شخصیت و زاویه دید برایش مهم‌تر و جذاب‌تر بوده است و بیشترین نزدیکی را با کدامیک از آن‌ها احساس می‌کند.

خلاصه: از فرزندتان درباره‌ی ویژگی‌های شخصیت‌ها سؤال کنید.

داستان انیمیشن

«مکس» سگ کوچکی است که با «کیتی» زندگی می‌کند. یک روز که کیتی به خانه برمی‌گردد، سگ دیگری به نام «دوک» را به خانه می‌آورد تا هم‌خانه‌ی جدید آن‌ها شود؛ اما آن‌ها به‌جای پذیرش یکدیگر، برای ماندن در خانه کیتی با هم رقابت می‌کنند. همین امر باعث می‌شود تا وقتی برای تفریح به پارک رفته‌اند، گم بشوند و برای برگشت به خانه دردسرهای بسیاری را بگذرانند. آن‌ها در اتفاقاتی که آن روز برایشان رخ می‌دهد، کنارهم می‌مانند و با کمک بقیه دوستانشان، موفق می‌شوند به خانه برگردند.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Chris Renaud / کریس رنو نویسنده: Cinco Paul, Ken Daurio, Brian Lynch / سینکو پل، کن دوریو، برایان لینچ نام تهیه‌کننده: Chris Meldandry, Janet Haley / کریس ملداندری، جانت هیلی نام بازیگران: Louis C.K., Eric Stonestreet, Kevin Hart, Jenny Slate, Ellie Kemper / لوییس سی.کی، اریک استونستریت، کوین هارت، جنی اسلیت، الی کمپر نام شخصیت‌ها:

مکس: سگی است که با کیتی زندگی می‌کند. یک روز، زمانی‌که با حیوانات دیگر به گردش می‌رود، همراه دوک از بقیه حیوانات جدا می‌افتند و برای برگشت به خانه اتفاقات متعددی برایشان رخ می‌دهد،

دوک: سگ قهوه‌ای و بزرگی است که هم‌خانه‌ی جدید مکس شده است و با کاری که می‌کنند از گروه حیوانات خانگی که به گردش آمده بودند، جدا می‌شوند و در مسیر برگشت به خانه اتفاقات متعددی را تجربه می‌کنند،

گلوله‌برفی: (snowball) خرگوش سفید و زیبایی است که در گذشته حیوان خانگیِ یک شعبده‌باز بوده است، شعبده‌باز بعد از تغییر شغلش، گلوله‌برفی را رها می‌کند. او نیز همراه سایر حیوانات خانگیِ ترک‌شده، انجمنی برای انتقام از انسان‌ها تشکیل می‌دهد،

گجت: سگ سفیدی که در همسایگی مکس زندگی می‌کند و به او علاقه دارد. بعد از اینکه متوجه می‌شود مکس گمشده است، همراه با بقیه دوستانش برای پیداکردن مکس و به‌خانه‌برگرداندن او تمام تلاشش را می‌کند،

کیتی: صاحب مکس و دوک است و به آ‌ن‌ها بسیار علاقه دارد. مکس نیز برای اینکه کیتی خوشحال باشد، تمام تلاشش را می‌کند.

کشور سازنده: آمریکا، فرانسه، ژاپن کمپانی سازنده: Illumination Entertainment / ایلومینیشن اینترتینمنت
ادامه متن

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه