دلگو

بررسی تخصصی انیمیشن Delgo

دلگو

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

13 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن دلگو ژانر ماجراجویی و اکشن دارد که در سال ۲۰۰۸ ساخته‌ شده است. داستان انیمیشن دلگو، در سرزمینی عجیب و ناشناخته شکل می‌گیرد که توسط دودسته از موجودات زمینی و بالدار با نام‌های لاکنی و نوران به دو قسمت تقسیم ‌شده است. نوجوانی دلیر؛ اما ساده‌لوح از لاکنی‌ها به نام دلگو که عاشق دختر بالداری به نام کایلا شده است، تصمیم می‌گیرد با همراهی و سازمان‌دهی گروه خود، از جنگ و کشمکش میان لاکنی‌ها و نوران‌ها جلوگیری کند. شجاعت دلگو برای نجات شهر و برقراری صلح به‌جای جنگ ازجمله مهم‌ترین پیام‌های این انیمیشن است.

سال 2008 81 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

دو قبیله‌ی نوران و لاکنی‌ها در کنار هم زندگی می‌کنند. پادشاه نوران خواهرش، سدسا را، به‌جای خودش به‌طور موقت حاکم می‌کند. سدسا که خوی جنگاوری دارد، تصمیم می‌گیرد با لاکنی‌ها بجنگد. برادرش او را به‌خاطر این تصمیم عزل می‌کند. به همین دلیل او به فکر انتقام می‌افتد و با ترفندی دو قبیله را به جنگ باهم تشویق می‌کند. صحنه‌هایی از جنگ تن‌به‌تن و کشته‌شدن لاکنی‌ها و نورانی‌ها با شمشیر نمایش داده می‌شود. دلگو برای نجات فرزند پادشاه نوران به جنگ با سدسا می‌رود و با او برخورد فیزیکی می‌کند و درنهایت سدسا توسط زمین بلعیده می‌شود و می‌میرد. دراین‌بین دلگو با شمشیر و وسایلی که در کنارش بود با او می‌جنگد و درنهایت موفق می‌شود. دلگو برای نجات «کایلا»، دختر پادشاه، با صحنه‌های خشونت‌آمیز زیادی روبه‌رو می‌شود. پرواز در آسمان و جنگیدن با کاراکترهای عجیب و کشته‌شدنشان ازجمله صحنه‌های خشونت‌آمیز این انیمیشن هستند. البته در صحنه‌هایی خشونت همراه با طنز هم دیده می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال در صحنه‌ای دلگو با دوستش درجایی زندانی می‌شوند و سعی می‌کنند تا آزاد شوند، دیالوگ‌هایی که دراین‌بین رخ می‌دهد، حس طنز و کمدی را در مخاطب ایجاد می‌کند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

دلگو برای نجات دختر پادشاه مجبور می‌شود با افراد زیادی بجنگد. خشونت‌های آمیخته با ترس دراین‌بین رقم می‌خورد. مانند جنگیدن دلگو با سدسا، خواهر پادشاه، یا با سربازان سدسا که درنهایت منجر به پیروزی دلگو می‌شود. سدسا، خواهر پادشاه، به‌خاطر برکناری‌اش از منصب حاکمیت تصمیم به قتل پادشاه و همسرش می‌گیرد. صحنه‌ی کشته‌شدن همسر پادشاه ممکن است باعث حس ترس در مخاطب شود.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

لباس تنگ همراه با برجستگی‌های بدن در پوشش سدسا (خواهر پادشاه) و کایلا (دختر پادشاه) دیده می‌شود که ازجمله ناهنجاری‌های این انیمیشن است. توهین‌ها و مسخره‌کردن لاکنی‌ها و نورانی‌ها هم دراین‌بین مشاهده می‌شود که برخی همراه با طنز و کمدی است. رابطه‌ی کایلا و دلگو هم قابل‌تأمل است و صحنه‌هایی که نشان‌دهنده‌ی علاقه‌ی این دو با یکدیگر است، در طول انیمیشن نشان داده می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال تلاش دلگو برای پیداکردن جواهر کایلا یا نجات‌دادن جان دلگو توسط کایلا ازجمله‌ی این ناهنجاری‌ها محسوب می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

: پادشاه نوران همیشه در فکر صلح و آرامش بود؛ اما خواهرش، سدسا، خوی جنگجویی داشت و تصمیم گرفت که با لاکنی‌ها بجنگد. به همین دلیل پادشاه او را عزل می‌کند. سدسا به فکر انتقام می‌افتد؛ اما دلگو از قبیله لاکنی‌ها سعی می‌کند با شجاعت تمام، صلح را بین این دو قبیله برقرار کند. او توانست جان بسیاری از انسان‌های بی‌گناه را نجات دهد و به‌جای کینه‌توزی و انتقام سعی کرد راه بخشش را درپی بگیرد و جان سدسا را نجات دهد. خواهر پادشاه که به فکر انتقام بود، توسط دلگو کشته می‌شود و به‌این ترتیب صلح بین قبایل برقرار می‌شود. کینه‌توزی و انتقام‌گرفتن از اطرافیان چیزی جز نابودی خودِ انسان به همراه نخواهد داشت.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

دلگو الگوی خوبی از شجاعت و وفاداری است. او با شهامتی که داشت، سعی کرد بین دو قبیله صلح برقرار کند تا مانع کشته‌شدن انسان‌های مظلوم و بی‌گناه شود. او توانست جان مردمش را نجات دهد. او نماد یک انسان بخشنده است. هنگامی‌که در تقابل بین انتقام و بخشش قرار گرفت، راه بخشش را انتخاب کرد و درنهایت پیروز شد. پادشاه نوران هم نماد حاکم خوبی است که سعی کرد با مذاکره مشکل را حل کند و مانع کشته‌شدن انسان‌های مظلوم شد.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) خلاصه و سیر داستان را از فرزندتان بپرسید. با این کار قوه‌ی تخیل و بیانش را تقویت می‌کنید.

2) از فرزندتان بخواهید پیام مهم انیمیشن را بیان کند. با این کار متوجه می‌شوید که آیا پیام اصلی و مهم داستان را خوب درک کرده است یا خیر.

3) از او بپرسید اگر جای شخصیت‌های داستان بود، دوست داشت در کدام جبهه باشد. با این سؤال متوجه جهت فکری فرزندتان می‌شوید و بهتر می‌توانید شخصیت و ذهنش را بشناسید.

4) نظرش را درباره‌ی تصمیم سدسا مبنی بر کشتن پادشاه و همسرش بپرسید. سدسا بهتر بود چه‌کاری انجام دهد؟

5) اگر جای کارگردان بود، چه پایان‌بندی برای آن متصور می‌شد؟ با این کار قوه‌ی تخیل و خلاقیت فرزندتان را تقویت می‌کنید.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی تصمیم سدسا مبنی بر قتل پادشاه و کینه‌توزی‌اش صحبت کنید.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن در تقابل خیر و شر است. کسانی که خواهان بدی برای یکدیگر هستند و به دنبال منافع خویش می‌گردند، همیشه عاقبت شومی در انتظارشان است. خشونت و نفرت و انتقام در تم داستان طنین افکنده و صحنه‌های خشونت‌آمیزی همراه با جنگ و خونریزی رقم خورده است. اگر فرزندتان سن کمی دارد یا روحیه لطیفی دارد، توصیه می‌شود این صحنه‌ها را نبیند یا هنگام مشاهده‌ی این صحنه‌ها او را در آغوش بگیرید و با او همدلی کنید. به آن‌ها راه‌حلی برای غلبه بر ترسشان بدهید. پایان داستان بسیار آموزنده است؛ زیرا نشان‌دهنده غلبه‌ی خیر بر شر است. کسانی که به فکر انتقام هستند و اعمال ناپسندی دارند، (مانند سدسا) عاقبت خوبی نخواهند داشت و تنها خوبی‌ها و صلح و آرامش است که باقی می‌ماند. می‌توانید درباره‌ی کینه و نفرت سدسا و علت نادرست‌بودن تصمیم او مبنی بر کشتن پادشاه و همسرش به فرزندتان توضیح دهید. از فرزندتان بپرسید که راه‌حل بهتر در موقعیت سدسا چه رفتاری است. گفت‌وگو درباره‌ی این موضوعات به‌ویژه برای سنین نوجوانان می‌تواند مؤثر باشد.

تصمیم خواهر پادشاه مبنی بر به‌قتل‌رساندن پادشاه و همسرش ممکن است ذهن فرزندتان را مخدوش کند. هنگام دیدن این صحنه با او در این زمینه صحبت کنید؛ زیرا ممکن است تصورات نامعقولی از تماشای این صحنه داشته باشد و اعتماد خود را نسبت به نزدیکانش از دست بدهد. سعی کنید با درنظرگرفتن این صحنه‌ها به سراغ انتخاب محتوا بروید. در صحنه‌ای دلگو در تقابل بین بخشش و انتقام قرار می‌گیرد، او با راهنمایی‌های استادش راه بخشش را درپیش می‌گیرد و جان سدسا را نجات می‌دهد، اگرچه سدسا بعد از نجات‌یافتن، دوباره به او ضربه می‌زند؛ ولی درنهایت در زمین فرو می‌رود و می‌میرد. درباره‌ی این صحنه و عاقبتی که برای سدسا پیش می‌آید، با فرزندتان صحبت کنید.

خلاصه: درباره‌ی تقابل خیر و شر و عواقبی که در پی دارد، با فرزندتان صحبت کنید.

داستان انیمیشن

در سرزمین «جیمورا»، «لاکنی‌ها» در صلح و آرامش زندگی می‌کردند. کمی دورتر سرزمینی به نام «نوران» وجود داشت که به‌خاطر قحطی همه‌چیزشان را از دست‌داده بودند. به همین دلیل تصمیم گرفتند با لاکنی‌ها زندگی کنند. پادشاه نوران به دلیل اینکه فرزند بزرگی نداشت، تصمیم گرفت خواهرش، «سدسا» را حاکم موقت شهر کند. بعد از گذشت سال‌ها سدسا که صاحب زمین‌های زیادی برای نورانی‌ها شده بود، تصمیم گرفت با لاکنی‌ها برای تصاحب زمین‌های بیش‌تر بجنگد. پادشاه نوران که با جنگ مخالف بود، او را از منصبش عزل می‌کند. سدسا که بسیار خشمگین شده بود، شبانه همسر پادشاه را می‌کشد. وقتی حاکم متوجه این موضوع می‌شود، بال‌های سدسا را از او می‌گیرد و به‌جای دوردستی تبعیدش می‌کند. او بعد از پانزده‌سال دست به انتقام می‌زند و برادرزاده‌اش، «کایلا» را، دستگیر می‌کند. دلگو از قبیله‌ی لاکنی‌ها که متوجه ماجرا می‌شود، به جنگ با سدسا می‌رود و کایلا را آزاد می‌کند و سدسا را نجات می‌دهد. به این صورت صلح بین دو قبیله برقرار می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: marc F. Adler Jason Maurer, / مارسی اف ادلر، جیسون مارر

نویسنده: Patrick J. Cowan, Carl DreamJennifer, Jones-Mitchell/ پاتریک جی کوان، کارل دریم  جنیفر، جونز میچل

نام تهیه‌کننده: marc F. Adler / مرسی اف ادلر

نام بازیگران: Freddie Prinze Jr Chris Kattan,، Jennifer Love Hewitt, Anne Bancroft, valKilmer Malcolm McDowell, Michael Clarke Duncan, / آنا بانکرافت، جنیفر لاو هیوویت، کریس کاتان، فرید پرینز، مالکلم ام‌سی دوئل، میکاییل کلارک دانکن، وال کیلمر

نام شخصیت‌ها:

دلگو: پسر شجاع و دلیری از قبیله‌ی لاکنی‌هاست که برای نجات مردم شهرش تلاش کرد و توانست جان انسان‌های زیادی را نجات دهد،

کایلا: دختر پادشاه نوران که بسیار مهربان و دلسوز است و با کمک دلگو توانست از دست عمه‌ی خبیثش نجات پیدا کند،

سدسا: او خواهر پادشاه نوران است که بسیار خبیث و بدطینت است و برای رسیدن به قدرت تمام تلاش خود را کرد و انسان‌های زیادی را به کشتن داد. او فقط به فکر منافع خویش است؛ اما درنهایت در زمین فرو رفت و مرد.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: Electric Eye Entertainment Corporation, Fathom Studios / الکتریک ای اینترتیت‌منت کورپوریشن، فاتوم استودیو

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه