آخرین داستان

بررسی تخصصی انیمیشن The Last Fiction

آخرین داستان

author-img

توسط : فاطمه سادات میرشریفی ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

12 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

 

انیمیشن بلند «آخرین داستان»، برداشت آزادی از داستان ضحاک و قیام کاوه و آفریدون علیه او، از «شاهنامه فردوسی» است. این انیمیشن دوبعدی، جوایز بسیاری در جشنواره‌های بین‌المللی به‌دست آورده است. خشونت و ترسِ این نمایش زیاد است و همین باعث می‌شود که مناسب مخاطبِ کودک نباشد. این اثر کمک می‌کند تا داستان ضحاک که از داستان‌های مشهور و مهم شاهنامه فردوسی است، در ذهن مخاطب بهتر ثبت شود و با فرهنگ و ادبیاتمان بیشتر آشنا شود.

سال 2018 100 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

بیشترین خشونت در این انیمیشن، در زدوخوردها و درگیری‌های شدید شخصیت‌های مثبت و مهم داستان (کاوه، آفریدون، سپاه کاوه، مردم شهر و...) با «روزبانان» (سربازان ضحاک) و خود ضحاک نمایش داده می‌شود. در درگیری‌ها ادوات جنگی مثل شمشیر، نیزه و... وجود دارد. در صحنه‌های درگیری و در کابوس‌ها، خونریزی نیز نمایش داده می‌شود. در این درگیری‌ها، گاهی شخصیت‌های مثبت داستان با مظلومیت بسیار کشته می‌شوند و موسیقی غم‌انگیزی نیز در آن زمان پخش می‌شود و این صحنه‌ها را بیشتر همراه با غم می‌کند. در یک مورد «ارشیای وزیر» نیز به خود آسیب می‌زند و دستش را با خنجر زخمی می‌کند تا با خونش به اهریمن باج دهد.

ادامه متن
جزئیات
ترس

کابوس‌های ضحاک و زمان‌هایی که صدای اهریمنی با او سخن می‌گوید، می‌تواند برای مخاطب ترسناک باشد. در یک مورد در رؤیای آفریدون، مادرش به نیروی اهریمنی تبدیل می‌شود و این صحنه می‌تواند برای مخاطب همراه با ترس باشد. در موارد بسیاری، ترس عمومی و صحنه‌های ترسناک نمایش داده می‌شود و با فرار، احساس ناامنیِ مردم، جیغ و فریاد و... همراه است که موسیقی متن نیز در القای ترس آن، مؤثر است. صحنه‌های درگیری فیزیکی نیز که بارها در انیمیشن نمایش داده می‌شود، می‌تواند برای فرزندتان ترسناک باشد. چهره‌ی اهریمنان و روزبانان (سربازان ضحاک) هم به‌شکل عجیب و ترسناکی است. به‌ویژه اهریمنان که وجودی مادی ندارند، می‌توانند مانند غبار در هوا حرکت کنند و چهره و صدای ترسناکی دارند، بیشتر از سایر موارد ترسناک است.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

برهنگی، پرتکرارترین ناهنجاری‌ای است که در این انیمیشن نمایش داده می‌شود. ضحاک، هنگامی‌که می‌خوابد و هنگامی‌که خودش را در کابوس‌هایش می‌بیند، پیراهن به تن ندارد. آفریدون نیز زمانی‌که زخمی می‌شود و در مغاکِ ضحاک زندانی می‌شود، پیراهن ندارد. در یک مورد آفریدون و ماندانا یکدیگر را در آغوش می‌گیرند.

جزئیات
پیام مثبت

حق‌طلبی کاوه، آفریدون، فرانک، آبتین و تمام شخصیت‌های مثبت داستان، پیام مثبتی است که در این اثر بسیار پررنگ است. همین حق‌طلبی باعث می‌شود در برابر ظلم ضحاک، ساکت نمانند و قیام کنند. آفریدون در ابتدا برای انتقام پدر و مادرش، (آبتین و فرانک) خودش را برای رزم علیه ضحاک آماده می‌کرد؛ اما بعد از مدتی متوجه می‌شود باید برای ازبین‌بردن سلطه اهریمن و نیروی شیطانی، شمشیر بزند، نه انتقام‌جویی. در انتهای داستان نیز هنگامی‌که می‌خواهد ضحاک را بکشد و او را شکست دهد، باز انتقام‌جویی و غرورش به سراغ او می‌آید که شهراسب، (پیر مغان) به او کمک می‌کند تا دوباره نیروی ایزدی‌اش را به‌کار بندد و با هدف انتقام‌جویی با ضحاک مواجه نشود. یکی از دلایلی که ضحاک، مورد تأیید اهریمن قرار می‌گیرد و شیطان بر شانه‌های او بوسه می‌زند، به‌خاطر کینه و نفرتی است که از پدرش در دل نگه داشته است و این موضوع بارها در داستان مطرح می‌شود. شجاعت، حمایت، همکاری و ایثار شخصیت‌های مثبت، از پیام‌های مثبت این انیمیشن است.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

آبتین، فرانک، کاوه، آفریدون و همه‌ی شخصیت‌های مثبت داستان، الگوی خوبی برای مقاومت علیه ظلم هستند که با شجاعت، اعتراض می‌کنند و با ظلم می‌جنگند. ضحاک نیز به سبب اینکه در انتهای داستان، عبرت سایرین می‌شود، می‌تواند مؤثر باشد. او به‌خاطر کینه‌ای که از پدرش در دل داشت، مورد تأیید اهریمن قرار می‌گیرد و با ظلم به مردم، به آن‌‌ها آسیب می‌رساند و در انتهای داستان، عاقبت اعمالش را می‌بیند. به‌علاوه موارد بسیاری در انیمیشن نمایش داده می‌شوند که ایثار و فداکاری می‌کنند تا جان دیگران را نجات دهند.

ادامه متن
جزئیات
ارزش آموزشی

«آخرین داستان»، برداشتی از داستان ضحاک و قیام کاوه و آفریدون است. این اثر از لحاظ محتوایی، آموزش‌هایی در زمینه ادبیات، اسطوره، فرهنگ و تاریخ دارد.

از فرزندتان بخواهید داستان را برایتان تعریف کند.

درباره‌ی الگوها و پیام‌های مثبت داستان با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

از او بخواهید داستان‌های شاهنامه را بیشتر بخواند و دانسته‌هایش را با شما در میان بگذارد.

از او بپرسید علت اینکه اهریمن، ضحاک را تأیید می‌کرد، چه بود؟

از او بپرسید چرا شهراسپ (پیر مغان) قیام را به تعویق می‌انداخت؟

هدف آفریدون از قیام چه بود و چه تغییری کرد؟

خلاصه: درباره‌ی الگوها و پیام‌های مثبت داستان با فرزندتان گفت‌وگو کنید.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه