• امروز : ۵ مرداد ۱۴۰۰

بچه رئیس ۲: کسب و کار خانوادگی

بچه رئیس ۲: کسب و کار خانوادگی

بررسی تخصصی انیمیشن The Boss Baby: Family Business

author-img

توسط : نفیسه عبداللهی ارزیاب کدومو

2 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

7 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

«بچه رئیس 2» قسمت دوم از مجموعه انیمیشن‌های «بچه رئیس» است که در سال 2021 و توسط کمپانی دریم ورکس تولید و منتشر شده است. در این قسمت، «تیم» و «تد» که دو برادر ماجراجو و بانمک هستند دوران کودکی را پشت سر گذاشته‌اند و حالا هرکدام درگیر زندگی خود هستند و به‌خاطر مشغله‌های بسیار، از هم فاصله گرفته‌اند. نوزادی به نام «تینا» توسط شرکت بچه‌ها مأموریت دارد تا دوباره دو برادر را به هم نزدیک کند. این انیمیشن از نظر کدومو برای تماشای خانوادگی مناسب است.

سال 2021 107 دقیقه جزئیات کامل اثر

دیدگاه والدین

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

این انیمیشن از نظر کدومو برای تماشای خانوادگی مناسب است.
جزئیات
خشونت

درگیری‌های تیم و تد با نوزادان نینجا از صحنه‌های خشونت‌آمیز انیمیشن است. نوزادانی که مهارت نینجا دارند و دستیاران آمسترانگ هستند و از او و تشکیلاتش محافظت می‌کنند. آن‌ها تیم و تد را تعقیب می‌کنند و به سویشان شمشیر پرتاپ می‌کنند. درگیری بین تیم و تد، مانند پرت‌کردن و کشیدن لباس همدیگر برای به‌دست‌آوردن معجون هم به‌صورت فانتزی نمایش داده می‌شود.

جزئیات
ترس

صحنه‌های تعقیب‌وگریز تیم و تد از نوزادان نینجا و درگیری با آمسترانگ به‌صورت فانتزی و گذرا نمایش داده می‌شود و ممکن است کودکان را کمی دچار ترس و اضطراب کند.

جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

در صحنه‌های کوتاهی از انیمیشن و به‌صورت گذرا نوشیدن مشروبات الکلی توسط آمسترانگ نمایش داده می‌شود.

جزئیات
پیام مثبت

توجه به خانواده و رابطه‌ی صمیمانه و گرم بین اعضای آن از پیام‌های مهم انیمیشن است. تیم و تد دو برادری هستند که در کودکی عهد بسته‌اند همیشه درکنارِهم باشند و همدیگر را تنها نگذارند اما زمانی‌که بزرگ می‌شوند، هرکدام مشغله‌‌‌های زیادی پیدا می‌کنند و ازهم فاصله می‌گیرند. مأموریت آن‌ها در مدرسه باعث می‌شود تا دوباره درکنارِهم باشند و از همکاری و باهم‌بودن لذّت ببرند و تصمیم بگیرند که دیگر هیچ‌وقت همدیگر را ترک نکنند. دیگر پیام مثبت انیمیشن رابطه‌ی خوب تیم با دخترش، تاپیتا است. باوجوداینکه آمسترانگ از رابطه‌ی سردی که با والدینش دارد، ناراحت است و تصمیم دارد از تمام پدر و مادر‌ها انتقام بگیرد، تیم و همسرش و به‌طورکلّی خانواده‌ی تمپلتون همیشه درکنارِهم هستند و با رابطه‌ی خوب و صمیمانه‌ای که باهم دارند، در حل مشکلات به همدیگر کمک می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

تیم پدر مهربانی است که دوست دارد رابطه خوبی با فرزندش، تاپیتا، داشته باشد و با هم کار‌های هیجان‌انگیزی انجام بدهند اما تاپیتا به خاطر سخت‌گیری‌های مدرسه همیشه مشغول درس خواندن است و وقت تفریح با پدرش را ندارد. همین اتفاق باعث می‌شود که تیم احساس کند تاپیتا علاقه زیادی به او ندارد. بعد از ورود تیم به مدرسه و همکلاسی شدن با دخترش، او با تاپیتا سرود خواندن را تمرین می‌کند و تلاش می‌کند تا تاپیتا اعتماد به نفس لازم را برای اجرای جشن مدرسه به دست بیاورد.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

زمانی که تیم به مدرسه می‌رود و همکلاسی تاپیتا می‌شود، در مدرسه آموزش‌هایی درباره‌ی فیزیک، جدول مندلیوف و عناصر آن داده می‌شود.

آنچه لازم است والدین بدانند

انیمیشن «بچه رئیس 2» انیمیشنی آموزنده برای کودکان و حتی بزرگسالان است. این انیمیشن به‌خوبی توانسته است اهمیت خانواده و رابطه‌ی خوب بین اعضای آن را به نمایش بگذارد. ازجمله رابطه‌ی صمیمی و برادرانه بین تیم و تد، رابطه‌ی خوب بین تیم و تاپیتا به‌عنوان رابطه‌ای پدر و فرزندی.

خوب است که در حین تماشای انیمیشن و بعد از آن با فرزندتان درباره‌ی شخصیت‌های انیمیشن و احساساتی که به هم دارند صحبت کنید و گفت‌وگو را به سمت صحبت درباره‌ی رابطه‌ی خودتان و فرزندتان سوق دهید و نظرشان را دراین‌باره بپرسید.

در بخش‌هایی از انیمیشن، آمسترانگ کودکان را به ترک از خانه و زندگی بدون والدین تشویق می‌کند و حتی برنامه‌ای برای کنترل‌کردن والدین طراحی می‌کند. لازم است که شما درباره‌ی آمسترانگ و نیتی که داشت با فرزندتان صحبت کنید و از او بپرسید که نظرش درباره‌ی تصمیم آمسترانگ برای کنترل‌کردن والدین و زندگی بدون آن‌ها چیست و چه عواقبی دارد؟

خلاصه: انیمیشنی آموزنده درباره‌ی اهمیت خانواده که لازم است دراین‌باره با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

«تیم» چه ویژگی‌های مثبتی داشت؟ به نظرت «تیم» پدر خوبی برای «تاپیتا» بود؟ چرا «تینا» «تیم» و «تد» را برای مأموریتش انتخاب کرد؟ مأموریت «تیم» و «تد» در مدرسه چه بود؟ چه اتفاقی در مدرسه می‌افتاد؟ چرا «آمسترانگ» از خانه فرار کرده بود؟ نظرت درباره‌ی زندگی بدون والدین چیه؟ به نظرت پدر و مادر‌ها باید چه ویژگی‌هایی داشته باشند؟ رابطه‌ی «تیم» و «تد» چجور است؟ تو هم مثل «تیم» برادر یا خواهرت را دوست داری؟ به برادر یا خواهرت در حل مشکلاتش کمک می‌کنی؟

خلاصه: به نظرت رابطه‌ی فرزندان با والدینشان باید چطور باشد؟

داستان انیمیشن

برادران تمپلتون که ماجراجویی‌های بسیاری در کودکی داشته‌اند حالا بزرگ شده‌اند و سال‌ها از هم دور افتاده‌اند. تیم، فرزند بزرگ خانواده، تشکیل خانواده داده است و صاحب دو فرزند به نام‌های تاپیتا و تینا شده است. تد هم صاحب شرکت بزرگی شده است و به‌خاطر مشغله‌های بسیارش فرصت نمی‌کند به دیدن برادرش برود.

این دوری و فاصله‌ی بین دو برادر مسئله‌ای است که ذهن تینا، فرزند کوچک‌تر تیم را مشغول کرده است و برای حل آن به این فکر می‌افتد تا از شرکت بچه‌ها کمک بگیرد و آن‌دو را به یک مأموریت سری بفرستد.

تاپیتا به‌خاطر سخت‌گیری‌های مدرسه‌اش همیشه درحال درس‌خواندن و تحقیق است و هیچ وقتی برای انجام بازی و کار‌های هیجان‌انگیز ندارد و به‌همین‌خاطر تیم از این اتفاق ناراحت است و فکر می‌کند رابطه‌ی خوبی با تاپیتا ندارد. تینا بعد از دعوت‌کردن تد به خانه‌شان از پدر و عمویش می‌خواهد تا به مدرسه تاپیتا بروند و کار‌هایی که آرمسترانگ، رئیس مدرسه، انجام می‌دهد را زیر نظر بگیرند.

تیم و تد هم برای ورود به مدرسه مجبور می‌شوند معجونی بخورند و به ظاهر و شکل کودکی خود بگردند. بعد از ورود آن‌ها به مدرسه، تیم همکلاسی تاپیتا می‌شود و او را در تمرین نمایش جشن مدرسه کمک می‌کند. تد هم به‌خاطر هوش بالایی که دارد موفق می‌شود به دفتر آرمسترانگ راه پیدا کند و متوجه شود که او قصد دارد در جشن فردا والدین را به‌وسیله‌ی برنامه‌ای هیپنوتیزم کند و کنترل آن‌ها را به دست بگیرد.

فردای آن روز تیم و تد کار گروهی را شروع می‌کند و با مدیریت تینا به مقابله با آرمسترانگ و برهم‌زدن برنامه‌ی او می‌پردازند اما آرمسترانگ متوجه حضور آن‌ها می‌شود و تیم و تد را زندانی می‌کند. تینا هم که نوزاد است و توانایی مقابله با آرمسترانگ را ندارد از خواهرش، تاپیتا، کمک می‌گیرد و بعد از آزادی پدر و عمویش، آمسترانگ را شکست می‌دهد و دوباره خانواده را دور هم جمع می‌کند.

ادامه متن

جزئیات انیمیشن

کارگردان: Tom McGrath

نویسنده: Tom McGrath - Michael McCullers

تهیه‌کننده: Jeff Hermann

بازیگران: Alec Baldwin - James Marsden - Amy Sedaris - Ariana Greenblatt

شخصیت‌ها:

تیم: باوجوداینکه پدر دو فرزند به نام‌های تاپیتا و تینا است اما همچنان کودک درون فعالی دارد و به تینا در مأموریت مدرسه کمک می‌کند.

تد: بچه رئیس که حالا بزرگ شده است و صاحب شرکتی بزرگ و ثروت بسیاری است و به‌خاطر مشغله‌ی زیاد، از خانواده‌اش دور شده است.

تینا: نوزادی که از طرف شرکت بچه‌ها مأموریت دارد تا رابطه‌ی تیم و تد را مانند گذشته صمیمی کند.

آمسترانگ: مردی که صاحب مدرسه پیشرفته‌ای است و تصمیم دارد تا کودکان را به زندگی بدون والدین تشویق کند.

کشور سازنده: آمریکا

کمپانی سازنده: DreamWorks Animation

مخاطب اثر: کودک

نشان سلامت: اگر محصولی +2 سال باشد و خشونت، ترس و ناهنجاری اجتماعی در آن وجود نداشته باشد و به مفهوم خانواده، تعامل سالم و سازنده در درون آن و پیشرفت همراه با خانواده اشاره شده باشد و در نمایی کلّی ارزش خانواده را مطرح کند.

ادامه متن

نظرات کاربران

افزودن دیدگاه

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد