بنیامین

بررسی تخصصی انیمیشن

بنیامین

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

بنیامین نام پسر شجاعی است که برای آزادی مادرش از زندان­های فرعون، به سفری پرخطر می‌رود تا مادرش را نجات دهد و پدرش را که زندانی فرعون است، ملاقات کند. در این جریان پدرش فوت می‌کند و بنیامین متوجه می­شود عمویش، جاسوس فرعون بوده است. به علت جدایی بنیامین از والدینش و خشونت خاصی که سربازان فرعون در مقابل برده‌ها اِعمال می‌کنند، تماشای این انیمیشن برای کودکان کم‌سن‌تر توصیه نشده است. انیمیشن «بنیامین» ساخت ایران است و توانسته است لقب دومین انیمیشن سینمایی پرفروش‌ تاریخ سینمای ایران را از آنِ خود کند.

سال 2018 82 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

سربازان فرعون افراد زورگویی هستند که مردم را به بردگی و انجام کار‌های سخت مجبور می‌کنند و با زندانیان معترض به حکومت فرعون، درگیر می‌شوند. یکی از برده‌ها به بنیامین می‌گوید فرعون جسد برده‌ها را می‌جوشاند و روغن‌شان را می‌گیرد. داتان، عموی بنیامین، جاسوس فرعون است. او مادر بنیامین را به گروگان می‌گیرد و در بالای آتشی نگه می‌دارد تا بتواند گردن‌آویز را از بنیامین بگیرد.

جزئیات
ترس

فرعون پادشاه ظالمی است که به مردم زور میگوید و اگر مردم از او اطاعت نکنند، آن‌ها را زندانی میکند. مادر و پدر بنیامین که انسان‌های شجاع و دانایی بودند، به کارهای فرعون اعتراض میکنند. ازاین‌رو سربازان فرعون آن‌ها را زندانی می‌کنند. زمانی‌که بنیامین و پدرش به‌خاطر درگیری با سربازان از پرتگاه سقوط می‌کنند و از شاخه‌ای آویزان میشوند، پدر بنیامین برای محافظت از او و حفظ گردن‌آویز، شاخه را رها می‌کند و در دره می افتد. جدایی از والدین و مرگ پدر بنیامین، کودکان را تحت تأثیر قرار می-دهد و باعث ایجاد دلهره و ترس در کودکان میشود.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

بنیامین خطاب به دوست خود می‌گوید: «کله‌پوک»

جزئیات
پیام مثبت

مبارزه با ظلم و دعا برای ظهور منجی، از پیام‌های مثبت انیمیشن است. فرعون، پادشاه ظالمی است که به مردم زور می‌گوید و از آن‌ها به‌عنوان برده استفاده می‌کند. ازاین‌رو مردم مصر که از ظلم‌های او خسته شدند، با هم متحد می‌شوند و علیه حکومت اعتراض می‌کنند. آن‌ها بعد از شکست فرعون، با هم برای ظهور منجی، حضرت موسی (ع)، دعا می‌کنند.

جزئیات
الگوی مثبت

بنیامین و دوستش، آشر، کودکان شجاعی هستند که برای آزادکردن مادر بنیامین و پیداکردن تکه‌های گردن‌آویز جان خود را به‌خطر می‌اندازند. با وجود اینکه بنیامین، آشر را فردی کله‌پوک و ترسو می‌نامد، او بنیامین را تنها نمی‌گذارد و در شکست سربازان فرعون و برملاکردنِ جاسوس‌بودنِ عمویش کمک می‌کند. داتان، عموی بنیامین به‌خاطر اینکه از بردگی و کار زیاد در معبد خسته می‌شود، به‌عنوان جاسوس برای فرعون کار می‌کند، او با زندانی‌کردن مادر بنیامین، او را به پس‌دادن گردن‌آویز مجبور می‌کند.

ادامه متن

چرا فرعون به دنبال گردن‌آویز بود؟

به‌نظرت چرا پدر بنیامین شاخه را رها کرد و در دره افتاد؟

چه شباهت‌‌هایی بین انتظار مردم مصر برای ظهور منجی‌شان (حضرت موسی) و انتظار شیعیان برای ظهور امام زمان (عج) وجود دارد؟

اگر آشر به بنیامین کمک نمی­کرد، چه اتفاقی می­افتاد؟

اگر جای آشر بودی و بنیامین به تو کله‌پوک می­گفت، به او کمک می­کردی؟

به نظرت چرا عموی بنیامین او را مجبور به پس‌دادن گردن‌آویز کرد؟

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه