• امروز : ۷ اسفند ۱۳۹۹

آلارم

بررسی تخصصی انیمیشن Alarm

آلارم

author-img

توسط : کدومو ارزیاب کدومو

4 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

این محصول، نمایش بخش کوتاهی از زندگی روزمره­‌ی کارمند جوان و خواب‌آلودی است که با مقاومت برای بیدارشدن دربرابر زنگ و هشدار ساعت‌های تنظیم‌شده، تلاش می­کند به هرطریقی از صداها خلاص شود و به ادامه‌ی خواب عمیقش بپردازد. این اثر محصول کشور کره به کارگردانی «چو جانگ وو» در سال ۲۰۰۹ است و بر صفاتی مانند وقت‌شناسی تأکید بسیاری دارد.

سال 2009 8 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

شخصیت اصلی داستان جوان خواب‌آلودی است که برای مقابله با بیدارشدن تلاش می‌کند، او هنگام صبح که هشدارها به‌صدا در‌می‌آیند، از ابزارها و رفتارهای خشونت‌آمیز مختلفی مانند شلیک اسلحه به‌سمت ساعت برای خاموش‌شدن زنگ آن و صدای هشدار استفاده می‌کند. او بعد از بیدارشدن و در صحنه‌ی آخر متوجه می‌شود تمام مقاومت‌هایش دربرابر بیدارشدن و مقابله با هشدارها چیزهایی بوده‌اند که در خواب دیده است، ازاین‌رو با عصبانیت بیشتری به‌سمت ساعت شلیک می‌کند. حتی در صحنه‌ای دیگر با شدت عصبانیت ساعت را به زمین می‌کوبد که موجب شکسته‌شدن آن می‌شود. این شخصیت در بیشتر صحنه‌های داستان، ظاهری خسته و عصبانی دارد که معمولاً با محکم‌کوبیدن درهای اتاق، شدت عصبانیت خود را بروز می‌دهد.

ادامه متن

آنچه لازم است والدین بدانند

لازم است والدین بدانند داستان این محصول مبتنی بر تجربه‌ی روزمره و چالش پرتکرار بیشتر افراد جامعه و حتی دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان می‌باشد. بنابراین احتمال بروز چنینی مسئله‌ای برای فرزند شما نیز وجود دارد و به‌واسطه پیچیده‌نبودن روایت داستان، فرزند شما می‌تواند به خوبی با این اثر ارتباط بگیرد. رفتارهای خشونت‌آمیز شخصیت اصلی داستان در مقابله با بیدارشدن با صدای زنگ ساعت، می‌تواند تأثیر جدی بر فرزندتان بگذارد و احتمال الگوبرداری و تقلید نیز وجود دارد. بنابراین لازم است درباره‌ی راه‌حل‌های جایگزین این رفتارهای خشونت‌آمیز با فرزند خود صحبت کنید و به او در انتخاب راه‌حل‌های مثبت کمک کنید.

به دلیل مشخص‌نشدن پیامد منفی ناشی از چنین رفتارهای خشونت‌آمیزی در سیر داستان، دسترسی آسان برای اِعمال چنین خشونت‌هایی در زندگی روزمره و هیجان‌انگیزبودن برخی از صحنه‌های خشونت‌آمیز که احتمال تقلید را برای فرزند شما راحت‌تر می‌کند، لازم است پیامدهای منفی خشونت‌‌ها برای فرزندتان مشخص شود.

خلاصه: از فرزند خود بخواهید تا پیامدهای منفی رفتار خشونت‌آمیز شخصیت اصلی داستان را به همراه راه‌حل مثبت و جایگزین برای آن رفتارهای منفی، ذکر کند.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

نظر فرزند خود را درباره­ی علت خستگی زیاد و خشم شخصیت اصلی داستان بپرسید.

به‌نظر تو چرا پسر جوان نمی‌توانست صبح زود و به‌موقع بیدار شود؟ پاسخ این سؤال می‌تواند فرزند شما را از اینکه احتمالاً رفتار ناشایستی منجر به این رفتارهای منفی شده است، آگاه کند.

اگر تو به‌جای شخصیت اصلی بودی، چکار می‌کردی؟

به نظرت چه رفتارهای بهتری می‌توانست جایگزین رفتار شخصیت اصلی باشد؟

به نظرت پیامد رفتارهای خشونت‌آمیز پسر جوان چه چیزی می‌تواند باشد؟

خستگی و خشم شخصیت اصلی داستان ناشی از چیست؟

تا به حال شده است شرایط مشابه شخصیت اصلی این داستان را تجربه کنی؟ چه رفتاری از خود نشان دادی؟

خلاصه: اگر در چنین شرایطی قرار بگیری، چه رفتاری از خود نشان می‌دهی و پیشنهادت چیست؟

داستان انیمیشن

این اثر بخش کوتاهی از زندگی روزمره­ی کارمند خواب‌آلودی را روایت می‌کند، کارمندی که موظف است در ساعت مقرر به محل کار خود برسد. تمرکز اصلی داستان بر مراحل تلاش برای بیدارشدن و آماده‌شدن پسر جوان برای رسیدن به‌موقع به محل کار خود می­باشد. به صدادرآمدن مداوم آلارم موبایل و ساعت تنظیم‌شده در هنگام صبح برای بیدارشدن این جوان، خشم و عصبانیت او را به همراه دارد که برای خلاص‌شدن از صدای ساعت از هر ابزار و رفتار خشن و غیرخشنی مانند تیراندازی با اسلحه و حتی پرت‌کردن و شکستن ساعت نیز استفاده می­کند. درنهایت مقاومت او دربرابر هشدارها بی‌فایده است و با خستگی و خواب‌آلودگی که توأم با خشم و عصبانیت است، برای رفتن به محل کارش آماده می‌شود.

جزئیات انیمیشن

کارگردان/ مؤلف: Moo-Hyun jang / جانگ موهان

نویسنده/مترجم: Moo-Hyun jang, Jung-Woo Choo / جانگ موهان، چو جانگ وو

نام تهیه‌کننده:Moo-Hyun jang / جانگ موهان

نام بازیگران: ـ

نام شخصیت‌ها:

پسر جوان: شخصیت اصلی داستان که کارمند است و باید در ساعت مقرر به محل کار خود برسد.

کشور سازنده: کره

کمپانی سازنده:MEESAI

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه