• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

داستان خارق‌العاده مارونا

داستان خارق‌العاده مارونا

بررسی تخصصی انیمیشن Marora's Fantastic tale

author-img

توسط : مبینا محمدی پناه ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشی در سبک سوررئال که با طراحی متفاوتش به‌خوبی یک بستر خیال‌انگیز برای مخاطب ایجاد کرده است و زندگی یک سگ را از زاویه‌دید خودش بیان می‌کند.

سال 2019 92 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

جزئیات
ترس

انیمیشن صحنه‌ی ترسناک خاصی ندارد. اما جداکردن مانورا از مادرش توسط شخصی که روی دستش تتو دارد و در فضای سوررئال داستان تتو‌ها متحرک می‌شوند و آهنگ هیجان‌انگیز آن بخش از انیمیشن می‌تواند احساس دلسوزی و دلهره را برای مخاطب ایجاد کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

کشیدن سیگار توسط شخص غریبه‌ای که به مانوئل پیشنهاد کار می‌دهد و صحنه‌های ابتدایی فیلم که حضور مانوئل را در جشن نشان می‌دهد و فرهنگ جوامع اروپایی یعنی نوشیدن مشروب، رقصیدن با جنس مخالف در مهمانی می‌تواند ازجمله ناهنجاری‌های انیمیشن باشد. اما به‌دلیل پررنگ‌بودن نقش شخصیت اصلی داستان یعنی مارونا این اتفاقات مرکز توجه نیست.

جزئیات
پیام مثبت

مارونا وقتی به زندگی انسان‌ها فکر می‌کند به این نتیجه می‌رسد که انسان‌ها همیشه به‌دنبال چیزی هستند که ندارند و به این خاطر رؤیا برایشان شکل می‌گیرد، درحالی‌که سگ‌ها این‌طور نیستند و اگر شکمشان را بمالید آن‌ها خوشحال می‌شوند و چیز بیشتری نمی‌خواهند. او می‌خواهد به این نکنه اشاره کند که باید با چیزهای دردسترسمان شاد باشیم و رؤیاپردازیِ بیش‌ازحد می‌تواند باعث غم ما شوند. انیمیشن با نمایش‌دادن همسر ایست‌وان که از حضور سگ در خانه ناراحت است اما برای چشم‌وهم‌چشمی او را تحمل می‌کند، قصد دارد به مخاطب نشان دهد که فخرفروشی به دیگران امری ناپسند است و می‌تواند آرامش انسان را سلب کند. با گفتن جمله‌ی «هرروز صورت صاحبت رو لیس بزن، انگار روز آخره» به این اشاره دارد که هرروز جوری زندگی کن و از زندگی لذّت ببر و عشق بورز که گویی روز آخر زندگی توست.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

جمله‌ی «یک روز با فردی که توانسته نیاگارا را بندبازی کند نوشیدنی می‌خورد.» جسارت و هدف‌گذاری و تلاش برای رسیدن به موفقیت را می‌آموزد. مارونا، نُه، سارا و آنا نماد وفاداری و عشق است و به ما می‌آموزند که اطرافیان خود را صرف‌نظر از اشتباهاتشان دوست بداریم و برای حال خوب آن‌ها تلاش کنیم. مانوئل، ایست‌وان و سولانژ به ما یادآوری می‌کنند که حیوانات را دوست داشته باشیم و آن‌ها را درک کنیم.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

 لازم است بدانید احساس غم و دلسوزی بعد از تماشای این انیمیشن به سراغ مخاطب اثر می‌آید. زیرا مارونا با فداکاری خود برای نجات جان صاحبش تصادف می‌کند و تبدیل به قهرمان داستان می‌شود.

دنیای این انیمیشن که سرشار از رنگ و خط و رویاپردازی است بیننده را با خود همراه می‌کند و او را هم وارد دنیای خیال می‌کند. پیام‌های مثبتی که در هر بخش از داستان رخ می‌دهد آن را از یک انیمیشن ساده خارج می‌کند و باعث می‌شود دیدن آن را به شما پیشنهاد کنیم.

فارغ از پایان غم‌انگیز، دنیای حیوانات را به نمایندگی از سگِ داستان، به‌زیبایی درک می‌کنیم و باعث ایجاد دیدگاهی متفاوت نسبت به حیوانات می‌شود.

خلاصه: اگر دیدن پایانی غم‌انگیز را از یک انیمیشن انتظار ندارید، باید بدانید که «داستان خارق‌العاده‌ی مارونا» پایانی از این جنس دارد. برای درک احساسات حیواناتی ازجمله سگ‌ها که در جوامع مختلف درکنار انسان‌ها زندگی می‌کنند، توصیه می‌کنیم این انیمیشن سوررئال را تماشا کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

جنس این انیمیشن سوررئال، خیال‌انگیر و متفاوت است. در ابتدا، به‌خاطر تصاویر متفاوت نسبت به انیمیشن‌های دیگر، ممکن است فرزندتان استقبال نکند. شما می‌توانید با کمک به او برای درک بهتر داستان، او را به دیدن ادامه‌ی آن علاقه‌مند کنید.

چهره‌های غیرواقعی و دنیای غیرواقعی داستان موجب غرق‌شدن فرزند شما در انیمیشن خواهد شد. او به‌خوبی احساسات مارونا را درک خواهد کرد. پس در جاهایی از داستان می‌توانید با همدلی‌کردن با مارونا همراه با فرزند خود از احساس او نسبت به شخصیت اصلی داستان مطّلع شوید.

ممکن است فرزند شما با نمایش فانتزی حیوانات، به داشتن حیوان خانگی علاقه‌مند شود. می‌توانید از مسئولیت سنگین نگهداری از حیوانات و برخی رفتار‌ها و شرایط واقعی نگهداری حیوان صحبت کنید.

در جایی که سولانژ مارونا را به خانه می‌آورد و درنهایت برای نگهداری از مارونا موافقت می‌شود، ممکن است کنجکاوی فرزند شما تحریک شود تا در آینده او نیز دست به چنین کاری بزند. می‌توانید برای او توضیح دهید که دنیای واقعی به این آسانی و زیبایی نیست و این کار می‌تواند عواقب ناخوشایند به دنبال داشته باشد.

خلاصه: با او درباره‌ی دنیایی که مارونا تجربه می‌کند صحبت کنید. از فداکاری مارونا به فداکاری و عشق‌ورزیدن به اطرافیان پل بزنید و به او یادآوری کنید که تلاش برای خوشحالی اطرافیان بسیار لذّت‌بخش و ارزشمند است.

داستان انیمیشن

«ماجرایی خارق‌العاده‌ی مارونا» روایت زندگی یک سگ از زبان خودش است. او در سیر داستان تمامی احساسات و عواطف خود را نسبت به مسائل بُروز می‌دهد. ما می‌آموزیم که زبان حیوانات را بلد نیستیم وإلا آن‌ها هم درحال بُروز خود هستند.

سگی که شخصیت اصلی داستان و به‌نوعی قهرمان آن است در مواجهه با هر صاحب جدید، نام جدیدی کسب می‌کند، تجربه‌های متفاوتی را احساس می‌کند و درلحظه‌ تنها عشق است که از جانب او به جهان ساطع می‌شود.

مانوئل، ایست‌وان و سولانژ به‌ترتیب صاحبان او در طول زندگی‌اش هستند. هریک از آن‌ها باوجود علاقه به سگ‌ها، در برهه‌ای از زندگی توجهشان نسبت به او کم می‌شود و این حس در وجود سگ نیز درک می‌شود. بااین‌حال جبر زندگی شامل حال سگ هم می‌شود و درکنار احساس عشق و شادی، غم و جدایی و مرگ برایش رخ می‌دهد.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: آنکا دامیان

نویسنده: آنگل دامیان و آنکا دامیان

بازیگران: لیزی بروشر، برونو سالومون، تیری هنسیس، ناتالی بوتفو، شیرل می-ایوارت، میرا اشمیت، جورجز کلیس و اتین ژیلو-کرورن

شخصیت‌ها:

مارونا: شخصیت اصلی و قهرمان داستان که یک سگ است. او بعد از سانحه‌ی تصادف شروع به مرور زندگی خود از قبل از تولّدش می‌کند و با روایت آن، ببیننده را مخاطب حرف‌هایش که هیچ‌وقت شنیده نشده قرار می‌دهد.

مانوئل:  مرد آکروبات‌بازی که صاحب اول ماروناست و بخشی از داستان به شرح زندگی او می‌پردازد.

ایست‌وان: صاحب دوم مارونا که با رفتارهای همسرش و بیماری مادرش چالش‌هایی در زندگی دارد، اما آنقدر مهربان است که مانوئل او را خیلی دوست دارد.

سولانژ: صاحب سوم مارونا، کودکی همراه با کنجکاوی‌ها و شیطنت‌های شیرین کودکانه‌اش که مارونا درکنار او بزرگ می‌شود و در اثر حادثه‌ای برای نجات جان سولانژ جان خود را از دست می‌دهد.

 

کشور سازنده: فرانسه، رومانی، بلژیک

کمپانی سازنده: cpf, aparte, sacrebleu production, minds meet

مخاطب اثر: کودک، نوجوان، بزرگسال

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد