• امروز : ۹ اسفند ۱۳۹۹

آدم‌خانگی

بررسی تخصصی انیمیشن Home Man

آدم‌خانگی

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

1 ماه پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

10 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

خانم مرضیه ابرارپایدار انیمیشن کوتاه «آدم‌خانگی» را در سال ۱۳۹۶، در ایران ساخته است. این انیمیشن موفق به کسب جایزه‌ی ویژه‌ی «آسو آلکسوف» (فیلم‌ساز مشهور اهل مقدونیه) در زمینه‌ی‌ انیمیشن شد. این فیلم ضمن نمایش در بیش از بیست جشنواره‌ی جهانی، موفق به کسب چهار جایزه‌ی بین‌المللی از جشنواره‌های کانتربری انگلیس، لارگو سوئیس، «NEZ» هند و «Golden Kuker» بلغارستان شده است. موضوع این انیمیشن در رابطه با آزار و اذیت انسان‌ها نسبت به حیوانات است و این مفهوم به زیبایی در این انیمیشن ترسیم شده است.

سال 2017 4 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

فروشنده‌ی حیوانات در خواب می‌بیند که جایگاه انسان‌ها و حیوانات عوض ‌شده است. او خود را همراه بقیه انسان‌ها در قفس‌هایی می‌بیند که حیوانات بر آن‌ها حکمرانی می‌کنند. او سعی می‌کند از قفس رها شود و همین امر باعث می‌شود وارد سوراخی شود. راه‌های بیرون‌رفتن زیادی از سوراخ وجود دارد؛ اما همه آن‌ها همراه با خشونت و ترس است؛ زیرا او مشاهده می‌کند حیوانات انسان‌ها را کتک می‌زنند و اذیت می‌کنند. درنهایت خودش هم توسط نهنگی اسیر می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
ترس

: فروشنده‌ی حیوانات در خواب می‌بیند که همراه با بقیه انسان‌ها در قفس است، او با دیدن این صحنه بسیار می‌ترسد. ناگهان گوسفندی وارد می‌شود و همه‌ی انسان‌ها از او می‌ترسند. او سعی می‌کند از سوراخی رها شود؛ اما در سوراخ راه‌های زیادی وجود دارد که تمام آن‌ها منتهی به ترس و خشونت حیوانات بر انسان‌ها می‌شود. او با دیدن صحنه‌های اذیت‌کردن و آزاررساندن به انسان‌ها بسیار می‌ترسد تا اینکه درنهایت توسط نهنگی اسیر می‌شود. وقتی از خواب بیدار می‌شود،‌ متوجه می‌شود در یکی از قفس‌ها باز است. ناگهان سایه مهیبی پشت سرش قرار می‌گیرد. همه‌ی این صحنه‌ها در فضایی ترسناک و خاکستری به نمایش درمی‌آید.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

ماندن در قفسِ حیوانات، مانع آزادی آن‌هاشدن و آسیب‌رساندن به آن‌ها باعث می‌شود حیوانات از حق طبیعی خود محروم باشند. همان‌طور که در انیمیشن به تصویر کشیده شده است، اگر همین اتفاق برای انسان‌ها بیفتد، چه میزان دردآور و ناراحت‌کننده است و باعث می‌شود انسان‌ها لحظه‌ای آرامش نداشته باشند. در انتهای داستان هم، سایه یکی از حیواناتِ مغازه‌ی مردِ فروشنده، پشت سرش قرار می‌گیرد و این نشان‌دهنده‌ی آن است که حیوانی قصد انتقام از مرد را دارد. این انیمیشن هشداری به انسان‌هایی است که در حق حیوانات ظلم می‌کنند و آن‌ها را از حق طبیعی‌شان محروم می‌کنند.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

مرد مغازه‌دار می‌تواند الگوی خوبی برای کسانی باشد که به حیوانات آسیب می‌رسانند. مخاطب با الگوقراردادن او می‌تواند به اهمیت حفاظت از محیط زیست و ارج‌نهادن به این امر، دست پیدا کند.

آنچه لازم است والدین بدانند

این انیمیشن درباره‌ی آسیب‌رساندن به حیوانات و عواقب شوم آن است. البته این محصول حاوی صحنه‌های ترسناکی است که ممکن است در روحیه و ذهن فرزندتان تأثیر بگذارد. حتماً قبل از فرزندتان، یک‌بار انیمیشن را ببینید تا اگر مناسب فرزندتان بود، برای او به نمایش بگذارید. در کنار این صحنه‌های ترسناک، مفهوم قابل‌تأملی هم در انیمیشن نهفته شده است؛ حتماً با فرزندتان دراین‌باره و درباره‌ی آسیب‌رساندن به حیوانات و عواقب آن گفت‌وگو کنید. با فرزندتان به پارک بروید و به حیوانات غذا دهید. ترجیحاً این کار را به او بسپارید تا هم احساس مسئولیت کند و هم متوجه اهمیت این کار شود. می‌توانید او را به باغ‌وحش ببرید و با او درباره‌ی حیوانات صحبت کنید یا مستندی دراین‌باره به او نشان دهید. سعی کنید کارهایی را که موردعلاقه فرزندتان است، با تم حیوانات در اختیارش بگذارید تا ارزش حیوانات را بیشتر متوجه شود. همچنین درباره‌ی چرخه طبیعت و حیوانات نادر با او صحبت کنید. می‌توانید کتاب‌هایی در این زمینه به او هدیه دهید.

خلاصه: با فرزندتان درباره‌ی اهمیت وجودِ حیوانات و آسیب‌نرساندن به آن‌ها صحبت کنید.

ادامه متن

با کودکان خود صحبت کنید درباره

1) خلاصه و سیر داستان را از فرزندتان بپرسید. با این کار قوه‌ی خیال و بیان او تقویت می‌شود.

2) از او بخواهید پیام مهمی را که از این انیمیشن درک کرده است، بیان کند.

3) از او بخواهید خودش را جای حیوانات در قفس بگذارد و دراین‌باره داستانی بگوید.

4) نظرش را درباره‌ی کار مرد فروشنده بپرسید. اگر مردم از او این حیوانات را نخرند، آیا بازهم او این کار را ادامه می‌دهد؟

5) کار مرد فروشنده چه تأثیری بر طبیعت دارد؟

خلاصه: از فرزندتان بخواهید نظرش را در رابطه با آزار و اذیت حیوانات بیان کند.

داستان انیمیشن

«مردی» که فروشنده‌ی حیوانات است، در مغازه‌اش به خواب می‌رود. در خواب می‌بیند خودش و بقیه انسان‌ها در قفس زندانی و حیوانات بر انسان‌ها مسلط هستند. ناگهان گوسفندی به سمتش می‌آید، او هم تمام تلاش خود را می‌کند تا از قفس بیرون بیاید؛ اما به زمین می‌افتد و در قفس باز می‌شود. سوراخ کوچکی پیش‌روی خود می‌بیند که راه‌های زیادی برای بیرون‌رفتن دارد؛ اما هربار که از آن‌ها بیرون را مشاهده می‌کند، برتری و تسلط حیوانات بر انسان‌ها و آسیب‌رساندن به آن‌ها را می‌بیند. در یکی از این راه‌ها، دریایی را می‌بیند و به سمت آن می‌رود؛ اما نهنگی مرد را صید و او را اسیر می‌کند. ناگهان مرد از خواب بیدار و خوشحال می‌شود؛ ولی می‌بیند در یکی از قفس‌ها باز است.

جزئیات انیمیشن

کارگردان: مرضیه ابرارپایدار

نویسنده: مرضیه ابرارپایدار

نام تهیه‌کننده: مرضیه ابرارپایدار

نام شخصیت‌ها: زندگی مرد جوانی روایت می‌شود که فروشنده‌ی حیوانات است.

کشور سازنده: ایران

کمپانی سازنده: مرکز گسترش سینمای مستند

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه