آخرین تک‌شاخ

بررسی تخصصی انیمیشن The Last Unicorn

آخرین تک‌شاخ

author-img

توسط : مهدیه جعفری ارزیاب کدومو

3 هفته پیش مدت زمان مطالعه: 4 دقیقه

دیدگاه کدومو

9 + kodoumo-logo
امتیازدهی‌های «کدومو» مبتنی بر مهم‌ترین مطالعات رشد است. ما حداقلی از سن را نمایش می‌دهیم که محتوای اثر از لحاظ رشد کودک مناسب باشد. درجه‌بندی این قسمت، بر اساس کیفیت کلی اثر است.

انیمیشن آخرین تک‌شاخ ژانر فانتزی و ماجراجویی دارد و براساس کتابی به همین نام نوشته‌ شده است. این انیمیشن داستان تک‌شاخی است که ناگاه درمی‌یابد آخرین بازمانده از این نوع است و چون نمی‌تواند این موضوع را باور کند، در جست‌وجوی تک‌شاخ‌های دیگر برمی‌آید و در این راه اتفاقات گوناگونی برایش رقم می‌خورد. تک‌شاخ در سال ۱۹۸۳ نامزد دریافت جایزه‌ی ساترن برای بهترین فیلم انیمیشن از آکادمی فیلم‌های علمی ـ تخیلی، فانتزی و ترسناک آمریکا شده است. داشتن انگیزه و هدف برای رسیدن به حقیقت و تحمل سختی‌ها از مهم‌ترین پیام‌های این انیمیشن است که در کنار موسیقی زیبا و دل‌نشینش زیبایی آن را چندین برابر کرده است.

سال 1982 76 دقیقه جزئیات کامل اثر

شاخص های اثر

شما هم بررسی کنید
جزئیات
خشونت

تک‌شاخ در مسیر رسیدن به قلعه‌ی کینگ هاگارد و نجات دوستانش از دست او، با خطراتی روبه‌رو می‌شود. در مسیر پیرزنی او را اسیر می‌کند و همراه بقیه حیواناتش در قفس می‌اندازد. شب‌هنگام تردستی او را از قفس نجات می‌دهد؛ اما پیرزن از راه می‌رسد و به او حمله می‌کند و برخورد فیزیکی رخ می‌دهد. زمانی‌که تک‌شاخ به دنبال نجات بقیه حیوانات از قفس است، عقابی که او را آزاد کرده است، به او حمله می‌کند و تک‌شاخ مجبور به فرار می‌شود. ناگهان عقاب پیرزن را می‌بیند و او را می‌گیرد و می‌خورد و صحنه‌ی دل‌خراشی را به‌وجود می‌آورد که همراه با خونریزی است. وقتی تک‌شاخ به همراه دوستانش نزدیک قلعه می‌شوند، گاو نر قرمزرنگی به او حمله می‌کند و درگیری رخ می‌دهد. تک‌شاخ جان سالم به درمی‌برد؛ اما برای نجات دوستانش مجبور می‌شود بازهم با او بجنگد. سرانجام تک‌شاخ گاو را مجاب می‌کند تا در دریا فرورود. به‌این‌صورت بقیه تک‌شاخ‌ها هم نجات پیدا کردند.

ادامه متن
جزئیات
ترس

تک‌شاخ وقتی متوجه می‌شود آخرین تک‌شاخ است، حس ترس و تنهایی به سراغش می‌آید. او در راه پیداکردن هم‌نوعانش با خطراتی مواجه می‌شود؛ مانند زندانی‌شدن توسط پیرزن، حمله‌ی عقاب و درگیری با یک گاو قرمز. فرار از این خطرات یا مقابله و درگیری با آن‌ها صحنه‌های هیجان‌انگیز و گاه ترسناکی را رقم می‌زند. در صحنه‌ای که عقاب پیر به سمت پیرزن حمله می‌برد و او را می‌خورد، خونریزی و ترس وجود دارد.

ادامه متن
جزئیات
ناهنجاری اجتماعی

پروانه‌ای در جنگل تک‌شاخ را می‌بیند و باحالت مسخره‌گونه‌ای او را حیوان ایرلندی وحشی خطاب می‌کند که باعث ناراحتی تک‌شاخ می‌شود. پیرزنی تک‌شاخ را اسیر می‌کند. پیرزن، او و بقیه حیوانات را برای به نمایش‌گذاشتن و فریب‌دادن عوام داخل قفس می‌کند تا پولی به‌دست آورد؛ اما درنهایت توسط یک عقاب بلعیده می‌شود. زن جوانی به نام «مولی» که عمری را در انتظار دیدن تک‌شاخ سپری کرده است، بعد از دیدن تک‌شاخ، برای اینکه به آرزویش برسد، از همسر و خانواده‌اش جدا می‌شود و فرار می‌کند و با تک‌شاخ همراه می‌شود.

ادامه متن
جزئیات
پیام مثبت

«یونی‌کرن» وقتی شنید که هیچ تک‌شاخ دیگری جز او وجود ندارد، برای رسیدن به حقیقت نتوانست به زندگی عادی خود ادامه دهد و راهی سفر ‌شد، اگرچه می‌دانست سختی‌ها و مشکلات زیادی در راه دارد؛ اما دست از تلاش برنداشت و ناامید نشد. او برای نجات دوستانش سختی‌های زیادی را پشت سر گذاشت و درنهایت همه‌ی آن‌ها را نجات داد. کمک و همراهی تردست، مولی و شاهزاده لیر در ماجرای تک‌شاخ، اهمیت کار گروهی را نیز به نمایش می‌گذارد.

ادامه متن
جزئیات
الگوی مثبت

تک‌شاخ شخصیتی شجاع و تلاشگر است که برای رسیدن به حقیقت دست به خطر زد و باعث آزادی دوستانش شد. دوستان تک‌شاخ هم به او در راه رسیدن به هدفش کمک کردند و تلاش کردند تا به آرزویش برسد.

) خلاصه و سیر داستان را از او بخواهید. با این کار قوه‌ی خیال و ذهن او را تقویت می‌کنید.

2) از فرزندتان بخواهید نکات مثبتی را که از این انیمیشن دریافت کرده است بیان کند. با این کار متوجه می‌شوید که آیا پیام را درست متوجه شده است یا خیر.

3) نظرش را درباره‌ی تردستی بپرسید و او را در جهت درست هدایت کنید.

4) از او بخواهید نظرش را درباره‌ی عاقبت انسان‌های بد و خوب بیان کند.

5) از او بخواهید اگر تاکنون هدف و انگیزه‌ای داشته که با تلاش به‌دست آورده است بیان کند.

خلاصه: از فرزندتان بخواهید پیام مهم این انیمیشن را بیان کند.

نظرات کاربران

هیچ نظری وجود ندارد

هیچ نظری وجود ندارد

افزودن دیدگاه