• امروز : 17 خرداد 1402
logo

نقد و بررسی انیمیشن بل (Belle)

author-img

توسط : فاطمه زهرا باقری ارزیاب کدومو

3 ماه پیش

مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

1294 بازدید

reviews-image

دیدگاه کدومو

kodoumo-logo 16 +
این ستاره‌ها کیفیت فنی محصول بوده و فارغ از معیارهای تربیتی و ارزش‌های اخلاقی به اثر داده شده است. ارزیاب براساس میانگین امتیاز اثر در پلتفرم‌های مختلف و نگاه فنی خود به محصول این امتیاز کیفی را برای محصول لحاظ کرده است.

این انیمه در ژانر موزیکال و مدرسه‌ای در سال ۲۰۲۱ ساخته شده است و دنیای شبیه متاورس را به تصویر می‌کشد. خشونت خانگی و روابط عاشقانه‌ی دبیرستانی در این اثر وجود دارد. انیمه‌ی بل، زندگی حقیقی و زندگی مجازی را به تصویر کشیده است و به زوایای مختلف فضای مجازی، همدلی و همدردی می‌پردازد.

ژانر : تخیلی مدرسه‌ای موزیکال

سال 2021 121 دقیقه جزئیات کامل اثر
3 مناسب خانواده 4 نامناسب خانواده

دیدگاه والدین

kodoumo-logo 10 +
بر اساس 2 رای

دیدگاه فرزندان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است.

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات
جزئیات

آنچه لازم است والدین بدانند

سوزو از طریق یک فضای مجازی پیشرفته از احساسات و غم یک پسر نوجوان آگاه می‌شود و به او احساس پیدا می‌کند و در دنیای واقعی به کمک او می‌شتابد. درباره‌ی فواید و مضرات فضای مجازی با فرزندتان گفتگو کنید. همدلی و دلسوزی سوزو برای کی، پررنگ‌ترین پیام مثبت این انیمه است. درباره‌ی دلسوزی و بی‌اعتنا نبودن به دیگران با نوجوان خود صحبت کنید. می‌توانید در این مورد از اطراف خود مثال‌هایی از کمک به دیگران پیدا کنید و مشغول گفتگو درباره‌ی آنها شوید.

 یکی از محورهای اصلی داستان این انیمه خوانندگی و اثرگذاری خواننده بر قلب‌های مخاطبان است. در این انیمه خوانندگی شخصیت اصلی که یک دختر است به دفعات زیاد نمایش داده می‌شود. در این داستان مشکلات زندگی با آوازخواندن حل می‌شود و درواقع به مخاطب نشان می‌دهد که بروزدادن و به‌کارگیری استعدادها می‌تواند تأثیر شگفتی بر احوالات درونی فرد و آینده‌ی او بگذارد.

 رابطه‌ی سوزو و شینوبو در دبیرستان به شکل یک عشق یک‌طرفه است. سوزو عاشق شینوبو است. شینوبو شخصیتی امن دارد و ففط از سوزو حمایت می‌کند. این فضا ممکن است تصویر اشتباهی از رابطه با جنس مخالف در ذهن دختران نوجوان شکل دهد و او فکر کند که رابطه با جنس مخالف همیشه همین‌قدر بی‌خطر است و همه پسرها مثل شینوبو شخصیت امن و حمایتگری دارند. با نوجوان خود درباره‌ی رابطه با جنس مخالف در واقعیت صحبت کنید.

حال و هوای نوجوانی در این انیمه پررنگ است. می‌توانید درباره‌ی خصوصیات این دوره از زندگی با فرزندتان گفتگو کنید و راه را از بیراهه برای نوجوانتان تفکیک کنید.

تقابل فضای حقیقی و مجازی و آینده‌ی فضای مجازی نیز می‌تواند موضوع جذابی برای صحبت شما با فرزندتان باشد. به خیالپردازی‌ها و پیش‌بینی‌های نوجوانتان در این مورد بدون پیش‌داوری گوش دهید و سعی کنید با او همراه شوید و راهنمایی‌اش کنید..

خلاصه: شما می‌توانید با تماشای این انیمه درباره‌ی عشق دبیرستانی، حال و هوای نوجوانی، بروزدادن استعدادها و ابعاد مختلف فضای مجازی با فرزند خود دوستانه گفتگو کنید.

با فرزندان خود صحبت کنید درباره

به نظرت داستان این انیمه چقدر ممکن است در دنیای واقعی اتفاق بیفتد؟

وقتی سوزو ‌تنهایی به‌دنبال "کی" رفت کارش درست بود؟ در دنیای واقعی نیز انجام چنین کاری برای تو ممکن است؟

اگر به‌جای سازنده‌ی انیمه بودی داستان را چطور پیش می‌بردی؟

چطور می‌شود از فضای مجازی بهترین استفاده را کرد؟ تو چطور از فضای مجازی بهترین استفاده را می‌کنی؟

به نظرت فضای مجازی‌ای که استفاده می‌کنیم چه چیزهایی کم دارد؟

خلاصه: درباره‌ی مهم‌ترین موضوعات انیمه با فرزندان خود صحبت کنید و نظراتشان را درباره‌ی جنبه‌های مثبت و منفی این انیمه بپرسید.

داستان اثر

سوزو یک دختر دبیرستانی است. او در کودکی مادر خود را از دست داده است و مردم به جای قدردانی از فداکاری مادر سوزو او را به خاطر شجاعت بیش از حد سرزنش می‌کنند. سوزو بعد از این واقعه گوشه‌گیر و منزوی شد. او در‌ تنهایی‌اش مانند دیگران فداکاری‌ مادرش را سرزنش می‌کند و غصه می‌خورد.

سوزو با اپلیکیشنی به نام "یو" آشنا می‌شود. یو یک دنیای مجازی است و بر اساس ویژگی‌های بیومتریک هر فرد یک آواتار می‌سازد. سوزو در یو با نام بل ثبت نام می‌کند. او با آواتارش می‌تواند در یو آواز بخواند. بل در یو خواننده‌ای معروف می‌شود. در کنسرت بل، یک آواتار قدرتمند به نام اژدها کنسرت را بهم می‌ریزد. بعد از این ماجرا سوزو و دوستش به دنبال هویت واقعی اژدها در دنیای واقعی می‌گردند. نیروهای امنیتی یو به دنبال اژدها می‌گردند و قصد نابودی آواتار او و افشای هویتش را دارند. بل و اژدها بهم علاقه‌مند می‌شوند و بل تصمیم می‌گیرد از اژدها محافظت کند. سوزو با جستجوی زیاد یک پخش زنده‌ی اینترنتی پیدا می‌کند که در آن یک پسربچه مورد اذیت پدرش قرار می‌گیرد. سوزو متوجه می‌شود که این پسربچه که کی نام دارد هویت واقعی اژدهاست که در برابر خشونت پدرش از برادر کوچکش محافظت می‌کند. سوزو با کی تماس می‌گیرد و می‌گوید که بل است و به او پیشنهاد کمک می‌دهد و آدرسش را می‌پرسد اما کی به سوزو می‌گوید که او دروغ می‌گوید و تماس را قطع می‌کند. سوزو برای جلب اعتماد کی به جای آواتارش، با شکل واقعی خودش در فضای یو ظاهر می‌شود. کی به سوزو اعتماد پیدا می‌کند. سوزو به خانه‌ی کی می‌رود و جلوی پدر خشن او می‌ایستد. کی به سوزو قول می‌دهد که قوی بماند و با شرایط بدش مبارزه کند. بدین ترتیب سوزو دلیل مادرش برای فداکاری را درک می‌کند و دیگر از مادرش عصبانی نیست.

جزئیات اثر

کارگردان: مامورو هوسودا/ Mamoru Hosoda

نویسنده: مامورو هوسودا/ Mamoru Hosoda

نام تهیه کننده: نوزومو تاکاهاشی - یوئیچیرو سائیتو - توشیمی تانیو - جنکی کاوامورا/ nozomu takahashi - yuichiro saito - toshimi tanio - genki kawamura

نام بازیگران: کاهو ناکامورا - ریو ناریتا - شوتا سامتای - تینا تاماشیرو/ Kaho Nakamura - Ryo Narita -Shota Sometai - Tina Tamashiro

نام شخصیت ها:

سوزو نایتو (بل): دختری که به‌خاطر مرگ مادرش منزوی شده است. او در دنیای یو خود را بل نامیده است، دختری زیبا که به خواننده‌ی معروف یو تبدیل می‌شود.

کی (اژدها): پسر نوجوانی که با برادر کوچکش تحت خشونت فیزیکی و روانی پدرشان قرار دارند. او در دنیای یو خود را با نام و ظاهر اژدها معرفی کرده است.

شینوبو هیساتاکه: دوست بچگی سوزو که از بچگی مراقب او بوده است و سوزو روی او کراش دارد. او سوزو را به سمت شجاعت سوق می‌دهد.

کشور سازنده: ژاپن

کمپانی سازنده: studio chizu

نظرات کاربران

بزرگسال

توسط : محیا سپهر

۲۸ اسفند ۱۴۰۱

مناسب سن 10 +

خیلی انیمه زیبایی بود دست سازندش درد نکنه

بزرگسال

توسط : محیا سپهر

۲۸ اسفند ۱۴۰۱

مناسب سن 10 +

خیلی انیمه زیبایی بود دست سازندش درد نکنه

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه در مورد بل

مناسب برای رده سنی :
این اثر چطور بود :

سرویس کدومو به عنوان دستیار چندرسانه‌ای خانواده و سامانه‌ی هدایت مصرف خانواده اعلام می‌کند که کلیه‌ی تصاویر استفاده‌شده در این نرم‌افزار به‌صورت رایگان و بدون مالکیت شخص یا نهادی است و همچنین محتواهای متنی، پادکست‌های صوتی و یا ویدیوهای تولید و ثبت‌شده در بخش‌های مختلف این نرم افزار متعلق به سرویس تولید محتوای کدومو بوده و حق انحصاری پدیدآورنده‌ی اثر برای بهره‌برداری مادی و معنوی برای این مجموعه محفوظ است.

درباره کدومو

شما والدین عزیز تنها نیستید. هم می‌توانید با تیمی از کارشناسان زبده و با تجربه همراه شوید و هم از تجارب دیگر والدین نسبت به محصولات رسانه‌ای استفاده کنید.

با هم می‌توانیم دنیای رسانه‌ای امن برای فرزندانمان بسازیم. فقط کافیست با ما همراه شوید تا در این مسیر دستیار شما باشیم!