• امروز : ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

رودولف گربۀ سیاه

رودولف گربۀ سیاه

بررسی تخصصی انیمیشن Rudolf Black Cat

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

10 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 6 دقیقه

دیدگاه کدومو

5 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

رودولف، گربۀ خانگی دختری به نام رای است که مشتاق دیدن جهانِ بیرون از خانه می‌باشد. وقتی او موفق می‌شود از خانه بیرون برود، با مشکلاتی که برایش پیش می‌آید، ناخودآگاه از شهر دیگری سر درمی‌آورد و ماجراجویی‌های او آغاز می‌شود. او با گربۀ دیگری به نام ببری آشنا شده و با او زندگی متفاوتی را تجربه می‌کند.

سال 2016 90 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه کودکان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
خشونت

در این محصول خشونت به‌شکلِ نگران‌کننده‌ای وجود ندارد؛ اما صحنه‌هایی مانند درگیری ببری با سگ‌های ول‌گرد، یا درگیری ببری با پنجه‌‌آهنی دیده می‌شود، در ابتدای محصول نیز صحنۀ درگیری رودولف و ماهی‌فروش دیده می‌شود. البته در یک مورد دیگر نیز ببری گربه‌های ول‌گرد را تهدید می‌کند. درمجموع تماشای این صحنه‌ها نگران‌کننده نیست و میزان نمایش خشونت در آن‌ها بسیار پایین است.

جزئیات
ترس

به غیر از صحنه‌هایی که در آن میان گربه‌ها درگیری کوتاه‌مدتی ایجاد می‌شود، یا رودولف توسط گربه‌های شهری تهدید می‌شود، صحنه‌ای که ایجاد ترس بکند، دیده نشده است. در یک قسمت از محصول هم توصیف ترسناکی از سگ پنجه‌آهنی ارائه می‌شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

به جز صحنه‌ای که در ابتدای فیلم نمایش داده می‌شود و رودولف پس از فرار از خانه، به جعبه‌ای می‌افتد که در آن ماهی‌های یک مغازه قرار داده شده است، رودولف نیز یکی از آن ماهی‌ها را می‌دزدد، صحنۀ دیگری که با هنجارهای اجتماعی مغایرت داشته باشد، چیزی دیده نمی‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

این محصول از نظر توجه‌کردن به جایگاه علم و دانش بسیار قابل ستایش است؛ با این توضیح که روند اصلی داستان به دو بخش قبل و بعد از یادگیری سواد و دانش تقسیم می‌شود. رودولف در مواجهه با مشکلات جسورانه عمل می‌کند و تسلیم مشکلات نمی‌شود. در صحنه‌های دیگری پس از آنکه رودولف و ببری با یکدیگر دوست شدند، هم ببری برای به‌دست‌آوردن یک تکه‌گوشت برای خوشحال‌کردن رودولف فداکاری می‌کند و هم رودولف به جهت اطمینان از بهبودی کامل ببری، سفرش به شهر خود را عقب می‌اندازد و در کنار او می‌ماند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

رودولف، گربۀ ماجراجویی است که می‌خواهد جهان را بگردد؛ اما از شهر خود دور می‌شود، او جسورانه با مشکلات مواجه شده و از رسیدن به خواسته‌هایش دست نمی‌کشد تا آن‌ها را به‌دست بیاورد. او به علم‌آموزی توجه ویژه‌ای دارد. خیال‌پردازی‌های رودولف باعث می‌شود که او برای حل مشکلات راه‌کار‌های متفاوتی بیابد. یکی دیگر از شخصیت‌های این اثر ببری است، ببری از قدرتش برای مقابله با زورگویان استفاده می‌کند نه در جهت ایجاد رعب و وحشت. او بسیار فداکار است و حاضر است برای حل مشکلات دوستانش ازخودگذشتگی کند. سگ پنجه‌آهنی نیز یکی از شخصیت‌های منفی این فیلم است که درنهایت از کارهایی که کرده است، پشیمان شده و به دوستی با دیگران روی می‌آورد.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

ببری به‌عنوان کسی که قبلا گربۀ خانگی یک معلم بوده است، می‌تواند بخواند و بنویسد. او به درخواست رودولف، می‌خواهد این دانایی خود را به او انتقال دهد، در این میان گفت‌وگوهایی پیرامون حیوانات و حروف الفبا می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

تماشای این محصول، برای کودکانی که دربازۀ سنی 7+ قرار دارند، به جهت داستان جذاب و اتفاقاتی که در ماجراجویی‌ها برای شخصیت‌ها می‌افتد، می‌تواند جذاب باشد. پیام‌های مثبت این اثر زیاد است و می‌تواند بر انگیزه‌های علمی کودک تأثیر بگذارد.

باید درنظر داشت با توجه به آموزه‌هایی که در فیلم مطرح می‌شود، بهتر است برای درونی‌کردن آموزه‌های منتقل‌شده در فیلم، گفت‌وگو ‌کرد؛ سخن‌گفتن دربارۀ ارزش‌های مطرح‌شده، می‌تواند در این امر مؤثر باشد.

خلاصه: حتماً برای درونی‌کردن ارزش‌های نمایش‌داده‌شده در محصول مانند اهمیت علم‌آموزی با فرزندان خود گفت‌وگو کنید.

با کودکان خود صحبت کنید درباره

چرا رودولف به علم‌آموزی علاقه‌مند بود؟

رودولف برای بازگشت به خانه چه راه‌هایی داشت؟

آیا ببری می‌توانست برای خواستن گوشت از پنجه آهنی با او درگیر شود؟

خلاصه: رودولف برای بازگشت به خانه چه راه‌های دیگری در پیش‌رو داشت؟

داستان انیمیشن

  1. «رودولف» گربۀ خانگی دختری به نام «رای» است. رای وقتی می‌خواهد به بیرون برود، رودولف مشتاق است که با او همراه شود؛ اما رای اجازه نمی‌دهد و خودش به تنهایی راهی خانۀ مادر‌بزرگش می‌شود. در این حین رودولف متوجه می‌شود که درب خانه باز است و او می‌تواند از خانه بیرون برود. وقتی او از خانه بیرون می‌رود، از آنجایی‌که چون با شهر و مردم شهر آشنا نیست، مدام مشکلاتی برای او پیش می‌آید؛ مثلاً چند‌بار نزدیک بود که تصادف کند، سرانجام او به سبد یک ماهی‌فروش می‌افتد و ماهی‌فروش هم با جارو او را دنبال می‌کند، رودولف برای فرار از فروشنده به پشت یک کامیونِ در‌حال حرکت می‌پرد و در همان پشت خوابش می‌برد. او تمام شب را در آن کامیون به سر می‌برد تا اینکه صبح از خواب بیدار می‌شود. رودولف وقتی از کامیون خارج می‌شود با «ببری» آشنا می‌شود، ببری گربه‌ای شبیه ببر است و به خاطر این شباهت به او ببری می‌گویند. گربه‌های دیگر شهر از او حساب می‌برند و می‌ترسند؛ اما او به هیچ‌کس زور نمی‌گوید. رودولف با ببری هم‌مسیر می‌شود و به خانۀ او می‌رود و شب را آنجا می‌گذراند. فردای آن روز وقتی رودولف و و ببری با هم برای پیدا‌کردن غذا به بیرون می‌روند، «میک»، یکی از گربه‌هایی که با ببری دوست بوده، به رودولف نزدیک می‌شود و داستان زندگی ببری را برای او تعریف می‌کند. ببری وقتی متوجه این موضوع می‌شود، از دست میک و رودولف ناراحت می‌شود. رودولف متوجه می‌شود که ببری گربۀ بامعلوماتی است که می‌تواند بخواند و بنویسد، برای همین از او خواهش می‌کند به او نیز خواندن و نوشتن بیاموزد. ببری و رودلف و میک به مدرسه‌ای می‌روند که در آن یک کتاب‌خانه وجود دارد و ببری به رودولف سواد می‌آموزد. در یکی از روزها وقتی رودولف و ببری در فروشگاهی بودند، تلویزیون رودولف را نشان می‌دهد و او متوجه می‌شود که چه‌طور می‌تواند به شهرش بازگردد. ببری و میک می‌خواهند برای رودولف جشنی بگیرند، رودولف می‌گوید که دوست دارد گوشت بخورد؛ اما ببری و میک گوشت نمی‌خورند. ببری به‌خاطر رودولف پیش «پنجه‌آهنی» می‌رود تا از او مقداری گوشت بگیرد؛ اما پنجه‌آهنی به‌خاطر مشکلاتی که از قبل با ببری داشته است، به او حمله می‌کند. رودولف و میک او را به‌دست کسی می‌رسانند تا مداوایش کند. وقتی ببری بیدار می‌شود، متوجه می‌شود رودولف به خاطر او به شهرش نرفته است. رودولف در نهایت به شهرش بازمی‌گردد و به خانۀ رای می‌رود؛ ولی متوجه می‌شود او یک گربۀ جدید برای خودش آورده است، برای همین ناراحت شده و پیش ببری برمی‌گردد و تصمیم می‌گیرد با او زندگی کند.
ادامه متن

جزئیات انیمیشن

ژانر اثر: ماجراجویی

کارگردان/ مؤلف: کونیهیتو یویاما، موتونمی ساکاکامیرا.

نویسنده/ مترجم: یوچی کاتو.

نام تهیه‌کننده: ریو ساساکی.

نام بازیگران: مائو اینوئه، ریوهی سوزوکی، آکیو اوتسوکو.

نام شخصیت‌ها: رودولف؛ گربۀ سیاه، ببری؛ دوست رودولف، مایک؛ شاگرد گذشته و دوست فعلی ببری، پنجه‌آهنی؛ سگ همسایۀ ببری، برفی؛ همسر میک، رای؛ صاحب رودولف.

کشور سازنده: ژاپن.

کمپانی سازنده: (CTV, D.N. Dream)

مخاطب اثر: کودکان

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه